ვანო ჩხიკვაძე, ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო, ევროინტეგრაციის პროგრამის მენეჯერი
ევროპულმა საბჭომ 2022 წლის 23-24 ივნისს აღმოსავლეთით გაფართოების მიმართულებით ისტორიული გადაწყვეტილება მიიღო. თუმცა, მაშინ, როდესაც უკრაინას და მოლდოვას ევროპულ პერსპექტივასთან ერთად ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი მიენიჭათ, საქართველოს, მხოლოდ ევროპული პერსპექტივა და პოტენციური კანდიდატის სტატუსი ერგო. ამ ყველაფერს თან ახლავს საქართველოსთვის წაყენებული თორმეტი პრიორიტეტიც, რომელთა შესრულებაზე მუშაობა ქვეყნისთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების წინაპირობაა.
მოცემულ ეტაპზე, ევროკავშირის ამ გადაწყვეტილებამ აღმოსავლეთ პარტნიორობის შიგნით აღმოცენებული სამი ქვეყნის არაფორმალურ ერთობაში, ე.წ. ასოცირებული ტრიოს ქვეყნებს -საქართველოს, უკრაინასა და მოლდოვას შორის სხვადასხვაობა გააჩინა. ამასთან ერთად, საქართველოსა და უკრაინის ხელისუფლებებს შორის არსებულმა დაძაბულმა პოლიტიკურმა ურთიერთობებმა შეიძლება, საშუალო ან გრძელვადიან პერიოდში ტრიოს ფორმატიდან საქართველოს კიდევ უფრო მეტად ჩამოშორება გამოიწვიოს. აღსანიშნავია რომ ევროპის პარლამენტს და საქართველოს ხელისუფლებას ამ ფორმატის შექმნაში მნიშვნელოვანი წვლილი მიუძღვის და დიდი დიპლომატიური ძალისხმევა აქვს გაღებული. წარმოდგენილი ფორმატი 2021 წლის ზაფხულში მიღებულმა ‘პეტრას ციხის’ დეკლარაციამ უფრო მეტად განამტკიცა.
თუ გავითვალისწინებთ, რომ ევროკავშირის გაფართოება, როგორც წესი, რეგიონული პრინციპით ხდება, ხოლო სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებიდან, საქართველოს გარდა, ევროკავშირის წევრობის სურვილი, ამ დრომდე, არცერთ სახელმწიფოს გამოუთქვამს, ტრიოს ფორმატის შესაძლო დაშლა ან დასუსტება საქართველოსთვის უაღრესად ნეგატიური შედეგის მომტანი იქნება. მის შესანარჩუნებლად საჭიროა, საქართველოს ხელისუფლებამ ევროკავშირის მიერ შემოთავაზებული 12 რეკომენდაცია უმოკლეს დროში შეასრულოს და, ამის პარალელურად, კიევთან არსებული დაძაბული პოლიტიკური ურთიერთობების მოწესრიგებაზე იზრუნოს, თუ ეს ჯერ კიდევ შესაძლებელია. ამ მხრივ, მნიშვნელოვანი იყო 2022 წლის აპრილში საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის ხელმძღვანელობით საპარლამენტო დელეგაციის ვიზიტი უკრაინაში. თუმცა საჭიროა, ამგვარ მოქმედებას ერთჯერადი სახე არ ჰქონდეს და მსგავსი ნაბიჯები აღმასრულებელი ხელისუფლების უმაღლესი პირების მხრიდანაც გადაიდგას.
ამასთან, ევროკავშირის 12 პრიორიტეტის შესრულების სირთულეს წარმოადგენს მისი ზოგადი ხასიათი და ამით გამოწვეული ფართო ინტერპრეტაციის პრობლემა. მაგალითად, პოლიტიკურ ძალებს შორის საქართველოში დღემდე მიმდინარეობს დისკუსია, თუ რას ნიშნავს დეოლიგარქიზაცია და კონკრეტულად ვის უნდა შეეხოს იგი, ან რა ნაბიჯების გადადგმაა საჭირო ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხით. თუმცა, ამასთან ერთად, აუცილებელია იმის განსაზღვრაც, თუ რა კრიტერიუმების გამოყენებით შეაფასებს ევროკავშირი წარმოდგენილი პრიორიტეტების შესრულების ხარისხს – მაგალითად, საკმარისი იქნება მხოლოდ საკანონმდებლო ცვლილებები, თუ მნიშვნელოვანია მათი აღსრულების თვალსაზრისით გარკვეული შედეგების ჩვენებაც. ბუნდოვანებაა შესრულების ვადებთან დაკავშირებითაც. ევროპულმა საბჭომ საქართველოს ხელისუფლებას რეკომენდაციების შესასრულებლად ვადა 2022 წლის ბოლომდე მისცა. თუმცა 2022 წლის 13 ივლისს ევროპის პარლამენტში საქართველოს თემაზე გამართული დებატების დროს ევროკომისიის წარმომადგენელმა 12 პირობის შესრულების ახალ ვადად 2023 წელი (სავარაუდოდ, შემოდგომა) დაასახელა. შესაბამისად, მნიშვნელოვანი იქნება, რომ ევროკავშირმა რაც შეიძლება მოკლე დროში უპასუხოს კითხვებს შეფასების კრიტერიუმებისა და რეკომენდაციების შესრულების დროსთან დაკავშირებით, რათა პოლიტიკურ კლასს ბრიუსელის პირობებთან დაკავშირებით ინტერპრეტაციის მინიმალური საშუალება ჰქონდეს.
ევროკავშირის გადაწყვეტილება – ნაბიჯი ევროკავშირის წევრობისკენ თუ ხელიდან გაშვებული შესაძლებლობა?
ევროკავშირის გაფართოების ისტორია (განსაკუთრებით 2004 წლის გაფართოება) ნათელი მაგალითია იმისა, რომ წევრობასთან დაკავშირებული შესაძლებლობის ფანჯარა იშვიათად იხსნება. სწორ დროს სწორად და სწრაფად მოქმედება იმ მთავარ გამოწვევას წარმოადგენს, რაც მოცემულ მომენტში საქართველოს ევროკავშირში წევრობის გზაზე უდგას. 2022 წლის 23-24 ივნისის ევროპული საბჭოს აღმოსავლეთით გაფართოების წინ წაწევის ძირითადი მიზეზი არსებული გეოპოლიტიკური სიტუაცია, კონკრეტულად კი რუსეთის მიერ უკრაინაში წარმოებული ომი იყო.
ევროკავშირის გადაწყვეტილებამ საქართველოს შესახებ თბილისში სიხარულისა და სინანულის გრძნობა ერთად გააჩინა. სიხარულის მიზეზს ევროპული საბჭოს მიერ საქართველოსთვის ევროპული პერსპექტივის მინიჭება წარმოადგენდა. ამით ევროკავშირმა პირდაპირ და დადებითად უპასუხა კითხვას, რომელსაც ის დიდი ხნის მანძილზე არიდებდა თავს, კერძოდ, თვლიდა თუ არა საქართველოს, უკრაინას და მოლდოვას ევროკავშირის მომავალ წევრებად. თუმცა, მეორე მხრივ, ევროკავშირმა საქართველოში ბოლო წლების მანძილზე არსებული დემოკრატიული უკუსვლისა და ხელისუფლების მიმართ მკვეთრად შემცირებული ნდობის გათვალისწინებით, თავი შეიკავა, ქვეყნისთვის პირდაპირ მიენიჭებინა კანდიდატის სტატუსი (განსხვავებით მოლდოვისა და უკრაინისგან) და მის წინაპირობად ხელისუფლებას 12 პრიორიტეტის შესრულება მოსთხოვა. ამ გადაწყვეტილებამ საქართველოში ბიძგი მისცა უკმაყოფილების ტალღას, რაც ქვეყნის დედაქალაქში გამართულ მრავალათასიან დემონსტრაციებში ტრანსფორმირდა. უკმაყოფილების ადრესატი სახელისუფლებო პარტია „ქართული ოცნებაა“, რადგანაც ბოლო წლებმა ნათლად აჩვენა, რომ თუ ხელისუფლების წინაშე დგება არჩევანი ძალაუფლების კონსოლიდაციასა და ევროკავშირში ინტეგრაციას შორის, უპირატესობა პირველს ენიჭება. ამის ნათელი მაგალითები იყო მმართველი პარტიის მიერ ევროკავშირის მედიაციით შექმნილი დოკუმენტიდან „სამომავლო გზა საქართველოსთვის“ (იგივე „შარლ მიშელის დოკუმენტი“) გასვლა და იქ გაწერილი რეფორმების შესრულებაზე უარის თქმა; იმავე შეთანხმების სულისკვეთების საპირისპიროდ, უზენაეს სასამართლოში ექვსი ახალი მოსამართლის დანიშვნა; 2021 წლის 5 ივლისს ანტიდასავლურ მოძალადე ჯგუფის მიერ კრიტიკული მედიის წარმომადგენლებზე ძალადობის დამკვეთი პირების დაუსჯელობა; დიპლომატიური წარმომადგენლების (მათ შორის საქართველოში ევროკავშირის ყოფილი ელჩის კარლ ჰარცელის) ფარული მიყურადების შემთხვევების გამოუძიებლობა, სახელმწიფო ინსპექტორის აპარატის გაუქმება და სხვა.
ევროკავშირის მიერ წარმოდგენილი 12 პრიორიტეტი ნათელს ხდის, რომ რთულია, გაერთიანების წევრობის მომდევნო ეტაპებზე გადასვლა მოხდეს იმ პირობებში, როდესაც ქვეყანაში მწყობრიდან არის გამოსული კონტროლისა და დაბალანსების სისტემა (Check and Balance), დღის წესრიგში დგას მიტაცებული სახელმწიფოს პრობლემა, ანულირებულია ან მხოლოდ ქაღალდზე არსებობს საპარლამენტო ზედამხედველობის მექანიზმი, დარღვეულია ადამიანის უფლებები, გრძელდება თავდასხმები დამოუკიდებელ მედიაზე, არსებობს უპასუხო კითხვები დამოუკიდებელ სასამართლოსთან დაკავშირებით, მზარდია ელიტური კორუფცია, მინიმუმამდეა შემცირებული საერთაშორისო პარტნიორების ნდობა მოქმედი ხელისუფლების მიმართ და უაღრესად დაზარალებულია საქართველოს, როგორც დემოკრატიული სახელმწიფოს, იმიჯი.
შეიძლება ითქვას, რომ დეოლიგარქიზაციის გარდა, ევროკავშირის მიერ წარმოდგენილ პრიორიტეტების სიაში სიახლე არაფერია. დანარჩენ თერთმეტ პრიორიტეტში წარმოდგენილი პრობლემები დასავლელი პარტნიორების შეფასების ანგარიშებში აქამდეც არაერთხელ მოხვედრილა, თუმცა მათ მოსაგვარებლად ხელისუფლებას პოლიტიკური ნება არ გამოუმჟღავნებია. ქვეყნისთვის ისტორიულ ეტაპზე, მმართველმა ძალამ საქმით იმის საპირისპირო უნდა აჩვენოს, რასაც ბოლო წლებში აკეთებდა. ახალ რეალობაში შეცვლილ მდგენელს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი წარმოადგენს. რამდენად შეიძლება, რომ ის გახდეს რეფორმების ძლიერი სტიმულატორი, ამას დრო გამოაჩენს.
ქვეყნის დასავლური კურსის შესანარჩუნებლად „ქართულ ოცნებას“ დემოკრატიული რეფორმების გატარება მოუწევს. დემოკრატიული რეფორმების პარალელურად, აუცილებელია, მმართველი პარტია ღიად გაემიჯნოს ყველა იმ პოლიტიკურ აქტორს, რომელიც ანტიდასავლური რიტორიკით გამოირჩევა და მასთან პირდაპირ ან ირიბად არის დაკავშირებული. ხელისუფლება, მოცემულ მომენტში, გზაჯვარედინზე დგას – მას შეუძლია ევროკავშირის მიერ წარმოდგენილი 12 პრიორიტეტის შესრულებით გახდეს პოლიტიკური ძალა, რომლის მმართველობის პერიოდშიც ქვეყანამ ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი მიიღო,და ამ მონაპოვრით წარდგეს 2024 წლის არჩევნებზე. მეორე მხრივ კი, ის შეიძლება იქცეს პოლიტიკურ აქტორად, რომელმაც ქვეყნის ისტორიაში პირველად, პირდაპირ ან ირიბად, კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა საქართველოს ევროპული და ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის კურსი, და კონსტიტუციით გარანტირებულ იმ არჩევანის წინააღმდეგ წავიდა, რომელსაც ქვეყნის მოსახლეობის 80% უჭერს მხარს.
ამ პროცესში, კიდევ უფრო დიდ მნიშვნელობას იძენს სამოქალაქო საზოგადოების, ანალიტიკური ცენტრებისა და აკადემიური წრეების ჩართულობა. მათ, ერთი მხრივ, უწევთ პოზიტიური დღის წესრიგის შექმნით გაზარდონ ხელისუფლების ანგარიშვალდებულება და ხელი შეუწყონ რეფორმების განხორციელებას ევროკავშირის მიერ წარმოდგენილი პრიორიტეტების მიხედვით. ამასთან ერთად, სამოქალაქო საზოგადოებამ უნდა იზრუნოს, რომ, გაძლიერებული ანტიდასავლური რიტორიკის მიუხედავად, მოსახლეობაში ევროინტეგრაციის მხარდაჭერა შენარჩუნდეს და მოქალაქეებმა ზუსტად გაიაზრონ, თუ რა სიკეთეს მოუტანს მათ ევროკავშირის მიერ წარმოდგენილი რეფორმების სრულფასოვნად შესრულება.
იმისთვის, რომ ევროკავშირის მიერ წარმოდგენილი 12 პრიორიტეტის შესრულება არ გახდეს ერთგვარი მოძრავი სამიზნე (moving target), აუცილებელია, ნათლად და მკაფიოდ განისაზღვროს შესრულების კრიტერიუმები და მეტად დაკონკრეტდეს შესრულების საბოლოო ვადები. ეს მნიშვნელოვნად დაეხმარებოდა სამოქალაქო საზოგადოებას ხელისუფლების ანგარიშვალდებულების გაზრდის მიმართულებით მუშაობაში.
ცხოვრება ევროპული საბჭოს გადაწყვეტილების შემდეგ
ევროპული საბჭოს გადაწყვეტილების შემდეგ საქართველოს ხელისუფლებამ გაიზიარა ევროკავშირის მიერ კანდიდატის სტატუსის მისაღებად წამოყენებული რეკომენდაციები და მზადყოფნა გამოთქვა მათ შესასრულებლად. შესრულების თვალსაზრისით, გრავიტაციის ცენტრი საქართველოს პარლამენტშია და სრული პასუხისმგებლობა მმართველ ძალაზე მოდის. პარლამენტშივე თითოეული პრიორიტეტის მიხედვით შეიქმნა სამუშაო ჯგუფები. აღნიშნული, შეიძლება, შეფასდეს, როგორც ნაბიჯი სწორი მიმართულებით, თუმცა მნიშვნელოვანია, რომ პროცესის ფორმალიზების გარდა მოხდეს მისი შინაარსით გაჯერება.
ევროინტეგრაციის პროცესი არ არის სპრინტი. იგი უფრო მარათონს წააგავს. ამის გათვალისწინებით, უაღრესად მნიშვნელოვანია, ხელისუფლებას საქართველოს ევროკავშირში გაწევრების მიმართულებით ჰქონდეს გრძელვადიანი ხედვა. პირველ რიგში, აუცილებელია, შემუშავდეს საქართველოს ევროკავშირში გაწევრების ეროვნული სტრატეგია. ამ ჭრილში ცალსახად შეცდომად უნდა ჩაითვალოს 2017 წელს ხელისუფლების მიერ ევროპულ და ევროატლანტიკურ ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან შეერთება. საჭიროა, რომ ხელისუფლებაში არსებობდეს დამოუკიდებელი უწყება, რომელსაც საქართველოს ევროკავშირში გაწევრების პროცესისა და ამასთან დაკავშირებული შიდა რეფორმების კოორდინაცია დაევალება, როგორც ეს მოხდა ცენტრალური ევროპის იმ ქვეყნების შემთხვევაში, რომლებიც 2004 წლის გაფართოების ნაწილი იყვნენ. 2022 წლის სექტემბერში ბრიუსელში დაგეგმილი ასოცირების საბჭოს სხდომა, სადაც ქართულ მხარეს შეუძლია ევროკავშირს წარუდგენს პრიორიტეტების შესრულების დეტალურ გეგმას (შესრულების შესაბამისი ინდიკატორებითა და ვადებით, რისთვისაც, შესაძლოა, კარგი მაგალითი იყოს ევროკავშირის მიერ 2013 წელს საქართველოსთვის გადმოცემული ვიზის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმა). მნიშვნელოვანია, ამ გეგმის მაღალი ლეგიტიმაცია ქვეყანაში სხვადასხვა დაინტერესებული მხარეების მხარდაჭერით იყოს გამყარებული.
ყურადღება უნდა მიექცეს იმასაც, რომ, რეფორმების განხორციელების პარალელურად, მოხდეს ადვოკატირება ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებში. უაღრესად მნიშვნელოვანია თანამშრომლობა ევროკავშირის მოქმედ პრეზიდენტ ჩეხეთის რესპუბლიკასა და მომდევნო პრეზიდენტ შვედეთის სამეფოსთან. ქვეყანაში არსებული პოლიტიკური პოლარიზაციის გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია, რომ ევროკავშირის ქვეყნებში განხორციელდეს ერთობლივი საპარლამენტო ვიზიტები. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ პრობლემური იქნება, თუ 2024 წლისთვის სტატუსის მიღება ვერ მოესწრო. ამ დროისთვის ევროკავშირი მეტად კონცენტრირდება შიდა საკითხებზე გამომდინარე იქიდან, რომ ამ დროს დაგეგმილია ევროპარლამენტის არჩევნები და მტკიცდება ევროკომისიის ახალი შემადგენლობა.
და ბოლოს, ევროკავშირის წევრობასთან დაკავშირებული მომენტუმის შექმნაში განსაკუთრებული როლი მამაცი უკრაინელების თავისუფლებისათვის ბრძოლას მიუძღვის და მნიშვნელოვანია, რომ საქართველომ ეს შესაძლებლობა სრულად გამოიყენოს. დღეს ტრიოს ფორმატის არსებობას მასში მონაწილე ქვეყნებიდან ყველაზე დიდი მნიშვნელობა სწორედ საქართველოსთვის აქვს და, შესაბამისად, მის ხელისუფლებას განსაკუთრებულად მოეთხოვება,იზრუნოს ამ ფორმატის შენარჩუნება-გაძლიერებაზე. ტრიოს ფორმატი მნიშვნელოვანი საშუალებაა საქართველოსთვის, ხელი შეუშალოს ევროკავშირში სხვადასხვა საზიანო განწყობების ჩამოყალიბებას, როგორიცაა საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონის მიერ ღიად გაჟღერებული მოსაზრება, რომლის მიხედვით, საქართველო ევროკავშირის გაფართოების სტრატეგიაში წარმოადგენს ქვეყანას, რომელიც „გეოგრაფიულად სხვაგან მდებარეობს“. საქართველოს ხელისუფლებამ, უნდა გაითავისოს, რომ ახლა ევროინტეგრაციის გზაზე შექმნილი შესაძლებლობის ფანჯრის ვერგამოყენების შემთხვევაში, თბილისს, შესაძლოა, მანამ მოუწიოს ლოდინი, სანამ მისი მეზობელი სამხრეთკავკასიური ქვეყნები და თურქეთი ევროკავშირში გაწევრების გზას განუხრელად არ დაადგებიან. ეს პერსპექტივა კი, საქართველოსთვის ევროინტეგრაციულ პროცესს კიდევ უფრო მეტად ართულებს.

On 22-23 June 2022 the European Council took a historic decision on its Eastern enlargement. Yet, while granting Ukraine and Moldova the status of candidate countries, along with the recognition of their European perspective, it awarded Georgia only a European perspective and the status of a potential candidate. All that came with 12 priorities on critical reform issues for Georgia to address as conditionality to getting candidate-country status.
This EU decision has created a split in the informal unity that has developed among these three European Partnership countries – Georgia, Ukraine and Moldova, the so-called associated trio. At the same time, the current political tension in the relationship between the authorities of Georgia and Ukraine may further weaken Georgia’s position in this trio format in the medium or long run. It is worth noting that diplomatic efforts undertaken by the European Parliament and the Georgian authorities have been largely responsible for this format’s establishment. The format was further enhanced by the “Petra Fortress” joint declaration by the three countries on EU membership adopted in the summer of 2021.
Bearing in mind that EU enlargement is, as a rule, carried out based on a regional basis and Georgia is the only country from the Southern Caucasus that has so far declared its aspiration to join the EU, the disintegration or weakening of the trio format may have dire consequences for Georgia. To maintain the format, the Georgian government should implement the 12 recommendations proposed by the EU in the shortest time and in parallel to that make efforts, if this is still possible, to defuse political tensions with Kyiv. In this regard, a visit of a Georgian delegation led by the Speaker of Parliament to Ukraine in April 2022 was a significant step. However, such steps need to be repeated and to be taken by top officials in the executive, too.
Furthermore, a difficulty is seen by some in implementing the 12 EU priorities in that the general nature of their phrasing leaves room for interpretation. For example, political groups have been hotly debating as to what “de-oligarchisation” means and to whom this is being addressed, and what steps should be taken to combat organized crime. It is also important to determine the criteria which the EU will apply to evaluating the extent to which action has been taken on the reform priorities; for example, would the adoption of legislative changes alone be sufficient or is it important also to show certain results of their implementation? The timeframe of implementation has also been criticized as being “ambiguous”. The European Council said first that the end of 2022 would be the date at which the Commission would “monitor Georgia’s progress to address these priorities and report on them…” However, Michael Rupp, a representative of the EC’s enlargement directive amended this on 13 July to say that the commission would now assess Georgia’s implementation of required steps “sometime in 2023”. Therefore, it is important to receive from the EU, as soon as possible, the answers to questions about the evaluation criteria and the timeframe for the implementation of recommendations in order to minimize any possibility for the political class to put their interpretations on the conditions set by Brussels.
The EU decision – a step towards EU membership or a missed opportunity?
The history of EU enlargement (especially, the enlargement in 2004) clearly shows that a window of opportunity for EU membership opens rarely. Taking prompt and correct action at the right time is currently the main challenge faced by Georgia on its path towards EU membership. The trigger that drove the European Council to advance its Eastern enlargement on 23-24 June was the current regional geopolitical situation, namely the war waged by Russia in Ukraine.
The EU decision aroused ambivalent feelings of both joy and sorrow in Tbilisi. A reason of joy was the award by the European Council of a European perspective to Georgia. By so doing, the EU gave a direct and positive answer to a question to which it had long avoided response – whether it viewed Georgia, Ukraine and Moldova as future members of the EU. However, taking into account the democratic regression of late in Georgia and the sharp decrease in trust towards the Georgian government, the EU refrained from granting the status of candidate to the country (in contrast to Ukraine and Moldova) and made this conditional on the implementation by the government of 12 reform priorities. That decision triggered a wave of discontent and produced tens-of-thousands-strong demonstrations in the capital city of Georgia. The target of the discontent was the ruling political party, Georgian Dream, as it has made clear in recent years that when it comes to choosing between the consolidation of its power and integration into EU, the government gives preference to the former.
Flagrant examples of this have been the withdrawal of the ruling party from the EU-brokered agreement – “A way ahead for Georgia” (also known as “Charles Michel Document”) – and refusal to implement the reforms set out in it; the appointment of six new judges to the Supreme Council in disregard of the spirit of the this agreement; failure to punish organizers of attacks on representatives of critical media by anti-Western violent groups on 5 July 2021; failure to investigate the wiretapping of diplomats (including the former EU Ambassador to Georgia, Carl Hartzell); abolition of the State Inspector Service, etc.
The 12 priorities presented by the EU make it crystal clear that it will be difficult to move up to the next stage towards EU membership when the country has an impaired mechanism of checks and balances; state capture is a pressing problem; mechanism of parliamentary oversight is a mere formality, existing on a paper alone; human rights are violated; independent media is under attack; the independence of judiciary is questioned; elite corruption has been growing; the trust of international partners towards the incumbent government has plummeted; and the image of Georgia as a democratic state is extremely damaged.
It could be said that except for de-oligarchisation, there is nothing new in the list of priorities presented by the EU. Problems with the remaining 11 priorities have already been repeatedly emphasized in evaluation reports by Western partners, but the government has not displayed any political will to reform. At this historic stage for the country, the ruling power must, by its deeds, perform a volte face and reverse its behavior of recent years. A factor that has changed in the new reality is the granting of status as a EU candidate country. Time will show whether this may become a strong stimulus for reforms.
Georgian Dream will have to undertake democratic reforms in order to maintain a pro-Western course. In parallel to such reforms, it is necessary for the ruling party to openly condemn all those political actors that are notorious for their anti-Western rhetoric and are directly or indirectly associated with the ruling party. The government is now at a crossroad: by fulfilling the 12 recommendations presented by the EU it can become a political force that will succeed during its rule in gaining EU candidate status for Georgia, an achievement with which to stand at the 2024 elections. Or it may become a political actor that, for the first time ever in the history of the country, questions the course of Georgia’s European and Euro-Atlantic integration and goes against a choice supported by 80% of the country’s population and guaranteed under the constitution.
Against this background, the involvement of civil society, think tanks and academic circles gains importance. By setting a positive agenda, they have to increase the accountability of the government and facilitate the implementation of the reforms in accordance with the priorities presented by the EU. At the same time, civil society must make efforts to maintain, in spite of aggressive anti-Western rhetoric, the population’s support for EU integration and make people clearly understand the benefits of the comprehensive implementation of the reforms identified by the EU.
In order to avoid the 12 EU priorities becoming a moving target, it is necessary to determine clear performance criteria and to specify an implementation deadline. This would hugely assist civil society in its work on enhancing the accountability of the government.
Life after the decision of the European Council
Following the decision of the European Council, the government of Georgia agreed to the recommendations proposed by the EU for Georgia to be given candidate status and expressed readiness to fulfill them. In terms of fulfillment, the center of gravity is the Parliament of Georgia and the entire responsibility lies with the ruling power. Working groups were set up in the parliament for each priority. This may be assessed as a step in the right direction; however, in addition to formalizing the process it is important to be able to show substantive actions.
European integration is not a sprint. It looks more like a marathon. Keeping this in mind, it is of utmost importance that the government has a long-term vision of Georgia’s EU membership. It is of primary importance to develop a national strategy for Georgia’s membership to the EU. From this perspective, the merger of the Office of the State Minister on European and Euro-Atlantic Integration with the Ministry of Foreign Affairs must be considered a blatant mistake made by the government in 2017. An independent entity needs to be set up within the government that will be in charge of coordinating the process of gaining EU membership Georgia’s and the related internal reforms, alone the lines taken by those countries of Central Europe that were part of the 2004 enlargement. A meeting of the Association Council in Brussels is scheduled for September 2022 and there Georgia can present the EU with a detailed plan of implementation of the priorities (with relevant performance indicators and timeframes, a good example for which could be the action plan on visa liberalization provided to Georgia by the EU in 2013). Legitimacy of this plan in the country must be strengthened by support from various stakeholders.
In parallel to the implementation of the reforms, attention should also be paid to advocacy efforts in EU member states. It is crucial to cooperate with the country holding the current EU presidency, the Czech Republic, as well as the country of the next presidency, the Kingdom of Sweden. In light of the polarization existing in the country it is important that visits to EU member states should be paid by joint parliamentary groups.
One should also take into account that it will be a problem if the country fails to obtain candidate status by 2024. Then the EU will be more focused on internal issues because European Parliament elections are scheduled and a new composition of the European Commission will be approved.
And last but not least, the fight for freedom of the brave Ukrainians has played an exceptional role in creating the momentum for the EU membership process and it is important for Georgia to fully use this opportunity. Of the associated trio countries, the existence of this format is most important today for Georgia and consequently the Georgian government should make great efforts to maintain and strengthen it. The trio format is a significant means for Georgia to counter the formation of various harmful attitudes within the EU, such as the position openly declared by French President Emmanuel Macron that Georgia, in the EU enlargement strategy, is a country in “a different place geopolitically.” The Georgian government must realize that if it fails now to use this window of opportunity on the path towards the European integration, Tbilisi may have to wait until its neighboring countries in Southern Caucasus and Turkey decide to embark on a path towards EU membership. In that situation, however, EU integration process would be even more complicated for Georgia.