მიმდინარე გეოპოლიტიკური ცვლილებები და მისი გავლენები სამხრეთ კავკასიაზე
ბოლო ექვსი თვის განმავლობაში თავი იჩინა უკანასკნელ ათწლეულებში დაგროვებულმა მნიშვნელოვანმა გეოპოლიტიკურმა ცვლილებებმა. ეს თვალსაზრისი კი განიხილავს სწორედ აღნიშნულ მოვლენებს და სამხრეთ კავკასიის რეგიონზე მათ  გავლენას.
გეოპოლიტიკა, როგორც კონცეფცია, ხშირი დებატების საგანია. გეოპოლიტიკის დეფინიციისთვის მოცემული თვალსაზრისი მის ეტიმოლოგიურ ფესვებს ეყრდნობა. სიტყვა „გეო“ მიემართება ტერიტორიას ან სივრცეს და რესურსებს; „პოლიტიკა“ კი – ძალაუფლებას და მის გადანაწილებას. აქედან გამომდინარე, „გეოპოლიტიკა“შეიძლება განიხილებოდეს, როგორც ტერიტორიის, რესურსებისა და ძალაუფლებას შორის ურთიერთობა. შესაბამისად, ისეთი საკითხები, როგორიცაა პანდემია, ეკონომიკური მიმოცვლა და კლიმატის ცვლილება, საერთაშორისო სისტემაში მნიშვნელოვანი ელემენტია, თუმცა გეოპოლიტიკური მოვლენების კატეგორიას არ განეკუთვნებიან.
სამხრეთ კავკასიისთვის ყველაზე აქტუალური გეოპოლიტიკური მოვლენები უკრაინაში მიმდინარე ომი და რუსეთსა და დასავლეთს შორის მზარდი კონფრონტაციაა. ამ ტექსტში ასევე განხილული იქნება ჩინეთის მზარდი ჩართულობა პოსტსაბჭოთა სივრცეში, მათ შორის სამხრეთ კავკასიაში. ეს ორივე, თავის მხრივ, უფრო ფართო სისტემური ცვლილებების, „უნიპოლარიზმის“ ან ამერიკის ლიბერალური ჰეგემონიის თანდათანობით ეროზიის სიმპტომებია.
ომი უკრაინაში
პირველ რიგში, აღსანიშნავია ის, რომ უკრაინაში შეჭრა რუსეთის მხრიდან ყოფილ საბჭოთა სივრცეში, მეზობელ სახელმწიფოებში ერთ-ერთი უკანასკნელი და ყველაზე ფართომასშტაბიანი ჩარევაა. ეს პროცესი საბჭოთა კავშირის დაშლიდან ძალიან მალევე დაიწყო.  ეს ყოველივე კი კარგად ნაცნობია ქართველებისთვის, რომლებმაც საკუთარ თავზე გამოცადეს 1992 და 1993 წლებში რუსეთის მიერ სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთში „სამშვიდობოების“ განლაგება. რუსეთის მიერ მეზობელ სახელმწიფოებში ჩარევის კიდევ ერთი მაგალითია 2014 წელს დონბასსა და ლუგანსკში ინტერვენცია და ყირიმის ანექსია. ასევე, 2020 წელს, სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მეორე ყარაბაღის ომის შემდეგი შეთანხმების აღსრულების მონიტორინგის მიზნით, რუსეთის მიერ რეგიონში სამშვიდობო ძალების განლაგება.
სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, რუსეთს მეზობელ სახელმწიფოებში სამხედროების განლაგების ხანგრძლივი ისტორია აქვს.  ამას თან ერთოდა მეზობლებზე მსგავსი გავლენის მშენებლობისა და შენარჩუნების ინტელექტუალური გამართლება („ახლო საზღვარგარეთის“ იდეა). აღნიშნული იდეის პრაქტიკული გამოყენება მისი წარმოშობიდან, 1992-3 წლებიდან შესამჩნევად გაიზარდა. ვლადიმერ პუტინი ხელისუფლებაში სწორედაც რუსეთის ლიდერობის ქვეშ რეგიონული ბლოკის აღდგენისა და დასავლეთის გაფართოების შეჩერების მიზნით მოვიდა 1999-2000 წლებში.
რეგიონულ ურთიერთობებში მოსკოვი კიდევ უფრო თამამი გახდა მას შემდეგ, რაც 2000-იანებში რუსეთის სამხედრო შესაძლებლობები გაუმჯობესდა. 2008 წელს რუსეთი შეიჭრა საქართველოში, მთლიანი კონტროლი დაამყარა აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთზე და შემდეგ ეს ორი მეამბოხე რეგიონი დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად აღიარა. 2014 წელს, უკრაინაში მაიდანის პროტესტის საპასუხოდ, რუსეთის ფედერაცია ყირიმში შეიჭრა და მისი ანექსია მოახდინა, შემდეგ კი დონეცკისა და ლუგანსკის სეპარატისტებს რეგიონის ნაწილებზე კონტროლის აღებაში დაეხმარა. 2022 წლის 24 თებერვალს, რამდენიმე მიმართულებით ერთდროულად, რუსეთი, საერთაშორისო სამართლის დარღვევით, შეიჭრა უკრაინაში. ორ დღით ადრე კი, დონეცკი და ლუგანსკი  სუვერენულ ქვეყნებად აღიარა.
მოვლენების ასეთ ევოლუციაში სამი ასპექტია მნიშვნელოვანი. პირველი, რომ ეს ასახავს რუსეთის მხრიდან პოსტსაბჭოთა სივრცის დასავლეთ რეგიონში გავლენის კონსოლიდირებისა და მეზობელი სახელმწიფოების ავტონომიის შეზღუდვის იმთავითვე გეოპოლიტიკურ მცდელობას. მეორე კი ის, რომ ეს ემსახურება დასავლური ინსტიტუტების აღმოსავლეთით გაფართოების დასრულებას. მესამე ელემენტი არის აღქმა და არასწორი წარმოდგენები. მაგალითისთვის, ნატოსა და ევროკავშირის გაფართოების რუსეთის მიერ ეგზისტენციალურ საფრთხედ აღქმა. თუმცა, ნატოსა და ევროკავშირის უკრაინის მიმართულებით გაფართოება გარდაუვალი არ იყო და ამ მხრივ, არც რუსეთის ფედერაციას ემუქრებოდა ეგზისტენციალური საფრთხე.
უფრო სწორად, პუტინმა არასწორად შეაფასა კონფლიქტის მრავალი ასპექტი. განსაკუთრებით უკრაინული ძალების მედეგობა და სიძლიერე, უკრაინული იდენტობის სიძლიერე. რუსები  უკრაინაში ყვავილებით დახვედრის მოლოდინით შევიდნენ, თუმცა, მათ ჯაველინებითა და სტინგერებით დახვდნენ.
რუსეთმა ასევე სათანადოდ არ შეაფასა დასავლეთის პასუხი.
არასწორი წარმოდგენების ეს შემთხვევები მიუთითებს გეოპოლიტიკური ანალიზის არასრულყოფილებაზე. ის ფოკუსირდება ძალაზე და ტერიტორიაზე, მაგრამ სათანადო ყურადღებას არ უთმობს ადამიანურ ფაქტორს. გარდა ამისა, რუსეთის თავდასხმა, ასევე, ეფუძნებოდა იდეოლოგიურ ფაქტორებს: პუტინის უკრაინით არარაციონალური აკვიატება, უკრაინის ისტორიის, ერისა და იდენტობის მის მიერ არასწორი გაგება და მისი ეჭვი დასავლეთის მიმართ, რაც ასახავს მის მიერ ორმხრივი ურთიერთობებისა და რუსეთის მიმართ დასავლეთის მიდგომის მცდარ გაგებას. მოკლედ, რუსეთის აგრესია უკრაინაში ძირითადად ემყარება არა გეოპოლიტიკურ იმპერატივებს, არამედ ლიდერის არასწორ  წარმოსახვებს.
იმის მიუხედავად, შეიძლება თუ არა ამ ომის გეოპოლიტიკურად ახსნა, მისი შედეგები მოიცავს დრამატულ გეოპოლიტიკურ ძვრებს როგორც ყოფილ საბჭოთა სივრცეში, ასევე რუსეთსა და დასავლეთის ურთიერთობებს შორის.
ომის შედეგები
რაც შეეხება რუსეთის დასავლეთთან ურთიერთობას. რუსეთის უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიამ გამოიწვია ყველაზე მასშტაბური, ყოვლისმომცველი სანქციები, რაც კი აქამდე გამოყენებულა გაეროს უშიშროების საბჭოს მუდმივი წევრი სახელმწიფოს წინააღმდეგ; ნატოს მასშტაბით სამხედრო დანახარჯები გაიზარდა. ალიანსმა  მისი ძალები რუსეთის საზღვართან გადაისროლა. ფინეთმა და შვედეთმა, ორივემ  წევრობაზე განაცხადი შეიტანა, რაც გულისხმობს სამხედრო შესაძლებლობების ნატოს სტანდარტებთან დაახლოების მეშვეობით მათ კიდევ უფრო გაძლიერებას. თუ რუსეთის მიზანს  ნატოს აღმოსავლეთით გაფართოების დასრულება წარმოადგენდა, უკრაინის წინააღმდეგ მისმა აგრესიამ საპირისპირო შედეგი მოიტანა.
ომმა ასევე განაპირობა ევროკავშირის საგრძნობი კონსოლიდაცია. ნატოსთან ერთად სანქციების შეერთების შემდეგ, კიდევ უფრო გაიზარდა ევროკავშირის უკრაინის მიმართ სამხედრო, ეკონომიკური და ჰუმანიტარული დახმარება; ასევე, თვითონ ორგანიზაციის შიგნით გაძლიერდა  სამხედრო და უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობა; უკრაინისა და მოლდოვისთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებით კი დაჩქარდა აღმოსავლეთით გაფართოების პროცესი.[1]
რუსეთსა და დასავლეთს შორის გაუარესებულმა ურთიერთობებმა „ცივი ომი“ შეიძლება არა, მაგრამ ახალი გამყოფი ხაზები მაინც წარმოქმნა ევროპაში. 1990 წლის „ერთი ევროპა მთლიანი და თავისუფალი“ ხედვა მკვდარია. ამას კი მნიშვნელოვანი შედეგები მოაქვს გამყოფ ხაზებს შორის მდებარე ქვეყნებისთვის.
გარდა ამისა, ომმა საგრძნობლად დაასუსტა გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია, განსაკუთრებით უშიშროების საბჭო, რომლის მთავარი ფუნქციაც არის მშვიდობისა და სტაბილურობის შენარჩუნება. ცხადია, რომ რუსეთის ვეტო ამ ინსტიტუტს ხელს უშლის მისი პასუხისმგებლობის შესრულებაში.
ფართო სურათში, ომმა დააზიანა საერთაშორისო წესრიგი, გამომდინარე იქიდან, რომ უშიშროების საბჭოს მუდმივი წევრი თავად არღვევს საერთაშორისო სამართლის პრინციპებს (სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის ხელშეუხებლობას; ძალისმიერი აგრესიის გამოყენების აკრძალვას) და საერთაშორისო ჰუმანიტარულ სამართალს (სამოქალაქო პირების სიცოცხლისა და საკუთრების დაცვის შესახებ). როდესაც საერთაშორისო სისტემის წამყვანი სახელმწიფოები ივიწყებენ ან აიგნორებენ ამ კანონებს, ისინი ძირს უთხრიან საერთაშორისო ურთიერთობების ნორმატიულ საფუძველს.
ომის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი შედეგი რუსეთ-ჩინეთის ურთიერთობების გაძლიერებაა.  დასავლეთისგან პოლიტიკური და ეკონომიკური იზოლაცია რუსეთს  ჩინეთზე დამოკიდებულს ხდის, რომელიც, ზოგიერთი გამოთვლებით მსოფლიოში ყველაზე დიდი ეკონომიკაა. ჩინეთმა აქტიურად გამოიყენა საკუთარი სიმდიდრე სამხედრო ინდუსტრიის განსავითარებლად იმ დონემდე, რომ ახლა აღმოსავლეთ აზიაში ამერიკის შეერთებული შტატების სერიოზულ კონკურენტად იქცა. დასავლეთთან ჩინეთის კონკურენციას კიდევ უფრო აძლიერებს დასავლეთის პერიფერიების  ინფრასტრუქტურულ პროექტებში მისი დიდი მოცულობის ინვესტიციები (,,სარტყელი და გზის ინიციატივა“). როგორც რუსეთი, ასევე ჩინეთი არალიბერალური და ექსპანსიონისტური სახელმწიფოა.  მათ შორის მზარდი თანამშრომლობა კი, კიდევ უფრო ამყარებს საერთაშორისო სისტემაში განვითარების ეტაპზე მყოფ ორპოლუსიანობას.
გეოპოლიტიკური მოვლენების გავლენა სამხრეთ კავკასიაზე
გეოპოლიტიკური დაპირისპირებები სამხრეთ კავკასიისთვის უცხო არ არის. იმ ფაქტის გამო რომ ის მდებარეობს რეგიონის სამ დიდ ძალას შორის და მასზე გადის ერთ-ერთი მთავარი სავაჭრო გზა, სამხრეთ კავკასია ყოველთვის იყო დიდი მეზობლების მიზანი და მსხვერპლი. დიდი ალბათობით ეს ასეც გაგრძელდება.
რუსეთთან მიმართებით, სამხრეთ კავკასია, განსაკუთრებით კი საქართველო, რამდენიმე გამოწვევის წინაშეა. დიდი ხანია ჩვენ მივხვდით  მეზობლების მიმართ რუსეთის პოლიტიკის რევანშისტულ ბუნებას. უკრაინის ომმა კი, ნათლად დაგვანახა ამ პოლიტიკის არსი.  დიმიტრი მედვედევმა თქვა, რომ უკრაინა არ არის რუსეთის იმპერიის აღდგენის პროცესის დასასრული.[2]  მან ახსენა როგორც საქართველო, ასევე ჩრდილოეთ ყაზახეთი, როგორც მომავალი სამიზნეები რუსეთის ისტორიული ნაწილების აღდგენისთვის.  აქ რისკი ის არის,  რომ რუსეთმა შეიძლება სცადოს საქართველოზე 2008 წლის თავდასხმის განმეორება. მინიმუმ იმისთვის, რომ კონტროლი დაამყაროს არსებული გაზისა და ნავთობის ენერგო ინფრასტრუქტურაზე და რკინიგზაზე, ვინაიდან  დასავლეთთან დაპირისპირების ძირითად იარაღად რუსეთი აქტიურად იყენებს  ენერგორესურსებს. ამ თვალსაზრისით, რუსეთი საქართველოსთვის ეგზისტენციალურ საფრთხეს წარმოადგენს.
ევროპა ამჟამად კვლავ გაყოფილია. ეს კი წარმოშობს მნიშვნელოვან კითხვებს მთლიანად სამხრეთ კავკასიისთვის: სამხრეთ კავკასია კიდევ ერთხელ მოექცა დაპირისპირებულ სახელმწიფოებს შორის. იმის გათვალისწინებით, რომ  რუსები ყოველთვის მგრძნობიარენი იყვნენ კავკასიაში დასავლეთის  გამოჩენის მიმართ,  არსებული კონტექსტის გათვალისწინებთ, დიდი ალბათობაა, რომ ისინი კიდევ უფრო მგრძნობიარენი გახდნენ ამ საკითხის მიმართ. ეს კი სამხრეთ კავკასიური ქვეყნებისგან კიდევ უფრო ფრთხილ და დაბალანსებულ პოლიტიკას მოითხოვს –  გასაგებია, რომ მათ არ უნდათ რუსეთის მხარეს ყოფნა,  ვინაიდან აფასებენ დასავლეთთან ურთიერთობას. თუმცა, მეორეს მხრივ, მათი დასავლეთის მიმართულებით კიდევ უფრო გადახრამ, შესაძლოა,  რუსეთის მხრიდან არასასიამოვნო რეაქცია გამოიწვიოს. დასავლეთის მიერ კავკასიის ქვეყნების დაცვის ისტორია კი (განსაკუთრებით საქართველოს) არც ისე კარგია.
ზოგიერთი შეიძლება ფიქრობდეს, რომ უკრაინაში მიმდინარე მოვლენების შედეგად აშშ-ის ევროპაში ჩართულობის გაზრდა  კავკასიასთან, განსაკუთრებით კი საქართველოსთან, უსაფრთხოების და ეკონომიკის სფეროში თანამშრომლობას გააძლიერებს. ამას, დიდი ალბათობით პირდაპირი სამხედრო თუ სხვადასხვა სტრატეგიული პარტნიორობის ფორმატებში, ნატოსთან თანამშრომლობა მოჰყვება.  თუმცა, არსებული საფრთხეების პირობებში, ასეთ ჩართულობას დიდი ეფექტი არ ექნება. ამ ეტაპზე, ნატოსა და აშშ-ს დახმარება პირველ რიგში უკრაინაზე ფოკუსირდება და შემდეგ ბალტიისპირეთის რესპუბლიკებზე. ასევე, ნატოსთვის ძვირი ჯდება ჩინეთის წყნარი ოკეანის რეგიონში დაბალანსებაც. შედეგად, ბევრი არაფერი რჩება.
ჩინეთის გეოპოლიტიკური და გეოეკონომიკური ზრდა ნაკლებად შემაშფოთებელია. პირველ რიგში, იქიდან გამომდინარე,  რომ ეს ზრდა ახლა შენელებულია კოვიდის პოლიტიკის, მიწოდების ჯაჭვში არსებული პრობლემების, ,,სარტყელი და გზა ინიციატივის“ სირთულეების, ფინანსური ბაზრების მომავალი კრიზისისა და დასავლეთში ჩინეთზე დამოკიდებულების შემცირების მზარდი სურვილის გამო. ამიტომ, ჩინეთიდან მომდინარე პირდაპირი გეოპოლიტიკური საფრთხე სამხრეთ კავკასიისთვის ნაკლებ სავარაუდოა.
ამავდროულად, აქვე  აღსანიშნავია რეგიონის მომიჯნავე ძლიერი სახელმწიფოს, თურქეთის როლიც, რომელმაც მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა აზერბაიჯანის სომხეთზე გამარჯვებაში მეორე ყარაბაღის ომში. თურქეთს ასევე ჰქონდა მცდელობა, დაებალანსებინა  ნატოს ფარგლებში დასავლელ პარტნიორებთან ურთიერთობა და რუსეთთან მზარდი და ღრმა კავშირები. ეს ურთიერთობები იზრდება არა მხოლოდ საერთო ავტორიტარული იმპულსის გამო, არამედ ასევე ძლიერი ორმხრივი ეკონომიკური კავშირებისა და შავ ზღვაში თანამშრომლობის შედეგადაც. თუმცა, ისტორიული გამოცდილება გვკარნახობს, რომ თურქეთის ინტერესებში არ შედის საზღვარი სომხეთთან, აზერბაიჯანთან და საქართველოსთან, რომელსაც აკონტროლებს რუსეთი. თურქეთისთვის კავკასია არის ბუფერი, რომელსაც ის არ დათმობს. შესაბამისად, თურქეთი პრობლემაა სომხეთისთვის, მაგრამ არა საქართველოსა და აზერბაიჯანისთვის.
ბოლოს, კავკასიის მოსაზღვრე სიდიდით მესამე სახელმწიფო – ირანი. პირველ რიგში უნდა აღინიშნოს, რომ  ირანის გეოპოლიტიკაში დიდ როლს თამაშობს „შიიტური ნახევარმთვარე“, სპარსეთის ყურე და მისი ბირთვული პროგრამის გარშემო აშშ-ს და ევროპას შორის მიმდინარე დაპირისპირება. ასევე, რუსეთსა და ირანს შორის პოზიტიური ურთიერთობების გათვალისწინებით, ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ირანმა რეგიონში მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგას.
ამ ანალიზიდან ორი ძირითადი დასკვნის გამოტანა შეიძლება – ერთი თეორიული და მეორე პრაქტიკული. თეორიულ დონეზე, მიუხედავად იმისა, რომ გეოპოლიტიკა სახელმწიფოების ქცევის შესწავლისთვის გამოსადეგი მიდგომაა, ვერ ითვალისწინებს ადამიანის ფაქტორსა და აღქმის მნიშვნელობას. რუსეთის უკრაინაში ომი გვიჩვენებს,  რომ ლიდერების აღქმები და რწმენები მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს გეოპოლიტიკურ დინებებზე.
პრაქტიკული კუთხით, რეგიონში რუსეთიდან მომავალი საფრთხე იზრდება. ხოლო კავკასიური სახელმწიფოების ნატოსა და ევროკავშირში ინტეგრაციის მიმართულებით დასავლეთი ფრთხილ მიდგომას აგრძელებს.  რუსული პოლიტიკური სისტემის ბუნებიდან გამომდინარე, პუტინი რომც გაქრეს,  დიდი ალბათობით მას ისეთი პიროვნება შეცვლის, ვინც მის ხედვებს იზიარებს. რუსულ საზოგადოებაში ნაციონალური შოვინიზმისა და რევანშისტული იდეის ზრდაც მეტყველებს იმაზე, რომ მეზობელი რეგიონების მიმართ რუსეთის ამჟამინდელი პოლიტიკა უცვლელი დარჩება. რუსეთს, ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკების როგორც მინიმუმ, ხელახალი შემოერთება თუ არა, მათი კონტროლი სურს. ასევე, დასავლეთის მათ სივრცეში „ჩარევის“ აღმოფხვრა. შესაბამისად, რუსეთი ახლო მომავალში არსად არ გაქრება.
უკრაინაში არსებული ჩიხი გაირღვა ხარკოვის სამხრეთ-აღმოსავლეთით რუსული ძალების უკან დახევის ფონზე.  ეს შეიძლება კარგი ამბავი იყოს, მაგრამ არა ამ ისტორიის დასასრული. ეს ფრონტის ხაზის მხოლოდ ერთ პატარა ნაწილში მოხდა. მატერიალური კუთხით, რუსეთი ჯერ კიდევ რჩება ამ კონფლიქტის უფრო ძლიერ მხარედ. გამარჯვება არ არის ახლოს არცერთი მონაწილისთვის. დიდი ალბათობით ომი რაღაც პერიოდი კიდევ გაგრძელდება. თუ უკრაინა შეძლებს აგრესიის მოგერიებას, ყველაზე ცუდი პროგნოზით, ამას რუსეთის მეზობლებისთვის შეიძლება უარესი შედეგი მოჰყვეს.
[1] საქართველომაც შეიტანა განაცხადი წევრობაზე, თუმცა კანდიდატის სტატუსი არ მიენიჭა. ამის ნაცვლად, ევროპულმა საბჭომ გადაწყვიტა რომ საქართველოს მას შემდეგ მიეცემა კანდიდატის სტატუსი, რაც ევროპული კომისიის მიერ საქართველოზე წარმოდგენილ მოსაზრებაში გაწერილ პრიორიტეტებს შეასრულებს. იხილეთ Council Conclusions – 23-24, 2022. 2022-06-2324-euco-conclusions-en.pdf (europa.eu).
[2] მედვედევი არის რუსეთის ყოფილი პრეზიდენტი და პრემიერ მინისტრი. ამჟამად ის იკავებს რუსეთის ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილის თანამდებობას
ნილ მაკფარლეინი, საერთაშორისო ურთიერთობების ლესტერ ბ. პირსონის პროფესორი, ოქსფორდის უნივერსიტეტი
მომზადდა „ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის თბილისის ოფისის – სამხრეთ კავკასიის რეგიონში“ მხარდაჭერით. აქ გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ავტორებს და შესაძლოა, არ ემთხვეოდეს „ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის თბილისის ოფისის – სამხრეთ კავკასიის რეგიონში“ და „საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის“ შეხედულებებს.

Geopolitical Development and Its Implications for the Southern Caucasus
The last six months have awakened many to the significant geopolitical developments accumulating globally over the past decade. This article attempts to address these developments and their implications for the region.
Geopolitics is a much-debated concept with many definitions. The definition proffered here draws from the etymological roots of the word. “Geo” is about territory or space and resources; “politics” is about power and its distribution. So, “geopolitics” concerns the relationship between territory, resources, and power. Issues such as pandemics, economic exchange, and climate change are also important elements of change in the international system but do not fall in the category of geopolitical developments.
The most obvious geopolitical development of relevance to the southern Caucasus is the war in Ukraine and the deepening confrontation between the West and Russia. The rise of China and its increasing engagement in the post-Soviet space, including the Southern Caucasus is also discussed. Both are symptoms of a broader systemic change: the gradual erosion of what we used to call “unipolarity” or American liberal hegemony.
The War in Ukraine
The first thing to say here is that Russia’s invasion of Ukraine is the latest and largest episode of Russia’s meddling with its neighbours in the former Soviet space. That began almost immediately after the dissolution of the USSR. Georgians know this very well from the 1992 and 1993 Russian deployment of “peace-keepers” to South Ossetia and Abkhazia. Another example is the Russian annexation of Crimea and intervention in Donbas and Luhansk in 2014. Most recently, in 2020, Russia deployed a peace-keeping force to police a post-conflict agreement between Armenia and Azerbaijan after the latest episode of conflict over Nagorno-Karabakh.
In other words, Russia has a long history of military deployment in neighbouring states. This was accompanied by an intellectual justification for building and sustaining influence over its neighbours (the idea of a “near abroad”) that has grown in influence ever since its origins in 1992-3. In 1999-2000, Vladimir Putin came into leadership dedicated to the restoration of a Russian-led regional bloc and committed to preventing further western enlargement.
As Russian military capabilities were restored in the 2000s, Moscow became more assertive in regional affairs. In 2008, Russia invaded Georgia, took full control of Abkhazia and South Ossetia, and then recognised the two rebel regions as independent states. In 2014, the Russian Federation reacted to the Maidan protests in Ukraine by seizing and then annexing Ukraine’s Crimea, and then helping separatists in Donetsk and Luhansk to seize and to maintain control over parts of those regions. On the 24th of February of 2022, Russia invaded Ukraine on multiple fronts in violation of international law. Two days before, it recognised Donetsk and Luhansk as sovereign states.
There are three things to note about this evolution. The first is that it reflects an inherently geopolitical effort to consolidate a sphere of influence in the western part of the post-Soviet region to limit the autonomy of neighbouring states. The second is to end eastward enlargement of Western institutions.
So far so good in terms of geopolitical developments. The third element is perception and misperception. Take, for example, the Russian perception of existential threat coming from NATO and EU enlargement. But NATO and EU enlargement to Ukraine was not imminent. Nor did it create any immediate existential threat to the Russian Federation.
More specifically, Putin incorrectly estimated numerous aspects of this conflict, notably the weakness and resilience of Ukrainian forces, the strength of Ukrainian identity, and the strength of Russia’s forces. The Russians went into Ukraine expecting to be met with flowers; they were met with Javelins and Stingers.
The Russian government also underestimated the Western response.
This litany of misperception suggests the incompleteness of geopolitical analysis. It focuses on power and territory without adequate attention to the human factor. Beyond misperception, Russia’s attack was rooted in ideological factors: Putin’s irrational obsession with Ukraine, his profound misunderstanding of Ukrainian history, nationhood and identity, and his deep suspicion of western ill intent all reflect his flawed understanding of the bilateral relationship and of the western view of Russia, rather than objective material facts on the ground. In short, Russian aggression against Ukraine is primarily rooted not in geopolitical imperatives, but in the delusions of their leader.
Whether the war’s origins can be explained geopolitically, its consequences involve a dramatic geopolitical shift in international relations both for the former Soviet region and for Russia’s relations with the West.
Consequences of the War
Concerning Russia’s relationship with the West, Russia’s aggression against Ukraine provoked the most comprehensive sanctions ever imposed on a great power that occupies a permanent seat on the UN Security Council. Military spending has accelerated throughout NATO. Alliance forces are deploying forward toward the border with Russia. Finland and Sweden have both applied for membership, bringing with them large forces with significant military capabilities that are interoperable with NATO. If Russia’s objective was to end NATO’s eastward enlargement, Russia’s aggression against Ukraine achieved exactly the opposite.
The war also produced a significant consolidation of the EU, with the organization joining NATO in the sanctions effort, dramatically increasing EU military, economic, and humanitarian support to Ukraine, renewing its consideration of military and security cooperation in the EU, and accelerating the process of eastward enlargement through the granting of candidate status to Ukraine and Moldova.[1]
Although not a return to the Cold War, the worsening of relations between Russia and the West appears to be creating a new dividing line across Europe. The 1990 vision of “one Europe whole and free” is dead. That carries significant implications for the states lying in between.
In addition, the war has substantially weakened the United Nations, particularly the Security Council, whose principal function is to maintain peace and security. Russia’s veto prevents the Council from fulfilling its responsibilities.
In a broader sense, the war has damaged the international order in that a permanent member of the Security Council is violating basic principles of international law (the sanctity of sovereignty and territorial integrity, and the prohibition of the aggressive use of force), and international humanitarian law (the protection of civilian lives and property). When leading states in international system abandon or ignore these laws, they undermine the normative fabric of international relations.
Another important consequence of the war has been the strengthening of the Russia-China relationship. Russia’s political and economic isolation from the West makes it increasingly dependent on China, by some measures now the largest economy in the world. It has used this wealth to rapidly develop its military to the extent where it is now a serious competitor to the United States in East Asia. Its competition with the West is enhanced by its heavy investments in infrastructure in its periphery (the Belt and Road Initiative). Both Russia and China are illiberal and expansionist. This evolving alignment consolidates the emerging bipolarity in the international system.
Implications of Geopolitical Developments for the Southern Caucasus
The southern Caucasus is no stranger to geopolitical struggle. Given the region’s interstitial location between three great powers and on major trading routes, it has always been a target and a victim for larger neighbours. That is likely to continue.
Regarding Russia, the analysis suggests that the southern Caucasus, and in particular Georgia, faces several challenges. We have understood the revanchist nature of Russia’s policy towards its neighbours for a long time. The war in Ukraine has strikingly revealed the essence of that policy. Dimitri Medvedev’s is alleged to have said recently that Ukraine was not the end of the process of restoring the Russian empire[2] He went on to mention both Georgia and northern Kazakhstan as historically part of Russia and future targets in this reconstitution. The risk here is that Russia may be tempted to revisit its 2008 attack on Georgia, not least in order to seize control of its energy infrastructure of oil and gas pipelines and rail since the Russians are now using energy supply as a weapon in their struggle with the West. In this sense, Russia poses an existential threat for Georgia.
Europe is now divided again. This raises an important question for the southern Caucasus as a whole: once again they are in between rival centres of power. The Russians have always been sensitive to Western penetration of the Caucasus. In the current context, they are likely to be more sensitive. This will require careful balancing by the Caucasian states. On the one hand, they do not want to be on the Russian side of the line, because they value their interactions with the West. On the other hand, tilting too far westward may provoke an unpleasant Russian reaction. The record of the West in defending Caucasian states (notably Georgia) against Russia is not a very good one.
On the other hand, some might believe that the US, having re-engaged in Europe as a result of Ukraine, may strengthen its security and economic engagement with the Caucasus, and notably Georgia. This will likely result in increasing NATO and direct military engagement through the various strategic partnerships. But in contrast to the threat, such engagement will continue to have small effects. And the assistance provided by the US and NATO in the theatre focuses on Ukraine first and the Baltic republics second. The other expensive effort is to balance China in the Pacific. For the moment, there is not much left over.
The geopolitical and geoeconomic rise of China is of less concern. In the first place, their rise is now spluttering because of the economic consequences of their covid policies, continuing problems in global supply chains, increasing difficulty with the BRI initiative, the coming crisis in their financial markets, and a growing western desire to reduce their dependence on Chinese exports. It is unlikely to pose a direct geopolitical challenge in the Southern Caucasus.
Here I should say a word about Turkey, a powerful state contiguous to the region. It played a major role in Azerbaijan’s victory over Armenia in the second Karabakh war. It is also attempting to balance its relations with its western allies in NATO with its deep and growing ties to Russia. The relationship is growing not only because of a shared authoritarian impulse, but also because of strong bilateral economic ties, and the need for cooperation in the Black Sea region. But, to judge from the historical record, Turkey has no interest in having an armed border with a Russia that controls Armenia, Azerbaijan, and Georgia. For Turkey, the Caucasus is a buffer that it would not want to surrender. Turkey remains a problem for Armenia, but not for Georgia or Azerbaijan.
Finally, a word about Iran, the third large state bordering on the Caucasus. The bottom line here is that Iran’s geopolitics is dominated by the “Shi’ite Crescent”, the Persian Gulf, and the ongoing dispute with the United States and Europe over its nuclear programmes. Also, given positive Iranian relations with Russia, it is unlikely to take significant steps in the southern Caucasus.
Two major conclusions can be drawn from this analysis, one theoretical and one practical. At the level of theory, although geopolitics is a useful approach to the study of state behaviour, it fails to account adequately for human agency and perception. As we have seen in the case of Russia’s war on Ukraine, the perceptions and beliefs of leaders strongly influence the tide of geopolitics.
In practical terms, the Russian threat to the region is growing, and the reluctance of the West to bring the Caucasian states into NATO and the EU remains. Given the nature of the Russian political system, even if Putin disappeared, he would likely be replaced by someone with similar views. The penetration of Russian society by national chauvinist and revanchist ideas also suggests that current Russian policy towards its neighbouring region would persist. Russia wants control if not reabsorption of their former Soviet neighbours, and they want to prevent the “intrusion” of the West into their space. Russia is not going away any time soon.
The stalemate in Ukraine appears to have broken southeast of Kharkiv, with Russian forces retreating in considerable numbers. This may be good news, but it is not the end of the story. This has occurred on one small section of the front line. In material terms, Russia remains by far the stronger party in the conflict. Victory is not around the corner for either party. The war will likely go on for some time yet. And, in the extreme possibility that Ukraine ejects the aggressor, that may make things worse for other Russian neighbours.
[1] Georgia also applied for membership but did not receive candidate status. Instead, the Council of Europe decided that Georgia would be invited to candidacy when it addressed the priorities laid out in the European Commission’s opinion on Georgia’s membership application. See Council Conclusions – 23-24, 2022. 2022-06-2324-euco-conclusions-en.pdf (europa.eu).
[2] Mr. Medvedev is a former president and prime minister of Russia and is currently the Deputy Chairman of Russia’s National Security
S. Neil MacFarlane, Lester B Pearson Professor of International Relations, The University of Oxford
Perspective was produced in cooperation with the Heinrich Boell Stiftung Tbilisi Office – South Caucasus Region. The contents of this perspective are the sole responsibility of the author and can in no way be taken to reflect the views of the Heinrich Boell Stiftung Tbilisi Office – South Caucasus Region and Georgian Institute of Politics.