ვებინარ-დისკუსია: “ნიშნავს თუ არა ნაციონალიზმი ევროსკეპტიციზმს?”
2020 წლის 24 ივნისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) Საჯარო დისკუსიების სერიის ანტილიბერალური ტენდენციების ანალიზი საქართველოში რიგით მეორე ვებინარ-დისკუსია გამართა თემაზე – “ნიშნავს თუ არა ნაციონალიზმი ევროსკეპტიციზმს?”. Საჯარო დისკუსიების სერია ღია საზოაგდოების ფონდის (OSGF) მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში ხორციელდება და მისი მიზანია, საქართველოში მემარჯვენე რადიკალიზაციის გამომწვევი ფაქტორების გამოვლენა.
შეკითხვები, რომლის გარშემოც დისკუსია წარიმართა, შეეხებოდა ისეთ საკითხებს, როგორიცაა: შეიცავს თუ არა საქართველოში ულტრამემარჯვენე ნარატივები ანტი–ევროპულ ელემენტებს და რა კავშირია ევროსკეპტიციზმსა და ულტრამემარჯვენე ნაციონალისტური აქტორების პრორუსულ დამოკიდებულებებს შორის?
ღონისძიებას ორი მთავარი მომხსენებელი ჰყავდა: დოქტ. ფლორიან ბიბერი – გრაცის უნივერსიტეტში, სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის ისტორიისა და პოლიტიკის მიმართულების პროფესორი და ამავე უნივერსიტეტში სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის სწავლების ცენტრის დირექტორი. ის “ბალკანეთი ევროპაში” პოლიტიკის მრჩეველთა ჯგუფის (BiEPAG) კოორდინატორია. მისი კვლევის ინტერესები მოიცავს ეთნოსთა შორის ურთიერთობებს, ეთნიკურ კონფლიქტებსა და ნაციონალიზმს და ფოკუსირდება სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონზე.
თავის მოხსენებაში, პროფ. ბიბერმა განიხილა, იწვევს თუ არა ულტრამემარჯვენე ნაციონალიზმი  ევროსკეპტიციზმს და ისაუბრა იმაზე, თუ რა დამოკიდებულება აქვთ ნაციონალისტურ, პოპულისტურ და ულტრამემარჯვენე პარტიებს ევროკავშირის მიმართ, რა ძირითად ევროსკეპტიკურ თემებსა და მითებს უჭერენ ისინი მხარს.
პროფესორ ფლორიან ბიბერის თქმით, ევროპაში შეინიშნება ისეთი პარტიების მნიშვნელოვანი ზრდა, რომლებიც საზღვრების გამკაცრებული კონტროლისა და თავისუფალი მიმოსვლის შეზღუდვის მომხრენი არიან. ასეთი პარტიები ევროპარლამენტშიც არიან და მათ შეიძლება ევრო-ფაშისტური პარტიებიც ვუწოდოთ. შეიძლება ითქვას, რომ ბოლო ათი წლის განმავლობაში ულტრა-მემარჯვენე ნაციონალისტური დეპუტატების რაოდენობა ევროპარლამენტში საგრძნობლად გაიზარდა. Თუმცა, Როგორც ფლორიან ბიბერმა აღნიშნა, ზოგადად, ეს მემარჯვენე ნაციონალისტური პარტიები არასტაბილურები არიან და, შესაბამისად, მათი პოზიციონირებაც მერყევია. შეკითხვაზე არიან თუ არა ეს პარტიები ანტი-ევროპულები, – პროფესორი ბიბერი პასუხობს, რომ მათ შეიძლება უფრო ევროსკეპტიკოსები დავარქვათ, თუმცა აქაც უნდა გაიმიჯნოს სკეპტიკურობა ევროპისადმი იგულისხმება, თუ ევროკავშირისადმი. აღსანიშნავია, რომ ბოლო წლებში, ეს პარტიები ევროკავშირისა და ევროინტეგრაციის მხარდამჭერები გახდნენ, რაც ნიშნავს იმას, რომ ისინი ბრექსითის სცენარის გამეორების მომხრეები არ არიან. ამას ორი მიზეზი აქვს – ერთი ის, რომ ბრიტანეთისთვის ბრექსითის შედეგები არ იყო სახარბიელო და მეორე – ეს პარტიები ევროკავშირისგან ფინანსურ სარგებელს იღებენ. Ამ პარტიებს ევროკავშირის შესახებ განსხვავებული აღქმა აქვთ და, შესაბამისად, ისინი “სხვანაირი” ევროპისთვის იბრძვიან. ფლორიან ბიბერმა განმარტა, რომ ეს პარტიები ევროკავშირის წევრ მეზობელ სახელმწიფოებში მტრებს არ ხედავენ. საფრთხედ ისინი  მიგრანტებს, ისლამსა და  ევროკავშირის არა-წევრ სახელმწიფოებს განიხილავენ.
მეორე მთავარი მომხსენებელი გახლდათ დოქტ. ჯონ ჰოლი – მაკგილის უნივერსიტეტის (მონრეალი) შედარებითი ისტორიული სოციოლოგიის პროფესორი. ის 20-ზე მეტი წიგნის ავტორი და რედაქტორია. Მისი კვლევის ძირითადი სფეროებია: ერები, სახელმწიფოები და იმპერიები, ომი, ნაციონალიზმი.
პროფ. ჰოლმა მიმოიხილა სხვადასხვა სახელმწიფოების პრაქტიკა და განსაკუთრებული ყურადღება იმ მიზეზებზე გაამახვილა, რომლებიც საზოგადოებებს ევროსკეპტიციზმისკენ უბიძგებს. მან ასევე ისაუბრა ულტრამემარჯვენე ნაციონალიზმის ესკალაციისა და ძალადობრივ ქმედებებში გადაზრდის შესაძლებლობებზე.
როგორც დოქტ. ჯონ ჰოლმა განმარტა, ნაციონალიზმი არ ნიშნავს ევროსკეპტიციზმს. მაგალითისთვის მან დანიაში გამართული დებატები მოიყვანა, რომლის დროსაც ევროპის სავალუტო კავშირში ქვეყნის გაწევრიანება განიხილებოდა. დებატების ორივე მხარეს – სავალუტო კავშირში გაწევრიანების მომხრეებსა და მოწინააღმდეგეებს,  ნაციონალისტები წარმოადგენდნენ. მომხრეთა არგუმენტი იყო ის, რომ სავალუტო კავშირი ქვეყნის კეთილდღეობისთვის სარგებლიანი იქნებოდა. პროფ. ჰოლმა, ასევე, ისაუბრა ორმაგი იდენტობის საკითხზე და თქვა, რომ ბევრ ადამიანს დღეს, ევროპაში ორმაგი იდენტობა აქვს –  ერთი მხრივ, ევროპული და მეორე მხრივ –  ეროვნული.
დისკუსიის ქართველმა მომხსენებელმა გივი სილაგაძემ, GIP-ის პოლიტიკის ანალიტიკოსმა, თავისი პოლიტიკის ნარკვევი “არის თუ არა პოპულიზმი ევროსკეპტიკური საქართველოში?” წარადგინა. ნარკვევი ტაგარტისა და სერბიაკის (2004) მიერ შემოთავაზებულ ევროსკეპტიციზმის ტიპოლოგიას ქართულ კონტექსტს არგებს და მიზნად ისახავს პოპულიზმსა და ევროსკეპტიციზმს შორის თანაკვეთის განსაზღვრას თანამედროვე საქართველოში. მისი მიგნებების თანახმად, შეიძლება ითქვას, რომ პოპულიზმი საქართველოში სრულად ევროსკეპტიკური არ არის. თუმცა, მემარჯვენე პოპულიზმი და ევროსკეპტიკური განწყობები, როგორც ჩანს, მჭიდროდაა ერთმანეთთან დაკავშირებული.
გივი სილაგაძემ, თავის მოხსენებაში, ფოკუსი ნაციონალიზმიდან პოპულიზმზე გადაიტანა, რადგანაც თავისი კვლევის ამოსავალი წერტილი სწორედ პოპულიზმია. Როგორც მან აღნიშნა, ქართულ პოლიტიკურ კონტექსტში პოპულიზმის ცნება განსხვავებულად გამოიყენება და არ ემთხვევა მის აკადემიურ მნიშვნელობას. გივი სილაგაძემ ყურადღება ნაციონალისტურ და უფრო მეტად რადიკალურ ნატივისტურ პოპულიზმზეც გაამახვილა და ამ კუთხით საქართველოს პოლიტიკურ სივრცეში მოქმედი აქტორები მიმოიხილა. ამ აქტორებისთვის ხალხის ცნება ორი მნიშვნელობით გამოიყენება: ერთი, როგორც დაჩაგრული და უფლებაწართმეული, თუმცა მორალურად აღმატებული და მეორე – ხალხი, როგორც ეთნოკულტურული და რელიგიური ერთობა.
გივი სილაგაძემ, ასევე, ისაუბრა ხისტ და რბილ ევროსკეპტიციზმზე საქართველოს კონტექსტში. ხისტი ევროსკეპტიციზმი ღიად ეწინააღმდეგება საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანებას, ხოლო რბილი – არ გამოხატავს წინააღმდეგობას, თუმცა კონკრეტულ ქმედებებსა და პოლიტიკას ეწინააღმდეგება ან მიიჩნევს, რომ ევროკავშირში ინტეგრაცია საქართველოს ეროვნულ ინტერესებთან კონფლიქტშია. დასკვნის სახით, გივი სილაგაძემ თქვა, რომ საქართველოში პოპულიზმი ავტომატურად არ გულისხმობს ევროსკეპტიციზმს და პირიქით. თუმცა, როდესაც საუბარია ნატივისტურ პოპულიზმზე, მას საქართველოში ევროსკეპტიციზმი და ანტილიბერალიზმი ახასიათებს.
ღონისძიების ბოლო მომხსენებელი გახლდათ ქეთი სართანია – დამოუკიდებელი მკვლევარი, რომლის პრეზენტაცია შეეხებოდა ალექსანდრე ცურკავასთან მისივე თანაავტორობით შექმნილ კვლევით დოკუმენტს “ონლაინ ჯგუფების ულტრანაციონალისტური ნარატივები საქართველოში”.
ქეთი სართანიამ ისაუბრა ულტრანაციონალისტურ ნარატივებზე ქართულ სოციალურ მედიაში, კერძოდ Facebook-ში. კვლევის ფარგლებში, გაანალიზებულ იქნა 20,000-ზე მეტი ფეისბუქ პოსტი. მნიშვნელოვანი მიგნებაა, რომ განსხვავებული ჯგუფები თემატურად მსგავს თემებზე საუბრობენ. ერთ-ერთი ასეთი თემა ზოგადად ევროპაა. ეს ჯგუფები ევროპის ორ განმარტებას იყენებენ – პირველი დაკავშირებულია ევროკავშირთან და საქართველოს პოლიტიკასთან ევროკავშირის მიმართ, უფრო კონკრეტულად კი შეეხება უმცირესობათა უფლებებს, არასამთავრობო ორგანიზაციებს, აქტივისტებს, მიგრანტებსა და ლიბერალურ მედიას. მეორე განმარტება დაკავშირებულია ევროპასთან, როგორც ქრისტიანულ ცივილიზაციასთან. ამ თვალსაზრისით, აღნიშნული ჯგუფები ანტიისლამური ხასიათისაა. ქეთი სართანიამ აღნიშნა, რომ ულტრანაციონალისტური ჯგუფებისთვის ევროკავშირის სამი ქვეყანაა განსაკუთრებით საინტერესო – საფრანგეთი, იტალია და უნგრეთი. თუმცა, მან ისიც აღნიშნა, რომ ამ ჯგუფებისთვის ტრამპის პოლიტიკა უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე ევროკავშირის და რომ მათი ევროსკეპტიციზმის ერთ-ერთი მიზეზი შეიძლება  ესეც  იყოს. Როგორც ქეთი სართანიამ თქვა, 2010 წლიდან ულტრანაციონალისტური ჯგუფების სივრცე კიდევ უფრო ფართოვდება და სოციალურ სივრცეში გადადის, რადგანაც ამ ჯგუფებმა ვერ იპოვეს თავისი ადგილი ქართულ ლიბერალურ მედიაში და ალტერნატიული სივრცე შექმნეს. მან ხაზი გაუსვა იმ ფაქტსაც, რომ 2008 წლის ომმა ახალი ტიპის ნაციონალიზმის ჩამოყალიბებაზე დიდი გავლენა მოახდინა. Მოხსენებაში, ქეთი სართანიამ ასევე ისაუბრა ევროსკეპტიციზმის ფენომენზე ქართულ კონტექსტში – იმის  შესახებ, თუ რა განსხვავებაა ნაციონალისტურ და სამოქალაქო ევროსკეპტიციზმს შორის.
მოხსენებების დასრულების შემდეგ, ვებინარი კითხვა-პასუხის სესიით გაგრძელდა. დამსწრეების შეკითხვები ძირითადად შეეხებოდა: ევროსკეპტიციზმსა და ანტილიბერალურ ტენდენციებს; საქართველოში, აღმოსავლეთ და ცენტრალურ ევროპაში პარტიების სოციალურ საწყისებს; ტერმინის – ნაციონალიზმის განმარტებასა და ნაციონალისტური ნარატივების დინამიკას Covid-19-ის კონტექსტში.
შეკითხვების საპასუხოდ, პროფ. ბიბერმა განმარტა, რომ კავკასიისა და ბალკანეთის სახელმწიფოებისთვის ევროინტეგრაცია სუვერენიტეტის დაცვის საშუალებაა; Covid-19-ის გავრცელებამ ნათლად აჩვენა, თუ როგორი იქნებოდა ევროპა ევროკავშირის გარეშე და ივარაუდა, რომ ასეთი ევროპა ევროკავშირის მოსახლეობის უმრავლესობისთვის მისაღები არ იქნებოდა. პროფ. ჰოლმა ყურადღება ტერმინის – ნაციონალიზმის განმარტებაზე გაამახვილა და აღნიშნა, რომ ამ ტერმინთან, ისევე როგორც არალიბერალურის ცნების გამოყენებასთან, სიფრთხილეა საჭირო. გიგი სილაგაძემ აღნიშნა, რომ ნატივისტური პოპულიზმის შემთხვევაში, ხალხის ცნების ფორმირება ეთნო-კულტურული იდენტობის საფუძველზე ხდება. რაც შეეხება ევროსკეპტიციზმს, რთულია ის კრიტიკისგან განასხვავო. ქეთი სართანიამ კი თქვა, რომ ნაციონალიზმი და ევროსკეპტიციზმი “პრობლემური” ტერმინებია და ქვეყანაში, რეგიონსა თუ საერთაშორისო დონეზე მიმდინარე პროცესები მუდმივად ცვლის მათს შინაარსს.
ღონისძიებას, რომელიც ონლაინ პლატფორმა ZOOM-ის საშუალებით გაიმართა, ჯამში 60-მდე ადამიანი დაესწრო. ვებინარი უზრუნველყოფილი იყო სინქრონული თარგმანით ქართულ და ინგლისურ ენებზე.

On June 24, 2020, within the framework of the public discussion series “Analysing Illiberal Tendencies in Georgia”, Georgian Institute of Politics (GIP) held the second online event “Does being nationalist mean being Eurosceptic?”.
The discussion series, which is financially supported by the Open Society Georgian Foundation (OSGF), aims at revealing the factors causing the emergence of far-right radicalization in Georgia.
The goal of the discussion was to identify whether the far-right narratives in Georgia necessarily contain anti-European elements and if so, to what extent. Questions were raised regarding the linkages between Euroscepticism and the pro-Russian attitudes of far-right nationalist actors. Speakers presented not only their analysis based on theoretical and empirical observations but also critically assessed the practices of Georgian nationalist political parties and far-right groups as well as addressed the issues of far-right positioning all over Europe.
The event had two key-notes speakers. The first key-note speech was delivered by Dr. Florian Bieber, a Professor in South East European History and Politics and director of the Center for South-East European Studies at the University of Graz. Dr. Bieber coordinates the Balkans in Europe Policy Advisory Group. His research interests include inter-ethnic relations, ethnic conflict, and nationalism, focusing on Southeastern Europe. Prof. Bieber discussed whether far-right nationalism drives Euroscepticism in general. He also addressed the issue of how nationalist, populist and far-right parties view the EU and what key Eurosceptic themes and myths they promote.
According to Prof. Bieber, there is a noticeable increase in the number of parties supporting border control and free movement in Europe. Such parties, who might be called Euro-fascist parties, exist within the EU. Throughout the past 10 years, the number of ultra-nationalist MPs in the European Parliament more than doubled. However, Prof. Bieber, hereby, stressed that these ultra-nationalist parties are not stable and cannot replace mainstream parties. In response to the question of whether we can name them as anti-European parties, he said that they might be called Eurosceptic only. Although, he called for distinguishing between skepticism towards Europe in general and skepticism towards the EU, which are two different things. He noted that in recent years, there is a tendency that ultra-nationalist parties support the EU. In this, he meant that the named parties do not support the repetition of the Brexit scenario, since they saw how negatively it has affected the UK. Besides, these far-right nationalist parties benefit from the EU funds. Thus, these parties are rather fighting for a different Europe. They have a different understanding of the EU as well. He clarified that these parties do not see an enemy in the neighboring EU member states. But, see the threat coming from the migrants, Islam and non-EU states.
The second key-note speech was delivered by Dr. John A. Hall,  a Professor of Comparative Historical Sociology at McGill University, Montreal. He is the author or editor of over 20 books. His research area is nations, states and empires, nationalism, and war, the economic consequences of the size of nations, sociological theory. Drawing particular attention to the reasons leading societies to Euroscepticism, Prof. Hall provided an overview of the practices of different states in these regards. Moreover, he talked about whether far-right nationalism could escalate and turn into a violent action.
In this speech, Professor Hall argued that nationalism does not mean Euroscepticism. He brought an example of Denmark and its debates about how much the country desired to join the European Monetary Union. Both sides of the debate – supporters and opponents – were nationalists. One of the arguments of the supporters was that joining the Monetary Union would have been beneficial for the welfare of the state. Prof. Hall also addressed the issue of dual identities and clarified that many people in the EU have dual identities – European on the one hand and national on the other hand.
The first Georgian speaker of the event Givi Silagadze – junior policy analyst at GIP – presented his policy memo “Is Georgian Populism Eurosceptic?”. The memo tailors the typology of Euroscepticism proposed by Taggart and Szczerbiak (2004) to the Georgian context and aims to demarcate the overlap of populism and Euroscepticism in Georgia. According to its findings, populism in Georgia, understood in its minimal sense, neither equals Euroscepticism nor does Eurosceptic automatically mean populist. However, the tandem of populism and nationalism seems to be intertwined with Euroscepticism.
Givi Silagadze shifted the focus of the discussion from nationalism towards populism as his research revolves around this phenomenon. He underlined that the notion of populism in Georgian political context differs from its academic usage. Givi Silagadze drew special attention towards nationalist and more radical nativist populism and assessed Georgian political actors from that perspective. He pointed out that the aforementioned actors use the notion of people with two different meanings: firstly, as an oppressed, disfranchised group who has a moral advantage and secondly, people as an ethno-cultural and religious unity. Givi Silagadze also talked about soft and hard Euroscepticism in Georgian context. Hard Euroscepticism is openly opposed to the country’s European integration, while soft Euroscepticism does not openly express the opposition towards the EU integration but is against certain EU policies or considers the EU integration non-compatible with Georgia’s national interests. As a conclusion, Givi Silagadze pointed out that populism in Georgia does not automatically mean Euroscepticism or vice versa. However, nativist populism in Georgia is characterized with Euroscepticism and anti-liberalism.
The last speaker  Keti Sartania – freelance researcher – based her presentation on the research paper “Ultranationalist Narrative of Online Groups in Georgia”, which she has co-authored with Aleksandre Tsurkava. Her speech focused on ultra-nationalist groups in Georgia and the phenomenon of Euroscepticism in their narratives.
Based on her research, Keti Sartania discussed ultra-nationalist narratives in the Georgian social media, particularly on Facebook. The research analyzed more than 20,000 Facebook posts. An important finding of the research is that different groups discussed thematically similar topics and one of them was Europe in general. Those groups use two different definitions of Europe. The first one is related to the EU and Georgia’s policy towards it, more specifically minority rights, non-governmental organizations, activists, migrants, and liberal media. The second definition is related to Europe as a Christian civilization and in this regard, the discourse of the aforementioned groups have anti-islamist nature. Keti Sartania pointed out that three European countries – France, Italy, and Hungary – are especially interesting for the Georgian ultra-nationalist groups. However, she also mentioned that Trump’s politics are more important for these groups than that of the EU’s and this might be one of the reasons for their Euroscepticism. Keti Sartania underlined that the ultra-nationalist groups moved to the social network channels more actively from 2010 as they could not find their place in the Georgian liberal media and they created an alternative space for themselves. She also pointed out that the war in 2008 immensely influenced the emergence of a new type of nationalism in Georgia. Keti Sartania also discussed the difference between nationalist and civil Euroscepticism.
The Q&A session revolved around Euroscepticism and anti-liberal tendencies, social roots of political parties in Central and Eastern Europe as well as in Georgia, the definition of nationalism, and dynamics of nationalist narratives amid Covid-19.
To address these questions, Prof. Bieber pointed out that the EU integration for Caucasus and Balkan countries is the guarantor of sovereignty. He also highlighted that the spread of Covid-19 clearly showed how Europe would look like without the EU and he assumed that the citizens of the EU would not like that. Prof. Hall drew his attention towards the definition of nationalism and pointed out that one should use the definition as well as the notion of illiberalism carefully. Givi Silagadze mentioned that nativist populists construct the notion of people on the basis of common ethno-cultural identity. He also underlined that it is difficult to differentiate between critique and Euroscepticism. Keti Sartania added that nationalism and Euroscepticism are challenging terms as ongoing processes in the country, in the region, and at the international level continuously changes the understanding of those terms.
Overall, the event was successful and received positive feedback from the participants. Up to 60 people attended the event. Public discussion was conducted on both Georgian and English languages.