სექტემბერი 20, 2023 GIP
17-20 ოქტომბერს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს WECHANGE-ის ყოველწლიურ კონფერენციაში სახელწოდებით „დიალოგი მომავლისთვის 2023“ თემაზე: „მდგრადი სამოქალაქო საზოგადოების მშენებლობა და დემოკრატიის დაცვა ევროკავშირსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის (EaP) ქვეყნებში“. #DFF2023 გერმანიის ფედერალური საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით, ქალაქ ბერლინში გაიმართა.
18 სექტემბერს, #DFF2023-ის პროგრამის ფარგლებში, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ანალიტიკოსი, სალომე კანდელაკი, მიწვეული მომხსენებლის სტატუსით სიტყვით გამოვიდა სადისკუსიო პანელზე “დემოკრატიული, გამძლე, თანაბარი და ინკლუზიური საზოგადოებების მშენებლობა.“
19 სექტემბერს კი, ახალგაზრდა მკვლევარებმა სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან და საქართველოდან, თემატურის დისკუსიის ფარგლებში, ერთობლივად იმსჯელეს თემაზე „გეოპოლიტიკური ცვლილებების ანალიზი სამხრეთ კავკასიაში“. ახალგაზრდა მკვლევარები საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის მიერ, ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის სამხრეთ კავკასიის ოფისთან ერთად განხორციელებული პროექტის, „გეოპოლიტიკური ცვლილებების ანალიზი სამხრეთ კავკასიაში“ მონაწილეები არიან. WECHANGE კონფერენციაზე გამართულ პანელურ დისკუსიას უხელმძღვანელა პროფ. Კორნელი კაკაჩიამ, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა.
წელს ევროკავშირიდან და მისი აღმოსავლელი მეზობლებიდან, კონფერენციის 150-ზე მეტი მონაწილე ბერლინში შეიკრიბა, აქტუალურ თემებზე უფრო ჰუმანური, საზოგადოებისთვის სასარგებლო და მდგრადი დიალოგის გასამართად. მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ ერთმანეთისთვის გაეზიარებინათ საფუძვლიანი პრაქტიკა, შეესწავლათ თანამშრომლობის პოტენციური სფეროები და შეექმნათ ახალი ინიციატივები. პანელური დისკუსიები გაიმართა ოთხ ძირითად თემაზე, რომლებიც აერთიანებენ აღმოსავლეთ ევროპის ყველა ქვეყნის წინაშე არსებულ გამოწვევებს:
• დემოკრატია და ადამიანის უფლებები
• კარგი მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა
• მდგრადი ენერგეტიკა და ენერგეტიკული უსაფრთხოება
• უსაფრთხოება და მშვიდობა
WECHANGE კონფერენცია გაიმართა გერმანიის ფედერალური საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით, „აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობის გაფართოება“ პროგრამის ფარგლებში.

On October 17-20th, 2023, representatives of the Georgian Institute of Politics participated in the WECHANGE annual networking conference Dialogue for Future 2023 on The Future of Eastern Partnership: Empowering Democratic and Sustainable Civil Societies. #DFF2023 took place in Berlin.
On September 18, within the program of the #DFF2023, Policy Analyst at the Georgian Institute of Politics, Salome Kandelaki, was one of the guest speakers of the panel discussion about “Building Democratic, Resilient, Equal and Inclusive Societies.”
On September 19, Young researchers of the project “Analyzing Geopolitical Shifts in the South Caucasus” implemented by GIP together with Heinrich Boell Foundation South Caucasus Office, participated in the panel discussion: “Analysing Geopolitical Shifts in South Caucasus” and spoke on the intense changes currently taking place in the region. Prof. Kornely Kakachia, Director of the Georgian Institute of Politics, moderated the discussion.
This year, more than 150 change-makers from the EU and its eastern neighbors came together in Berlin for a more human- and society-minded, sustainable, and resilient dialogue. Participants were able to share and learn sound practices, explore potential areas of cooperation, and initiate new projects. The conference combined topical exchanges of knowledge and experience among participants, inputs by high-level experts, and thrilling networking opportunities. The discussions were organized within four thematic tracks, which bundle challenges of all countries in Europe’s east:
• Democracy and human rights
• Good governance and fighting corruption
• Sustainable energy and energy security
• Security and peace
WECHANGE organized the conference with the support of the German Federal Foreign Office in the framework of the program “Expanding Cooperation with Civil Society in the Eastern Partnership Countries.”