ოქტომბერი 16, 2023 GIP
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით, ქალმა პოლიტიკოსებმა ექვსი პოლიტიკური პარტიიდან და სამოქალაქო საზოგადოების წევრებმა მონაწილეობა მიიღეს ორდღიან გასვლით ღონისძიებაში. 14-15 ოქტომბერს გამართული სამუშაო შეხვედრების მიზანი იყო ქალი პოლიტიკოსების მიერ ქალი  ამომრჩევლის მოლოდინების შესახებ ინტერპარტიული დოკუმენტის შექმნაზე ერთობლივი მუშაობა.
გაზაფხულისა და ზაფხულის განმავლობაში, ქალმა პოლიტიკოსებმა განახორციელეს საველე კვლევები. მოკვლევის თემა შეეხებოდა კითხვას, თუ რას ელის ქალი ამომრჩეველი პარტიებისგან საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში და როგორი უნდა იყოს პარტიების რეაგირება ამ მოლოდინებზე. ახალგაზრდა პოლიტიკოსებისა და სამოქალაქო საზოგადოებისგან შემდგარი ჯგუფები მოგზაურობდნენ დიდ ქალაქებსა და მოშორებულ დასახლებებში, რათა ადგილობრივ მოსახლეობასთან, საკუთარ მხარდამჭერებთან ჩაეტარებინათ ფოკუს ჯგუფები და/ან ინტერვიუები.
შედეგად,  ღონისძიებაზე სამუშაო ჯგუფებმა წარადგინეს ინდივიდუალური კვლევის შედეგები. ხოლო შემდეგ, მთავარი მიგნებების საფუძველზე, მათ შექმნეს დოკუმენტის სამუშაო ვერსია, რომელიც წარმოაჩენს, თუ რა არის ქალი ამომრჩევლის მოლოდინები პოლიტიკური პარტიების მიმართ და როგორი უნდა იყოს პარტიების პასუხი. ეს მიგნებები შეჯამდება ერთობლივ მანიფესტში, რომელიც ხელმისაწვდომი იქნება ფართო საზოგადოებისათვის.
ორდღიანი ღონისძიების ფარგლებში, ასევე გაიმართა დისკუსია ახალგაზრდა პოლიტიკოსთან ინტერპარტიული საბჭოს გაფართოებისა და პლატფორმის მუშაობაში ქალი პოლიტიკოსების ჩართვის პერსპექტივის შესახებ. საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ფასილიტაციის დაფუძნებული ინტერპარტიული პლატფორმის გაძლიერება მოიაზრებს ახალგაზრდა და ქალი პოლიტიკოსების ერთობლივ თემატურ მუშაობას ამომრჩევლისთვის მნიშვნელოვან სხვადასხვა საგნობრივ საკითხებზე.
მანიფესტისა და ინტერპარტიული პლატფორმის ახალი ფორმატის  წარდგენა მოხდება 15 ნოემბერს ინტერპარტიული საბჭოს გენერალურ ასაბლეაზე, რომლის ფარგლებშიც, დოკუმენტის საკვანძო მიგნებების და რეაგირების გზებზე გაიმართება დისკუსია როგორც დაინტერესებულ საზოგადოებასთან, ისე პოლიტიკური პარტიების ლიდერებთან და წევრებთან.
გასვლითი ღონისძიება ჩატარდა პროექტის „საქართველოში პოლიტიკური კულტურის გაძლიერება ინკლუზიური პარტიული პოლიტიკის გზით“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება საქართველოში შვეიცარიის კონფედერაციის საელჩოს მხარდაჭერით.

The Georgian Institute of Politics organized a two-day workshop for women members of six political parties and civil society representatives on October 14-15, to facilitate creating an interparty document that will be focused on bringing political parties closer to the needs of the women voters.
Throughout spring and summer, workshop participants have conducted fieldwork to identify the expectations of female voters in different regions of Georgia. Small groups of women politicians and civic activists traveled to big cities and remote areas to conduct a series of interviews and focus groups with local communities, their women supporters.
As the result, the groups presented their fieldwork results at the workshop. Afterward, based on the key findings, the participants created a document, which will outline the female voter expectations towards political parties, as well as recommendations on what should be the partiesโ response. Their inputs will be summarized in a joint manifesto, which will be made available for the wider public.
In the framework of the two-days event discussion about reforming the Young Politiciansโ Interparty Council was held. Main topic was the perspective of expanding the Council and integrate women politicians in issue-based working on the different problems which are interesting for the voter.
The manifesto will be presented at the General Assembly organized by the Georgian Institute of Politics on November 15. Within its framework, the authors of the manifesto will present their findings and engage in a discussion with the wider public as well as political leaders and party members. A new format of the Interparty Council will also be presented.
The workshop was organized with the support of the Swiss Embassy in Georgia within the project โEnhancing political culture in Georgia through inclusive party politicsโ.