საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით, ათი პოლიტიკური პარტიის ახალგაზრდა წარმომადგენლებმა და სამოქალაქო საზოგადოების წევრებმა მონაწილეობა მიიღეს ორდღიან გასვლით ღონისძიებაში. 30 აპრილსა და 1-ელ მაისს გამართული სამუშაო შეხვედრების მიზანი პოლიტიკური პარტიების ამომრჩევლის საჭიროებებთან დაახლოების შესახებ ინტერპარტიული დოკუმენტის შექმნაზე ერთობლივი მუშაობა იყო.
აპრილის განმავლობაში, ღონისძიების მონაწილეებმა განახორციელეს საველე კვლევები. მოკვლევის თემა შეეხებოდა კითხვას, თუ რას ელის ამომრჩეველი პარტიებისგან საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში და როგორი უნდა იყოს პარტიების რეაგირება. ახალგაზრდა პოლიტიკოსებისა და სამოქალაქო საზოგადოებისგან შემდგარი პატარა ჯგუფები მოგზაურობდნენ დიდ ქალაქებსა და მოშორებულ დასახლებებში, რათა ადგილობრივ მოსახლეობასთან, საკუთარ მხარდამჭერებთან და, ასევე, პარტიის ადგილობრივ წარმომადგენლობასთან ჩაეტარებინათ ფოკუს ჯგუფები და ინტერვიუები.
შედეგად, ღონისძიებაზე სამუშაო ჯგუფებმა წარადგინეს ინდივიდუალური კვლევის შედეგები. ხოლო შემდეგ, მთავარი მიგნებების საფუძველზე, მათ შექმნეს დოკუმენტი, რომელიც წარმოაჩენს, თუ რა არის ამომრჩევლის მოლოდინები პოლიტიკური პარტიების მიმართ და როგორი უნდა იყოს პარტიების პასუხი. ეს მიგნებები კი შეჯამდება ერთობლივ მანიფესტში, რომელიც ხელმისაწვდომი იქნება ფართო საზოგადოებისათვის.
მანიფესტის წარდგენა მოხდება 30 მაისს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ყოველწლიურ დემოკრატიის კონფერენციაზე, რომლის ფარგლებშიც, დოკუმენტის საკვანძო მიგნებების და რეაგირების გზებზე გაიმართება დისკუსია როგორც დაინტერესებულ საზოგადოებასთან, ისე პოლიტიკური პარტიების ლიდერებთან და წევრებთან.
გასვლითი ღონისძიება ჩატარდა პროექტის – „მდგრადი პოლიტიკური კულტურის გაძლიერება ქართულ პოლიტიკურ პარტიებს შორის“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება საქართველოში შვეიცარიის კონფედერაციის საელჩოს მხარდაჭერით.

Young Politicians and Activists Drafted an Inter-Party Manifesto
On April 30th and May 1st, GIP organized a two-day workshop for young members of 10 political parties and civil society representatives, to facilitate creating an interparty document that will be focused on bringing political parties closer to the needs of the voters.
During April, workshop participants have conducted fieldwork to identify the expectations of voters in different regions of Georgia. Small groups of young politicians and civic activists traveled to big cities and remote areas to conduct a series of interviews and focus groups with local communities, their supporters, and local branches of their parties.
As the result, the groups presented their fieldwork results at the workshop. Afterward, based on the key findings, the participants created a document, which will outline the voter expectations towards political parties, as well as recommendations on what should be the parties’ response. Their inputs will be summarized in a joint manifesto, which will be made available for the wider public.
The manifesto will be presented at the annual Democracy Conference of the Georgian Institute of Politics on May 30. Within its framework, the authors of the manifesto will present their findings and engage in a discussion with the wider public as well as political leaders and party members.
The workshop was organized with the support of the Swiss Embassy in Georgia within the project “Strengthening Sustainable Political Culture among Georgian Political Parties”.