ივნისი 18, 2020 magda
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის მიერ ორგანიზებულმა დემოკრატიის ყოველწლიურმა კონფერენციამ ამჯერად ონლაინ სივრცეში გადაინაცვლა. კონფერენციის რიგით მე-5 გამოშვება თემით – არჩევნები COVID-19-ის პირობებშიახალი გამოწვევა საქართველოს მყიფე დემოკრატიისთვის? ვებინარის ფორმატში ტარდება და ის სამ თემატურ პანელს მოიცავს.
17 ივნისს, #GEODEM2020 პირველი პანელით გაიხსნა, რომელიც COVID-19-ის პირობებში, 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებას შეეხებოდა. დისკუსია შემდეგ შეკითხვების ირგვლივ წარიმართა:
• რა გავლენას ახდენს COVID-19 წინასაარჩევნო გარემოზე საქართელოში? მიმდინარე გარემოებების გათვალისწინებით, შეუძლია თუ არა საქართველოს, ჩაატაროს სამართლიანი და კონკურენტუნარიანი არჩევნები და ამავდროულად, უზრუნველჰყოს საზოგადოებრივი ჯანდაცვა?
• რა არის მთავარი გამოწვევები, რომლებმაც, შესაძლოა, 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების დემოკრატიულად ჩატარებას შეუშალოს ხელი?
• როგორ შეუძლიათ საარჩევნო პროცესის დემოკრატიულობით დაინტერესებულ მხარეებს პანდემიის შედეგად შექმნილი ახალი გამოწვევების დაძლევა?
• რისი გაკეთება არის შესაძლებელი იმის უზრუნველსაყოფად, რომ არჩევნების შედეგები ყველა მხარემ აღიაროს? რა ანიჭებს არჩევნებს ლეგიტიმურობას?
პირველი პანელის მომხსენებლები იყვნენ:
• თამარ ჟვანია, საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) თავმჯდომარე;
• გიორგი წერეთელი, ევროპული საქართველო, ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტი
• მამუკა ხაზარაძე, ლელო საქართველოსთვის
• სალომე სამადაშვილი, ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა.
პირველ პანელს მოდერირებას საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) დირექტორი საქართველოში, ჯონ დიპირო უწევდა. მისი თქმით, 2020 წლის არჩევნებთან დაკავშირებით, საქართველო ისეთი მნიშვნელოვანი გამოწვევების წინაშე დგას, როგორებიცაა ახალი საარჩევნო რეფორმა, დემოკრატიული პოლიტიკური გარემო, გაღრმავებული პოლიტიკური პოლარიზაცია და სხვა.  ამას ის სირთულეებიც ემატება, რაც დღეს, პანდემიით გამოწვეულმა საგანგებო მდგომარეობამ  შეუქმნა მსოფლიოს.
Covid-19-ის პირობებში საარჩევნო გარემოსთვის შექმნილი გამოწვევები დეტალურად განიხილა თამარ ჟვანიამ, პანელის პირველმა მომხსენებელმა, რომელმაც აღნიშნა, რომ სირთულეები არა მხოლოდ უშუალოდ არჩევნების ორგანიზების პროცესს შეეხო, არამედ სხვადასხვა საგანმანათლებლო-სასწავლო აქტივობასაც, რომელსაც ცესკო ინტენსიურად ახორციელებს. მისი თქმით, პანდემიით გამოწვეული გაურკვევლობის მიუხედავად, ცესკო სიტუაციური ანალიზის გათვალისწინებით სრულ მზადყოფნაშია, რათა გამართულად და უსაფრთხოდ ჩაატაროს არჩევნები დაგეგმილ დროს. როგორც თამარ ჟვანიამ თქვა, ამ ეტაპზე არავითარი დისკუსია ხმის მიცემის ელექტრონული წესით ჩანაცვლებაზე ან თარიღის შეცვლაზე არ მიმდინარეობს.  ცესკო აქტიურად მუშაობს ონლაინ პლატფორმების გამოყენებაზე ისეთი პროცესების მართვის გამარტივების მიზნით, როგორებიცაა ამომრჩევლის მიერ სიების გადამოწმება, პარტიების, დამკვირვებლებისა და კომისიის წევრების რეგისტრირება და დაკომპლექტება. ცესკო-ს თავმჯდომარის თქმით, ამჟამად, საარჩევნოდ პრიორიტეტული საკითხებია: პანდემიასთან დაკავშირებული რეკომენდაციების მაქსიმალურად გათვალისწინება, პარტიების მხრიდან საერთო კონსენსუსის მიღწევა საარჩევნო გარემოსთან დაკავშირებით და ამომრჩევლის მაქსიმალური ინფორმირების უზრუნველყოფა ამგვარ სიტუაციაში უსაფრთხო ხმის მიცემის შესახებ.
გიორგი წერეთლის მოხსენება შეეხო იმ გამოწვევებს, რომლებიც  არა მხოლოდ ეკონომიკური ზრდის, არამედ დემოკრატიის აღდგენას უკავშირდება პანდემიის პირობებში. იგი მიიჩნევს, რომ დემოკრატიზაციის პროცესებში ქართული კონტექსტის გათვალისწინება მნიშვნელოვანია, რადგანაც ქვეყანაში არსებული პოლიტიკური დისკურსი საარჩევნო პროცესს ისედაც ართულებს. გარდა იმისა, რომ დღის წესრიგში დგას გაჭიანურებული საკანონმდებლო პროცესი, გამოწვევაა საარჩევნო ადმინისტრაციის მომზადებაც და პანდემიის პირობებში, სამართლიანი საარჩევნო გარემოს უზრუნველყოფა ხმის მიცემისა და მონიტორინგისთვის. გიორგი წერეთლის თქმით, საერთაშორისო დამკვირვებლებისთვის  ორივე ასპექტი ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან მათ უნდა დავუმტკიცოთ, რომ ასეთი მნიშვნელოვანი არჩევნების დემოკრატიულად ჩატარება შეგვიძლია.
სალომე სამადაშვილმა თავის მოხსენებაში, ყურადღება დამძიმებულ სოციალურ-ეკონომიკურ ფონზე გაამახვილა, რასაც იგი დამატებით რისკად მიიჩნევს ხელისუფლების მხიდან ამომრჩევლით მანიპულაციისთვის. კიდევ ერთი საკითხი, რაზეც მან აქცენტი გააკეთა, არის ამომრჩევლის ნდობის დაბალი ხარისხი არჩევნების მიმართ. ამის საილუსტრაციოდ სალომე სამადაშვილმა, თქვა, რომ არჩვენებამდე 4 თვით ადრე ისიც კი არ არის გადაწყვეტილი, რა ფორმატით ჩატარდება არჩევნები და ამას ხელს უწყობს წინააღმდეგობრივი სახელისუფლებო განცხადებები და გაჭიანურებული საკონსტიტუციო პროცესები. სალომე სამადაშვილმა ისიც აღნიშნა, რომ პანდემიამ  არჩევნებზე გავლენა უკვე მოახდინა იმ მხრივ, რომ მან შეცვალა გარემოებები წინასაარჩევნო კამპანიისთვის და არათანასწორ მდგომარეობაში ჩააყენა ოპოზიციური ძალები. აქედან გამომდინარე, თავის მოტყუება იქნება, თუ ვიტყვით, რომ დღეს, საქართველოში პანდემიით გამოწვეული ტექნიკური პრობლემები ბევრად უფრო მნიშვნელოვანია არჩევნებისთვის, ვიდრე არსებული პოლიტიკური კონტექსტი და ამ სიტუაციასთან გასამკლავებლად საჭირო პოლიტიკური კონსენსუსი.
პირველი პანელის ბოლო მომხსენებელი მამუკა ხაზარაძე გახლდათ. მან ხაზი ინტერპარტიული თანამშრომლობის მნიშვნელობას გაუსვა და თქვა, რომ ასეთ კომპლექსურ სიტუაციაში ერთი პარტიის მიდგომა არ არის საკმარისი და რომ სიტუაციასთან გასამკლავებლად  სხვადასხვა მხარის შეხედულებები უნდა იყოს გაზიარებული. მისი დაკვირვებით, ადამიანის ჯანმრთელობა პოლიტიზირების საგნად იქცა ხელისუფლების მხრიდან, – ხელისუფლება ყოველთვის იყენებს არჩევნებს და თავის რესურსებს პოლიტიკური მიზნებისთვის. შესაბამისად, ნებისმიერ არჩევნებს 30 წლის განმავლობაში ისტორიულად ახლავს ნეგატიური კონტექსტი. მამუკა ხაზარაძისთვის მნიშვნელოვანია თანამშრომლობა სამართლიანი თამაშის წესების შესამუშავებლად. მან,ასევე, გააკრიტიკა ანტიკრიზისული გეგმა, რომელიც ამომრჩევლის ირიბ მოსყიდვად შეაფასა. ეს გეგმა, მისი აზრით, არ არის მორგებული ეკონომიკის აღდგენაზე. მისი ინიციატივაა, რომ საერთაშორისო მონიტორინგი მხოლოდ უშუალოდ საარჩევნო პროცესით კი არ შემოიფარგლოს, არამედ წინასაარჩევნო გარემოც გახდეს დაკვირვების საგანი.
მომხსენებლების გამოსვლები დისკუსიითა და კითხვა-პასუხის სესიით გაგრძელდა. პირველ პანელზე დამსწრეების შეკითხვები ძირითადად შეეხებოდა არჩევნების ორგანიზების ტექნიკურ და ლოჯისტიკურ ალტერნატივებს, პანდემიის პირობებში პარტიების ამომრჩეველთან კომუნიკაციას, პარტიებს შორის კოორდინაციის საკითხს, ქართულ პოლიტიკურ გარემოში სიძულვილის ენას და სხვა.
კონფერენციის მეორე პანელი, ასევე ონლაინ პლატფორმა ZOOM-ის საშუალებით, 1 ივლისსთბილისის დროით 16:00 საათზე გაიმართება თემაზე – საერთაშორისო აქტორები და არჩევნები. ამ თემაზე სასაუბროდ კონფერენციის მეორე პანელი  საქართველოში დიპლომატიური კორპუსისა და საერთაშორისო საზოგადოების წარმომადგენლებს უმასპინძლებს.
რეგისტრაციისა და მეტი ინფორმაციისთვის გადადით ბმულზე >>
უფრო დეტალურ ინფორმაციას პირველი პანელის მოხსენებების შესახებ GIP კონფერენციის დასრულების შემდეგ, შემაჯამებელ ანგარიშში გამოაქვეყნებს.
GIP-ის ყოველწლიური კონფერენცია ორგანიზებულია NED – დემოკრატიის მხარდაჭერის ეროვნული ფონდის ფინანსური დახმარებით.

5th edition of GIP’s annual Democracy Conference #GEODEM “Elections in Times of Covid-19 Pandemic: A New Challenge for Georgia’s Uncertain Democracy”– Panel I
The annual conference of the Georgian Institute of Politics (GIP) was launched on June 17th with the topic Elections in Times of Covid-19 Pandemic: A New Challenge for Georgia’s Uncertain Democracy
The first panel of the conference revolved around the issue “2020 Parliamentary Elections Amid COVID-19” and addressed the following questions:
• How will COVID-19 affect the pre-election environment of Georgia? Under current circumstances, is Georgia able to conduct fair and competitive elections while safeguarding public health?
• What are the main challenges for the democratic conduct of the 2020 parliamentary elections?
• How should the major stakeholders of the election process (government, opposition, civil society, the international community) address unfamiliar challenges created by the pandemic?
• What can be done to ensure that the election results are accepted by all parties? What makes elections legitimate?
The speakers of the first panel were:
• Tamar Zhvania, Chairperson of the Central Election Commission of Georgia (CEC)
• Giorgi Tsereteli, Member of the European Georgia and President of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe
• Mamuka Khazaradze, Chairperson of the Lelo for Georgia
• Salome Samadashvili, Member of the United National Movement
The panel was moderated by John DiPirroInternational Republican Institute (IRI) Resident Program Director in Georgia. In his opening remarks, Mr. DiPirro pointed out that Georgia faces number of serious challenges regarding the 2020 Parliamentary elections including new electoral reform, democratic political environment, and increased political polarization. However, additional challenges appeared due to the emergency situation caused by Covid-19.
Tamar Zhvania thoroughly discussed the challenges mentioned by John DiPirro and pointed out that these challenges affected not only the process of organizing the elections but various educational activities as well, which Central Election Commission of Georgia continues to implement intensively. Ms. Zhvania highlighted that despite the uncertainty caused by Covid-19, Central Election Commission is fully prepared to conduct elections properly and safely as planned in October, 2020. CEC is not considering switching to electronic voting or moving the election date at the moment but is actively working on using online platforms to ensure easier process of checking election lists by citizens, registration of parties, observers, and the members of commission. According to the speaker, among top priorities for the upcoming elections are: to follow the recommendations regarding Covid-19, reaching the consensus among political parties regarding the electoral environment, and making sure that the electorate is well-informed on safe voting amid the pandemic.
Gigi Tsereteli discussed the challenges related to both economic and democratic recovery amid Covid-19. According to him, it is important for the democratic processes to take the Georgian context into account. Namely, the context under which the political discourse makes the election process even more difficult. Apart from the fact that the prolonged legislative process is on the agenda, another challenge is the training of the electoral administration and ensuring fair conditions for voting and monitoring processes amid Covid-19. As noted by Mr. Tesereteli, both aspects are immensely important for international observers as we need to persuade them that Georgia is able to conduct the upcoming elections democratically.
In her speech Salome Samadashvili touched upon the distressed social and economic conditions, which she thinks pose additional risks of electorate manipulation from the government’s side. She also highlighted electorate’s lack of trust towards elections – a challenge that exists beyond the context of Covid-19 as well. To illustrate that, she pointed out that there are four months left to the elections and the format is not decided yet. Contradictory governmental statements and prolonged constitutional processes add to that as well. Ms. Samadashvili also highlighted that Covid-19 has already affected the elections as it has changed the circumstances for the pre-election campaign and put the opposition parties in an unfair position. Therefore, it would be wrong if we said that technical challenges of Covid-19 pose a bigger problem for 2020 Parliamentary Elections than the existing political context. According to Salome Samadashvili, political consensus is important in order to cope with the aforementioned crisis situation.
The last speech of the discussion was delivered by Mamuka Khazaradze, who underlined the importance of inter-party cooperation. According to him, single party approach is not enough in this complex situation and different opinions need to be taken into account in order to successfully cope with the crisis situation caused by Covid-19. However, he also mentioned that public health became political tool in the hands of the government: the government always uses the elections and resources for political gains. Therefore, any elections in the last 30 years historically come with the negative context. Mr. Khazaradze also pointed out that cooperation on creating the fair rules of the game is very important for him. He criticized the Government’s anti-crisis plan assessing it as an indirect electoral bribery and mentioned that the plan is not directed towards the economic recovery. In addition, Mr. Khazaradze voiced an initiative that the international monitoring groups should not be confined to the actual election process alone, but monitor the pre-election environment as well.
The speeches were followed by two rounds of Q&A session, during which the attendees were given an opportunity to ask questions to the panelists. The questions covered technical and logistic alternatives of organizing elections, the ways political parties can communicate with the electorate, coordination among political parties, and hate speech in the Georgian political environment.
The first panel of the conference was concluded with the announcement of the second panel, which will take place on July 1st and revolve around the issue “The Role of International Actors in the 2020 Parliamentary Elections”. The second panel will host diplomats and international community representatives to discuss democratic processes in Georgia.
For registration and more information please visit the link >>
GIP will publish a more detailed summary of the panel in the Report, which will be available after all three panels of the GEODEM2020 are conducted.
GIP’s annual Democracy Conference is organized with the financial support of the National Endowment for Democracy (NED).