ნოემბერი 18, 2019 magda
2019 წლის 18 ნოემბერს, ევროკომისიის განათლების, აუდიოვიზუალური და კულტურის აღმასრულებელი სააგენტოს (EACEA) ორგანიზებით, Erasmus + –ის ჟან მონეს პროგრამის 2019 წლის კონკურსის გამარჯვებული პროექტების კოორდინატორთა შეხვედრა ჩატარდა ბრიუსელში. ღონისძიებაში მონაწილეობას ჟან მონეს პროგრამის საგრანტო კონკურსის გამარჯვებული ორგანიზაციები, ჟან მონეს აღმასრულებელი ორგანოსა და ევროკომისიის წარმომადგენლები იღებდნენ. საკოორდინაციო შეხვედრა, რომელიც რამდენიმე სესიას მოიცავდა მიზნად ისახავდა ბენეფიციარების ინფორმირებას პროექტის ეფექტურად განსახორციელების, ანგარიშგებისა და ხილვადობის წესების შესახებ. შეხვედრის მეორე ნაწილი, მონაწილეთა თემატურ ჯგუფებში გადანაწილებას დაეთმო დისკუსიის, იდეების გაცვლისა და ერთობლივი პროექტების წახალისებისთვის, როგორც ქვეყნებს შორის, ისე ქვეყნებს შიგნით. საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) წარმომადგენელი, რომელიც კოორდინაციას უწევს ჟან მონეს პროექტს „წაახალისე და იმოქმედე ევროპისთვის“ მონაწილეობდა დისკუსიაში თემაზე – ევროპა მსოფლიოში.
ღონისძიების მესამე ნაწილი კი ჟან მონეს პროექტის ფარგლებში, მონაწილე ქვეყნების წარმომადგენლების ერთმანეთთან შეხვედრას ითვალისწინებდა და ძირითადად კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა.
19 ნოემბერს, ასევე გაიმართა ჟან მონეს პროგრამების საიუბილეო კონფერენცია „ჟან მონეს აქტივობების 30 წლისთავი – ევროკავშირის კვლევები ციფრულ ეპოქაში“, სადაც GIP-ის წარმომადგენელიც იყო მიწვეული. კონფერენცია, რომელსაც უნივერსიტეტების, ევროკავშირის ინსტიტუტებისა და კვლევითი ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, ციფრულ ეპოქაში განათლების საკითხებს მიეძღვნა.

On November 18, 2019 the European Commission Education, Audiovisual and Culture Executive Agency (EACEA) in Brussels organized Jean Monnet Coordinator’s Kick-off meeting. The event brought together the coordinators of winner projects, members of the Executive Agency’s Jean Monnet team and colleagues from the European Commission.
The joint coordination meeting was divided into several information sessions for guiding the beneficiaries to implement and report their projects effectively and at the same time ensure their visibility. The second part of the event dedicated to the thematically regrouping of the participants according to the scope of their Jean Monnet activities and aimed to encourage discussion and cooperation between the beneficiaries within and across the target states around the similar thematic priorities. The representative of the Georgian Institute of Politics – Salome Kandelaki coordinating the Jean Monnet Erasmus + Project “Promote and Act for Europe” attended the discussion on the topic “Europe in the World”. In addition, meetings and Q&As were held between the Jean Monnet project officers by country.
The Kick-off meeting of coordinators was followed by the Jean Monnet Biennial Conference “30 YEARS OF JEAN MONNET ACTIVITIES – EU STUDIES IN THE DIGITAL AGE”, which took place in Brussels, on November 19. The Jean Monnet Project Coordinator from GIP was also invited to the conference, where the issues regarding the role of digital education and citizenship in the 21st century were discussed.