საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისგან განაცხადების მიღება დაიწყო
რეგრანტინგი ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის „საქართველო ევროპულ გზაზე: DCFTA-ისა და მცირე და საშუალო საწარმოების სტრატეგიის იმპლემენტაციისთვის ეფექტური მოდელის შექმნა“ ფარგლებში.
ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი პროექტის საქართველო ევროპულ გზაზე: DCFTA-ისა და მცირე და საშუალო საწარმოების სტრატეგიის იმპლემენტაციისთვის ეფექტური მოდელის შექმნა“ ფარგლებში, განმახორციელებელი[1] ორგანიზაციების კონსოციუმი იწყებს განაცხადების მიღებას საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისგან.
პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების როლის ზრდასა და მხარდაჭერას საზოგადოებაში ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის (DCFTA) შესახებ ინფორმირებულობის, ცნობიერების ამაღლებისა და მისი იმპლემენტაციის მხარდაჭერის მისაღწევად. DCFTA ევროკავშირსა და საქართველოს შორის დადებული ხელშეკრულებაა, რომელიც 2016 წლის ივნისში ამოქმედდა. იგი ქართველ მწარმოებლებს ევროპულ ბაზარზე წვდომისთვის უკეთ მორგებულ რეგულაციებს სთავაზობს. პროექტის განმახორციელებელი ორგანიზაციების კონსოციუმის მიერ 2017 წლის ზაფხულში ჩატარებული გამოკითხვის[2] მიხედვით, რეგიონებში დაფუძნებული და მოქმედი გამოკითხული სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების უმრავლესობა – 92% – DCFTA-სთან დაკავშირებულ საკითხებზე მუშაობით არის დაინტერესებული. გამოკითხვის დროს, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების მხოლოდ 5%-მა მიუთითა DCFTA იმპლემენტაცია, როგორც მათი საქმიანობის ერთ-ერთი სფერო. არსებული მზაობის გათვალისწინებით, რომ DCFTA-სთან დაკავშირებულ საკითხებზე უფრო დიდი და მზარდი როლი ითამაშონ, რეგიონული სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების რეგრანტინგის მეშვეობით პროექტის კონსოციუმი ცდილობს: პირველი, აღნიშნულ ორგანიზაციებს საშუალება მისცეს, თავიანთი წვლილი შეიტანონ DCFTA-ის იმპლემენტაციის შესახებ მიმდინარე დისკუსიებსა და ცნობიერების ამაღლების კაპმანიებში; და მეორე, გახდნენ საზოგადოების აქტიური სუბიექტები და ჩართულობის გზით DCFTA-ით გათვალისწინებული შესაძლებლობების შესახებ მოსახლეობას, განსაკუთრებით მცირე და საშუალო ზომის მეწარმეებს, ინფორმაცია მიაწოდონ. საქართველოს რეგიონებში მოქმედი სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისთვის, საერთო ჯამში  1000 ევრომდე ბიუჯეტის 60 მცირე გრანტის გაცემა იგემება.
რეგრანტინგი ორ თემატიკას მოიცავს:
1. საქართველოს მოსახლეობაში DCFTA-ის შესახებ ცნობიერების ამაღლება;
2. რეგიონულ მცირე და საშუალო მეწარმეებსა და საჯარო მოხელეებს შორის DCFTA-ის შესახებ ცნობიერების ამაღლება.
I. განაცხადების გამოგზავნა პროექტებისთვის, რომლებიც „საქართველოს მოსახლეობაში DCFTA-ის შესახებ ცნობიერების ამაღლების“ თემატიკას უკავშირდება, რეგიონული სამოქალაქო საზოგადოების იმ ორგანიზაციებს შეუძლიათ, რომლებიც ადგილობრივ საზოგადოებებში მუშაობითა და ისეთი აქტივობების განცორციელებით არიან დაინტერესებულნი, რომლებიც DCFTA-ის, მის მიერ საქართველოსა და მისი მოსახლეობისთვის უზრუნველყოფილი შესაძლებლობებისა და საქართველოს მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების არსებული სტრატეგიის შესახებ საზოგადოების ინფორმირებაზე არის ორიენტირებული.[3]
ორგანიზაციებს მოვუწოდებთ შემოიტანონ განაცხადი დაფინანსების მისაღებად, რაც მათ მისცემთ საშუალებას განახორციელონ DCFTA-ის კომუნიკაციის საჯარო კამპანია საჯარო ღონისძიებების ფორმატშიმაგალითად როგორიცაა დისკუსიების გამართვა მერიაში ან სხვა სახის საზოგადობრივი შეკრებების/შეხვედრების ორგანიზება, ადგილობრივი მოსახლეობის ფართო ჩართულობით; აქტივობები საჯარო პროდუქტის შესაქმნელადროგორიცაა მაგალითად, სტატიების ან საგანმანათლებლო ხასიათის დისკუსიების სერია ადგილობრივ ტელევიზიასა და/თუ რადიოში, საბავშვო ნახატების გამოფენა; თუ სხვა ინიციატივები.
საპროექტო განაცხადები შემდეგ კრიტერიუმებზე დაყრდნობით შეფასდება:
• ორიგინალური იდეა;
• უფრო მეტი რაოდენობის სამოქალაქო აქტორის მომზადება, რომლებიც მოცემულ რეგიონში DCFTA-ს შესახებ საზოგადოებისთვის ინფორმაციის მიწოდებას შეძლებენ;
• პროექტით გათვალისწინებული აქტივობების სამიზნე აუდიტორიასთან მიღწევადობა. განმცხადებლებისგან მოველით, რომ მათ ადგილობრივი მოსახლეობის რაც შეიძლება მეტ წევრთან მოახერხონ პროექტის მეშვეობით წვდომა;
• მოსახლეობის იმ ჯგუფების მრავალფეროვნება, რომელთაც მოიცავს პროექტი. განმცხადებლებმა უნდა მოიცვან მოსახლეობის რაც შეიძლება ფართო ფენები (სკოლის მოსწავლეებიდან დაწყებული ხანდაზმულებით დამთავრებული),
• პროექტში ეთნიკური უმცირესობებისა და მოწყვლადი ჯგუფების ჩართვა, მათ შორის ქალების და ახალგაზრდა მეწარმეების, დაბრუნებული მიგრანტებისა და იძულებით გადაადგილებული პირების.
პროექტის მნიშვნელოვან უპირატესობად ჩაითვლება, თუკი განმცხადებელ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს მონაწილეობა აქვთ მიღებული პროექტის განმახორციელებელი კონსოციუმის მიერ 2018 წლის მარტ-აპრილში შესაბამის რეგიონებში ჩატარებულ ტრენინებში და ამ ტრენინგებიდან მიღებული ცოდნა მათ თავიანთ კოლეგებსა და საზოგადოებას გაუზიარეს.
II. საპროექტო განაცხადების მიღება „რეგიონულ მცირე და საშუალო მეწარმეებსა და საჯარო მოხელეებს შორის DCFTAის შესახებ ცნობიერების ამაღლების“ თემატიკის ქვეშ ღიაა სამოქალაქო საზოგადოების იმ ორგანიზაციებისთვის, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან მოახდინონ ადგილობრივ მწარმოებლების და საჯარო მოხელეების ჩართულობა, რათა ამ უკანასკნელებმა DCFTA-ისა და „საქართველოს მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარების სტრატეგია – 2016-2020 წლებისთვის“-ის შესახებ მიიღონ ინფორმაცია და საჭირო უნარებით აღიჭურვონ. ამ ორი სამიზნე ჯგუფის ჩართულობა უნდა განხორციელდეს შეხვედრებისა და პრაქტიკული სასწავლო სავარჯიშოების მეშვეობით, რომლის დროსაც ადგილობრივი მწარმოებლები და საჯარო მოხელეები არამხოლოდ DCFTA-ით გათვალისწინებულ შესაძლებლობებზე მიიღებენ ინფორმაციას, არამედ, ქართველი მწარმოებლებისთვის ევროპის ბაზარზე წვდომისათვის საჭირო პრაქტიკულ ცოდნასაც მიიღებენ. უპირატესობა მიენიჭებათ ისეთ პროექტებს, რომელთა მიზანიც მცირე და საშუალო საწარმოების ევროკავშირისა და სხვა დონორი ორგანიზაციებისგან მხარდაჭერილ პროექტებთან/მექანიზმებთან დაკავშირებაა. მაგალითად, როგორიცაა „ევროკავშირი ბიზნესისთვის“ (EU4Business) ინიციტივა, რომლის მიზანიც ქართველი მეწარმეების ევროკავშირის ერთიან ბაზართან გაცნობის მხარდაჭერაა.
საპროექტო განაცხადების შეფასებისას შემდეგ კრიტერიუმებს მიექცევა ყურადღება:
• აქტივობები, რომლებიც ადგილობრივი მწარმოებლებისა და საჯარო მოხელეების DCFTA-ისა და SME-ს სტრატეგიაზე არამხოლოდ ინფორმირებით შემოიფარგლება, არამედ პრაქტიკულ ინფორმაციასაც მიაწვდის და დაეხმარება მათ, რაც ა) საშუალებას მისცემს საჯარო მოხელეებს უკეთ შეასრულონ დაკისრებული მოვალეობები, როდესაც მხარს უჭერენ ადგილობრივ მწარმოებლებს, და ის მოვალეობები რაც DCFTA-ის იმპლემენტაციის თემატიკის ქვეშ ექცევა, და ბ) დაეხმარება ადგილობრივ მწარმოებლებს მხარდაჭერის მოპოვებასა და იმ გზების ძიებაში, თუ როგორ უნდა მოიყვანონ თავიანთი პროდუქცია ევროკავშირის მოთხოვნებთან და რეგულაციებთან შესაბამისობაში, რათა ევროკავშირის ბაზარზე ექსპორტზე გასვლა შეძლონ. მათ შორის, მაგალითად სად უნდა მოიძიონ საქართველოსა და საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების/ინსტიტუტების მიერ უზრუნველყოფილი დაფინანსება ან კონსულტაციები და დახმარება;
• უფრო მეტი რაოდენობის სამოქალაქო აქტორის მომზადება, რათა მათ მცირე და საშუალო მეწარმეებისა და საჯარო მოხელეების ინფორმირება, დახმარება და მხარდაჭერა შეძლონ;
• პროექტით დაგეგმილი აქტივობების სამიზნე აუდიტორიასთან წვდომის ხარისხი. განმცხადებლებისგან მოველით, რომ მათ რაც შეიძლება მეტ მცირე და საშუალო მეწარმესთან და საჯარო მოხელესთან მოახერხონ წვდომა;
• ფოკუსირებული სამიზნე ჯგუფები – ქართველი მწარმოებლები, ევროკავშირში ექსპორტისა და DCFTA-ის მიერ უზრუნველყოფილი შესაძლებლობებით სარგებლობის პოტენციალით; და საჯარო მოხელეები რომლებიც ეკონომიკასა და DCFTA-სთან დაკავშირებულ საკითხებზე მუშაობენ;
• ეთნიკური უმცირესობებისა და მოწყვლადი ჯგუფების, მათ შორის ქალების და ახალგაზრდა მეწარმეების, დაბრუნებული მიგრანტებისა და იძულებით გადაადგილებული პირების პროექტში ჩართვა.
საერთო ჯამში, 1,000 ევრომდე ბიუჯეტის 60 გრანტი გაიცემა, რომელიც თანაბრად გადანაწილდება საპროექტო განაცხადების დასაფინანსებლად პირველ და მეორე თემატიკასა და გეოგრაფიულ არეალზე, საქართველოს ცხრავე რეგიონსა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკაში (სულ მცირე 3 გრანტი/9 რეგიონი & აჭარა).
მოთხოვნები განმცხადებლებისთვის:
• იყვნენ საქართველოში რეგისტრირებული სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები;
• წარმოადგენდნენ რეგიონულ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს საქართველოს ნებისმიერი 9 რეგიონიდან[4] და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკიდან. თბილისში რეგისტრირებულ და მოღვაწე ორგანიზაციებს განცხადების შემოტანა არ შეუძლიათ.
• პროექტით გათვალისწინებული აქტივობები მხოლოდ იმ რეგიონში განახორციელონ, რომელსაც წარმოადგენენ. არჩევის შემთხვევაში, განმცხადებელს აქტივობების განხორციელება ერთზე მეტ რეგიონშიც შეუძლია.
• აჩვენონ, რომ მსგავსი ტიპის აქტივობების/პროექტების განხორციელების გამოცდილება აქვთ.
განაცხადის შემოტანის პროცედურა:
საპროექტო იდეის განაცხადი, ყველა სხვა მოთხოვნილ დოკუმენტთან ერთად უნდა გამოიგზავნოს შემდეგ მისამართზე: [email protected], არაუგვიანეს 2018 წლის 31 მაისისა.
საჭირო დოკუმენტაცია:
• დანართი I – საპროექტო იდეის განაცხადი Word Document-ის ფორმატში. გთხოვთ, გამოიყენეთ ეს ნიმუში.
• დანართი II – პროექტის ბიუჯეტი (თავისუფალი ფორმატი). გთხოვთ, მიუთითეთ ყველა სავარაუდო ხარჯი და დარწმუნდით, რომ პროექტის ხარჯები არ აღემატებოდეს 1000 ევროს.
• ორგანიზაციის რეგისტრაციის მოწმობა.
• ორგანიზაციის 2017 წლის ფინანსური ანგარიში.
შეკითხვების შემთხვევაში, დაგვიკავშირდით შემდეგ მისამართზე: [email protected].
[1]პროექტი ხორციელდება არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და კვლევითი ცენტრების კონსორციუმის მიერ „აღმოსავლეთ ევროპის კვლევითი ცენტრის“ (EESC, ლიტვა) ხელმძღვანელობით: საქართველოს „ბიზნეს საკონსულტაციო ორგანიზაციების ასოციაცია“ (ABCO, საქართველო), „საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი“ (GIP, საქართველო), „გლობსეკის პოლიტიკის ინსტიტუტი“ (GPI, სლოვაკეთი), ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირი “ინტელექტი” (საქართველო), „ათინათი“ (საქართველო) და ასოციაცია „კავკასიის გენეტიკა“ (საქართველო).
[2]საქართველოში მოქმედი მცირე და საშუალო საწარმოებისა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების კვლევის შედეგები, 2017, http://www.eesc.lt/uploads/news/id1044/Georgian.pdf
[3]საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო, მცირე და საშუალო საწარმოების განვითარების სტრატეგია 2016-2020, http://gov.ge/files/439_54422_706524_100-1.pdf
[4]საქართველოს 9 რეგიონი: გურია, იმერეთი, კახეთი, ქვემო ქართლი, მცხეთა-მთიანეთი, რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი, სამეგრელო-ზემო სვანეთი, სამცხე-ჯავახეთი და შიდა ქართლი.

Call for Proposals: Georgia on European Way / DCFTA Awareness Campaign
Implementers[1] of the European Union supported project “Georgia on European Way: Creation of Effective Model for DCFTA and SME Strategy Implementation” calls for project proposals from Georgian civil society organizations.
The project aims to increase and support Georgian civil society organizations’ role in raising public awareness, understanding and support for implementation of the Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) that has entered into force between Georgia and the European Union in June, 2016. The agreement provides better-matched regulations for Georgian producers to access the European market. According to the survey[2] executed by project implementers in Summer 2017, majority of all interviewed Georgian region-based civil society organizations – 92% – are interested in working on DCFTA-related issues. At the moment of survey only 5 % of civil society organizations identified DCFTA implementation among their fields of activity. Based on existing willingness to step up and play a bigger role in DCFTA-related issues, the project implementers via sub-granting regional civil society organizations seek to, first, enable these organizations to contribute to the on-going discussions and awareness raising about DCFTA implementation, and, second, to become active actors in their respected communities and to engage and inform the public, especially small and medium size producers about DCFTA provided opportunities.  In total 60 small sub-grants of up to 1000 Euro are expected to be distributed to civil society organizations in regions of Georgia.
The sub-granting to be based on two following topics:
I. Awareness raising about DCFTA among Georgian public;
II. Awareness raising about DCFTA among regional small and medium enterprises and public servants.
I. The call for awareness raising about DCFTA among Georgian public is open for regional civil society organizations interested in working within their local communities and to implement activities focused on informing and educating the general public about DCFTA and opportunities it provides for Georgia and its people. Also, informing the public about existing strategy for small and medium enterprises development in Georgia[3].
The organizations are encouraged to apply for funds that would allow them to execute public DCFTA communication campaign in a form of public events, for example town-hall discussions or other community gatherings involving as broad local population as possible; public product-producing activities, for example, series of articles or educational discussions on local TV and/or radio, or children painting exhibitions; or other initiatives.
Among criteria when evaluating the project proposals will be following:
• an original idea,
• preparing more of civil actors able to educate the public about the DCFTA in given region,
• reachability of project activities, applicants are expected to reach as many members of local population as possible,
• diversity of reached population, applicants are expected to reach as broad population as possible (from schoolchildren to seniors),
• inclusion of ethnic minorities and vulnerable groups, including women and young entrepreneurs, returned migrants, internally displaced people.
A strong advantage is if applying civil society organizations has took part in the training offered by the project implementer that took place in March-April 2018 in their respective region and shared gained knowledge with their counterparts and community upon return from the training.
II. The call for awareness raising about DCFTA among regional small and medium enterprises and public servants is open for civil society organizations interested in engaging local producers and public servants by delivering missing skills and information about DCFTA and the “SME Development Strategy of Georgia 2016-2020”. Involvement of these two target groups should variate from téte-á-téte meetings to practical learning exercises during which local producers and public servants will learn not only about DCFTA provided opportunities but would also receive practical knowledge on how Georgian producers can access the European market. Priority to be given to the projects aimed at linking small and medium enterprises with already existing mechanisms from the EU and other donors’ side, for example, EU4Business initiative, aimed at supporting Georgian producers’ exposure to the EU market.
• activities that would not be limited to informing local producers and public servants about DCFTA and the SME strategy, but would also provide practical information and assistance that a) would enable public servants to better perform their duties when supporting local producers and those duties that fall under DCFTA implementation, and b) would assist local producers in their search for support and ways how to meet all the EU imposed production requirements and regulations in order to export into the EU, including where to look for required funding or consultative assistance that is being provided by Georgian state and international donor organizations/institutions.
• preparing more of civil actors able to inform, assist and support small and medium enterprises and public servants,
• reachability of project activities, applicants are expected to reach as many small and medium enterprises and public servants as possible,
• focused reach of target groups – Georgian producers with potential to export in to the EU and to use DCFTA provided opportunities; and public servants working on economy and DCFTA-related issues;
In total 60 grants of amount up to 1000 Eur will be distributed by ensuring equal distribution within the topics I & II, as well as geographical coverage of all 9 Georgian regions and the Autonomous Republic of Adjara (at least 3 grants/ 9 regions & Adjara).
Requirements for applicants:
• to be a registered civil society organization in Georgia
• to be a regional civil society organization form any of 9 Georgian regions[4] and the Autonomous Republic of Adjara. Organizations registered and based in Tbilisi are ineligible to apply.
• to execute project activities solely in the represented region. Applicant can execute activities in more than one region, if it chooses.
• to demonstrate experience in executing similar activities/project.
Application procedure:
Project proposal with all required documents has to be submitted by May 20, 2018 via email at [email protected] .
Required documents:
• Annex I – Project proposal in the Word Document format. Please use this template.
• Annex II – Project budget in a free form. Please indicate all expected expenses. Please ensure to fit all project costs into amount up to 1000 Euro.
• Organization’s registration document.
• Organization’s financial report for the year of 2017.
In case of any questions please send your inquiries to following email: [email protected] .
[1] The project is implemented by an international consortium of non-governmental organizations and think-tanks under the leadership of the Eastern Europe Studies Center (EESC, Lithuania) together with the Association of Business Consulting Organizations (ABCO Georgia), the Georgian Institute of Politics (GIP, Georgia), GLOBSEC Policy Institute (GPI, Slovakia), Young Scientists Union “Intellect” (Georgia), ATINATI (Georgia) and Association Caucasus Genetics (Georgia).