კვლევითი გრანტი ახალგაზრდა მკვლევრებისთვის საქართველოდან
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი და ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის თბილისის ოფისი – სამხრეთ კავკასიის რეგიონში იწყებენ ახალ პროექტს სახელწოდებით „თანამედროვე თურქეთის საგარეო პოლიტიკა სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების მიმართ: მიდგომები და ტენდენციები“, რომლის მიზანია  ქართველი, სომეხი და აზერბაიჯანელი ახალგაზრდა მკვლევრების ხელშეწყობა, რათა შეიმუშავონ პოლიტიკის დოკუმენტები სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების მიმართ თანამედროვე თურქეთის საგარეო პოლიტიკის შესახებ.
პროექტის ფარგლებში, ორგანიზატორები იწვევენ ორ ახალგაზრდა მკვლევარს საქართველოდან პოლიტიკის დოკუმენტების შესამუშავებლად. ამგვარი კვლევითი გრანტი ახალგაზრდა მკვლევრებისთვის ცხადდება სომხეთსა და აზერბაიჯანშიც. შესაბამისად, სამხრეთ კავკასიის რეგიონიდან ექვსი მკვლევარი  მიიღებს პროექტში მონაწილეობას. პოლიტიკის დოკუმენტები უნდა ეხებოდეს შემდეგ საკითხებს:
• ეკონომიკა
• თურქეთი, როგორც მნიშვნელოვანი ინვესტორი
• თურქეთი, როგორც მნიშვნელოვანი სავაჭრო პარტნიორი
• ვიზა ლიბერალიზაცია
• ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის როლი
• ტურიზმი
• ენერგეტიკა
• ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენი, ბაქო-თბილისი-ერზრუმის გაზსადენი (სამხრეთის გაზის დერეფანი)
• აზერბაიჯანი-საქართველო-თურქეთის მჭიდრო თანამშრომლობა ენერგეტიკის სფეროში
• უსაფრთხოება
• სამხედრო თანამშრომლობა საქართველოსთან
• თურქეთის მიერ საქართველოს არმიის ტრენინგი ნატოს კონტექსტში
• შავი ზღვის რეგიონის მზარდი მილიტარიზაცია
• თურქეთ-რუსეთის ურთიერთობები და გავლენა საქართველოზე
• კონფლიქტები
• თურქეთის როლი აფხაზეთში
• გენდერი
• სამუშაო ძალის მიგრაცია თურქეთში (აქცენტი გენდერულ ასპექტებზე)
ამასთანავე, მკვლევრებს შეუძლიათ სხვა ისეთ თემაზეც დაწერონ პოლიტიკის დოკუმენტი, რომელიც არ არის ზემოთ ჩამოთვლილი. თუმცა, მნიშვნელოვანია, რომ მკვლევრის მიერ შერჩეულა საკითხი არ დაშორდეს პროექტის ძირითად თემას – თანამედროვე თურქეთის საგარეო პოლიტიკა საქართველოსთან მიმართებაში.
სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან და საქართველოდან შერჩეული ექვსი მკვლევარი მონაწილეობას მიიღებს ერთდღიან ტრენინგში, რომელიც 2019 წლის 19 დეკემბერს გაიმართება თბილისში. ტრენინგის ფარგლებში, მკვლევრები შეხვდებიან მენტორებს და განიხილავენ კვლევით პროექტს, პოლიტიკის დოკუმენტის შემუშავების დეტალებსა და სხვა კვლევასთან დაკავშირებულ საკითხებს. პოლიტიკის დოკუმენტები უნდა დაიწეროს ინგლისურ ენაზე. რაც შეეხება ზომას, პოლიტიკის დოკუმენტი უნდა იყოს 2,000-2,500 სიტყვის ფარგლებში.
პოლიტიკის დოკუმენტი უნდა ეხებოდეს საქართველო-თურქეთის ურთიერთობებს; თურქეთის როლსა და საგარეო პოლიტიკას საქართველოსა და სამხრეთ კავკასიასთან მიმართებაში; და თურქეთის პოლიტიკის შედეგებს ევროკავშირისთვის. დოკუმენტების საჯარო პრეზენტაცია თბილისში, 2020 წლის აპრილში შედგება საერთაშისო კონფერენციაზე, რომელსაც დაესწრებიან მონაწილეები გერმანიიდან, თურქეთიდან, რუსეთიდან და სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებიდან.  კვლევითი გრანტი ჰაინრიხ ბიოლის ფონდის უფრო მასშტაბური პროექტის ნაწილია, რომელიც ეხება თურქეთის როლს ევროკავშირის სამეზობლოში, უფრო კონკრეტულად კი – სამხრეთ კავკასიაში, ბალკანეთსა და ახლო აღმოსავლეთში.
პროგრამაში მკვლევრების შერჩევა შემდეგი კრიტერიუმების მიხედვით მოხდება:
• მაგისტრის ხარისხი პოლიტიკის მეცნიერებაში, საერთაშორისო ურთიერთობებში ან სოციალური მეცნიერებების სხვა დისციპლინაში;
• ასაკი – 35 წლამდე;
• ინგლისური ენის სრულყოფილად ფლობა;
• კარგი წერითი და ანალიტიკური უნარები;
• გამართული ზეპირი კომუნიკაციის უნარები;
• თურქეთთან დაკავშირებული საკითხების მიმართ ინტერესი.
• თურქული ენის ფლობა და ამ თემატიკაზე გამოქვეყნებული ნაშრომები ჩაითვლება უპირატესობად;
• ერთდღიან ტრენინგსა და კონფერენციაზე დასწრება სავალდებულია.
დაინტერესებულმა პირებმა უნდა გამოაგზავნონ:
• CV
• ერთგვერდიანი აბსტრაქტი, სადაც წარმოდგენილი იქნება საკვლევი თემა
დაინტერესებულმა კანდიდატებმა დოკუმენტები უნდა გაგზავნონ 2019 წლის 5 დეკემბრამდე შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: [email protected] გივი სილაგაძე. პროექტის ფარგლებში, თითოეული მკვლევარი მიიღებს ანაზღაურებას 975 ლარის (დარიცხული) ოდენობით.

Call for Young Researchers from Georgia on Turkish Foreign Policy in the South Caucasus
Georgian Institute of Politics (GIP) together with the Heinrich Boell Foundation Tbilisi Office – South Caucasus Region is launching the project “Current State and Trends of Turkish Foreign Policy in the South Caucasus”, which aims at encouraging young researchers from Armenia, Azerbaijan, and Georgia to develop relevant policy briefs on contemporary Turkish Foreign Policy towards South Caucasus region.
In the framework of the project, the organizers are pleased to announce a call for two young researchers from Georgia. Similar calls will also be announced in Armenia and Azerbaijan, overall recruiting six young fellows from the South Caucasus region. Proposed topics for policy briefs are the following:
• Economy
• Turkey as a key investor
• Turkey as a key trade-partner
• Visa Liberalization
• Role of a deep sea port in Anaklia/Poti
• Tourism
• Energy
• Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline, and Southern Gas Corridor pipeline
• Close energy cooperation between Azerbaijan, Georgia, and Turkey
• Future of Caspian Sea after the agreement with littoral states
• Security
• Military Cooperation with Georgia
• Training for Georgian army by Turkey in the NATO context
• The growing militarization of the Black Sea region
• Turkey-Russia relations and implications for Georgia
• Conflicts
• Turkey’s role in Abkhazia
• Gender
• Labor migration to Turkey (special emphasis on gender issues)
Researchers are free to offer topics of their choice which are not listed above. However, it is important to stay close to the main line of interest – contemporary Turkish foreign policy towards Georgia against the background of the recent domestic developments in Turkey.
All six selected researchers from Georgia, Armenia and Azerbaijan will take part in a kick-off training in Tbilisi, which will take place on December 19, 2019. During the training, researchers will be introduced to their mentors and will discuss working plans, guidelines and research methodology.  Policy briefs should be written in English. Their length is limited to 2,000-2,500 words.
Policy briefs should provide analyses of Georgia-Turkey relations with the emphasis on Turkey’s role and foreign policy approach towards Georgia and the South Caucasus and its consequences for the EU. Policy briefs will be publicly presented in April 2020 in Tbilisi at an international conference on Turkey’s foreign policy towards South Caucasus with participants from Germany, Turkey, Russia, and the three Caucasian states. This call is part of a broader project of the Heinrich Boell Foundation looking into Turkey’s role in the common neighborhood with the EU particularly the South Caucasus, Balkans, and the Middle East.
Eligibility: The criteria for selecting young researchers  are the following:
• MA degree in political science, international relations, or other social science disciplines;
• Age – up to 35;
• Fluency in English;
• Excellent writing and analytical skills;
• Good verbal communication skills;
• Interest and some background on Turkey related issues. Previous publications on Turkey is an asset;
• Turkish language is an asset;
• Good track record of publications is an advantage;
• Commitment to take part in the kick-off training and the closing conference in Tbilisi.
Submission: Interested candidates should send:
• CV
• 1-page research abstract
The documents should be submitted by email to Givi Silagadze at [email protected] latest by 5 December 2019. Each selected researcher will receive an honorarium of 975 GEL gross throughout the project.
Selection Timeframe:
• December 5, 2019: Deadline to submit CVs and abstracts
• December 5-10, 2019: Interviews with shortlisted candidates
• December 11, 2019: Selected candidates are informed about the decision
• December 19, 2019: Kick-off training in Tbilisi for researchers
More about the Project
Project is implemented in cooperation with the Heinrich Boell Stiftung Tbilisi Office – South Caucasus Region