2023 წლის 11-12 ივლისს GIP წარმოდგენილი იყო ნატოს სამიტზე, რომელიც ქალაქ ვილნიუსში გაიმართა. საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორი, პროფ. კორნელი კაკაჩია დაესწრო ნატოს საჯარო ფორუმს, რომელიც ნატოს სამიტი 2023-ის ფარგლებში გაიმართა.
ფორუმის ორგანიზატორი იყო ნატოს სახალხო დიპლომატიის განყოფილება, აღმოსავლეთ ევროპის კვლევების ცენტრი, შეერთებული შტატების გერმანული მარშალის ფონდი, მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენცია და ატლანტიკური საბჭო.
საჯარო ფორუმი მიზნად ისახავდა ნატოს პოლიტიკისა და მიზნების, ასევე, ვილნიუსის სამიტზე მიღებული გადაწყვეტილებების შესახებ საზოგადოების უკეთ ინფორმირებულობას. ამასთან, ფორუმის მიზანი იყო დიალოგის წარმოება და ჩართულობის უზრუნველყოფა დაინტერესებულ მხარეებს შორის, რომლებიც უნიკალურ და მრავალფეროვან ჯგუფებს წარმოადგენენ, ესენია: სახელმწიფოს მეთაურები, მთავრობები, მინისტრები, უსაფრთხოების საერთაშორისო ექსპერტები, აზრის შემქმნელები, აკადემიკოსები, ჟურნალისტები და დაინტერესებული ახალგაზრდები.
ნატოს გენერალურმა მდივანმა, იენს სტოლტენბერგმა თავის მოხსენებაში შვედეთის წევრობაზე ისაუბრა:
“შესანიშნავი ამბავია, რომ შვედეთი სრულუფლებიანი წევრი გახდა, ახლა ჩვენ ყველანი უფრო უსაფრთხოდ ვიქნებით. <…> ეს არის ისტორიული გადაწყვეტილება, ისტორიული მომენტი და ისტორიული სამიტი.”

On 11-12 July 2023, GIP was represented at the NATO Vilnius Summit 2023. Prof. Kornely Kakachia, director of the Georgian Institute of Politics, attended the NATO Public Forum, held under the framework of the Summit.
The Forum was organized by the NATO Public Diplomacy Division, the Eastern Europe Studies Centre, the German Marshall Fund of the United States, the Munich Security Conference, and the Atlantic Council.
The event aspired to promote a better public understanding of NATO’s policies and goals and the decisions to be adopted at the Vilnius Summit. The Forum aimed for the dialogue and engagement with a unique and diverse group of stakeholders, from Heads of State and Government and Ministers to international security experts, opinion formers, academics, journalists, and young people, in a series of panel discussions, debates, and interactive sessions on various topics on NATO’s agenda.
In his remarks, Jens Stoltenberg, NATO Secretary General, talked about the Swedish membership:
It’s great to have Sweden as a full member, and we will all be safer. <…> This is a historic decision, a historic moment, and a historic Summit.”