ოქტომბერი 15, 2020 magda
GIP-იმ აღმოსავლეთ პარტნიორობის (EaP) შედეგების ჩარჩოს მომავალი განვითარების შესახებ დახურულ დისკუსიას უმასპინძლა
15 ოქტომბერს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) ორგანიზებით გაიმართა დახურული დისკუსია მრგვალი მაგიდის ფორმატში თემაზე „საქართველოს მიერ აღმოსავლეთ პარტნიორობის 20 შედეგის იმპლემენტაცია 2020 წლისთვის: შეფასება და პროგრესი“. დისკუსია გაიმართა სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებასთან (ISFED) პარტნიორობითა და საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს მხარდაჭერით.
მრგვალი მაგიდის ტიპის დისკუსიაში მონაწილეობა მიიღეს სამოქალაქო საზოგადოების, საგარეო საქმეთა სამინისტროს, საქართველოში ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების დიპლომატიური კორპუსისა და ევროკავშირის დელეგაციის წარმომადგენლებმა. მათ შეაფასეს აღმოსავლეთ პარტნიორობის 20 შედეგის იმპლემენტაცია 2020 წლისთვის და განიხილეს რეკომენდაციები ამ შედეგების ჩარჩოს განახლებასთან დაკავშირებით 2021 წლის შემდეგ.
2020 წლის ივლისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა 14 სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციასა და ექსპერტთან ერთად გამოაქვეყნა ანგარიში „საქართველოს მიერ აღმოსავლეთ პარტნიორობის 20 შედეგის იმპლემენტაცია 2020 წლისთვის“. მაშინ, როდესაც ევროკომისია უკვე მუშაობს 20 შედეგის განახლებულ ვერსიაზე აღმოსავლეთ პარტნიორობის ექვსივე სახელმწიფოსთვის, მნიშვნელოვანია, რომ მასში ცვლილებები წარსული გამოცდილების, ამ შედეგების ძლიერი მხარეებისა და გამოწვევების გათვალისწინებით შევიდეს.
სამოქალაქო საზოგადოების ანგარიში შეიცავს რეკომენდაციებს აღნიშნული ჩარჩოსგან მიღებული სარგებლის მაქსიმიზაციისთვის. გარდა ამისა, შემუშავებული რეკომენდაციები ამზადებს ნიადაგს 2021 წლის მარტში, აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამიტზე, განიხილონ ნაბიჯები აღმოსავლეთ პარტნიორობის ჩარჩოს გასაუმჯობესებლად.
დახურულ შეხვედრაზე, GIP-იმ და პროექტის პარტნიორმა ორგანიზაცია ISFED-მა ანგარიშის ძირითადი მიგნებები წარადგინეს. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებმა კი, ისაუბრეს 20 შედეგის იმპლემენტაციისა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის მომავალი განვითარების შესახებ.
ღონისძიება ორგანიზატორებმა უსაფრთხოების ნორმების სრული დაცვით ჩაატარეს. სავალდებულო იყო დისტანციის დაცვა, თერმოსკრინინგი და პირბადის ტარება, როგორც სასტუმროს საერთო სივრცეში, ისე შეხვედრის ოთახში მთელი ღონისძიების განმავლობაში.
დისკუსია ორგანიზებული იყო პროექტის „საქართველოს მიერ 2020 წლისთვის 20 შედეგის მიღწეული პროგრესის შეფასება“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს მხარდაჭერით.

GIP held a closed discussion on the future of EaP Deliverables framework
On October 15, the Georgian Institute of Politics (GIP) organized a closed roundtable discussion “20 Deliverables for 2020 Implementation in Georgia: Assessment and the Steps Forward”. The discussion was organized in partnership with International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), and support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia.
The roundtable discussion will bring together civil society representatives, Ministry of Foreign Affairs of Georgia, diplomatic corps of the EU member states in Georgia, and the EU Delegation to discuss the assessment of the implementation of 20 Deliverables for 2020, and recommendations for updating the Deliverables framework beyond 2021.
In July 2020, the Georgian Institute of Politics, together with 14 civil society organizations and experts, published a report “Georgia’s Implementation of 20 Eastern Partnership Deliverables for 2020”. While the EU Commission is working to develop the updated framework for all six EaP countries, it is important that the changes are grounded in past experience, using the strengths and addressing the drawbacks of the 20 Deliverables for 2020. The civil society report includes recommendations for maximizing benefits from this framework, and lays the ground for discussing the future steps for updating the framework for the Eastern Partnership, ahead of the EaP Summit in March 2021. During the meeting, GIP and project partner ISFED presented the key findings of the report, followed by the inputs of the representatives of Georgia’s MFA on the Deliverables’ implementation and vision for the future development of the EaP.
The event organizers took steps to ensure all safety precautions, including distancing, temperature screening upon entry. All participants were required to wear a mask in the common areas of the hotel, as well as in the meeting room for the full duration of the meeting.
The discussion is organized in the framework of the project “Assessing Georgia’s Progress in 20 EaP Deliverables for 2020”, supported by the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia.