რიგით მე-10 შავი ზღვის საზაფხულო უნივერსიტეტი BSSU 2024
15-19 ივლისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) ორგანიზებით, საფრანგეთის ევროპული განათლების საერთაშორისო ცენტრთან CIFE-ესთან (Centre International de Formation Européenne), ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან და ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით, თბილისში შავი ზღვის საზაფხულო უნივერსიტეტი 2024 გაიმართა, თემაზე – ცვალებადი გეოპოლიტიკა: კონფლიქტების დინამიკა შავი ზღვის რეგიონში.
2024 წლის საზაფხულო უნივერსიტეტი პროფ. კორნელი კაკაჩიამ (დირექტორი – საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი), მარი ფრანს პერდიგონმა (დირექტორი – ევროპული განათლების საერთაშორისო ცენტრი) და პროფ. გიორგი ბარკალაიამ (ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტი) გახსნეს.
ერთობლივ ერთკვირიან პროგრამაში ჩართული იყო 29 ახალგაზრდა მკვლევარი პოლიტიკის მეცნიერებისა და საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულებით საქართველოდან და მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან. საზაფხულო პროგრამის ფარგლებში, მონაწილეებს საშუალება მიეცათ შეხვედროდნენ ქართველ და უცხოელ სპეციალისტებს, რათა განეხილათ ის გამოწვევები, რომლებსაც შავი ზღვის რეგიონის სახელმწიფოები აწყდებიან რეგიონში დიდი გეოპოლიტიკური ცვლილებებისა და კონფლიქტების მიმდინარე დინამიკის ფონზე. გამორჩეულმა ლექტორებმა სხვადასხვა ქვეყნიდან წარმოადგინეს თემების ფართო სპექტრი – გეოპოლიტიკური ცვლილებებიდან და საზოგადოების მდგრადობიდან დაწყებული, კლიმატის პოლიტიკითა და ენერგოუსაფრთხოებით დასრულებული, რის შედეგადაც, პროგრამის მონაწილეებს შესთავაზეს შავი ზღვის რეგიონის რთული გეოპოლიტიკური ლანდშაფტის ყოვლისმომცველ ანალიზი.
სესიების პირველ დღეს, პროფ. ბენედიქტ ჰარზლმა (ასოცირებული პროფესორი, აღმოსავლეთ ევროპის სამართლისა და ევრაზიის კვლევების ცენტრი და გრაცის უნივერსიტეტის იურიდიული სკოლის საერთაშორისო სამართლის ინსტიტუტი) და პროფ. იურგენ პირკერმა (იურისპრუდენციისა და მმართველობა სრული პროფესორი, გრაცის უნივერსიტეტი; ევროსაბჭოს ენების ქარტიის ფარგლებში ექსპერტთა კომიტეტის წევრი) ევროპაში უმცირესობების ენებისა და უფლებების დაცვის მიმართულებით არსებული გამოწვევები განიხილეს. მათ ისაუბრეს ევროპის საბჭოს მიერ მოწოდებულ სამართლებრივ ჩარჩოებზე, როგორებიცაა – “ევროპული ქარტია რეგიონულ და უმცირესობათა ენებზე” და “ევროპული ჩარჩო კონვენცია ეროვნულ უმცირესობათა დაცვის შესახებ”. გარდა ამისა, პროფესორებმა მიმოიხილეს მონიტორინგის მექანიზმები და გარკვეული შემთხვევები, სადაც კონფლიქტის ინტერაქციულმა გადაწყვეტამ შეიძლება შეავსოს იურიდიული საშუალებები იდენტობის პოლიტიკის განხილვისას.  მეორე სესიაზე, პროფ. მაიკლ ლუკენმა (საერთაშორისო ურთიერთობების პროფესორი, ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტი, საქართველო) ისაუბრა მედეგობის კონცეფციაზე შავი ზღვის რეგიონში. მან ხაზი გაუსვა ურთიერთკავშირს კლიმატის პოლიტიკას, გეოპოლიტიკურ დინამიკასა და მდგრადობის ასამაღლებლად პროაქტიული ზომების აუცილებლობას შორის და ასევე, ყურადღება გაამახვილა ევროპულ ინსტიტუტებთან ინტეგრაციისა და ღია სამოქალაქო საზოგადოებების გაძლიერების მნიშვნელობაზე, როგორც მედეგობის გაზრდისკენ მიმართულ ნაბიჯზე.
სესიების მეორე დღე ძირითადად საქართველოს საკითხს დაეთმო. პროფ. შალვა ძებისაშვილმა (ასოცირებული პროფესორი და საქართველოს უნივერსიტეტის პოლიტიკის მეცნიერებისა და საერთაშორისო ურთიერთობების პროგრამების ხელმძღვანელი) ისაუბრა სამხრეთ კავკასიაში გეოპოლიტიკური დაპირისპირებების შესახებ და განსაკუთრებით ხაზი გაუსვა საზოგადოების მედეგობის როლს საქართველოსა და სომხეთში, განსაკუთრებით გარე ზეწოლისა და შიდა გამოწვევების კონტექსტში. პროფესორმა ძებისაშვილმა თავდაცვის პოლიტიკასა და საერთაშორისო ურთიერთობებში თავის გამოცდილებაზე დაყრდნობით, მონაწილეებს გაუზიარა ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ როგორ მოქმედებენ აღნიშნული ქვეყნები რთულ გეოპოლიტიკურ რეგიონულ ლანდშაფტზე. მეორე სესიის ფარგლებში, ელჩმა ივანე მაჭავარიანმა (ყოფილი ელჩი, საქართველოს საელჩო იაპონიაში/საქართველოს სტრატეგიული ანალიზის ცენტრის (GSAC) აღმასრულებელი საბჭოს თანათავმჯდომარე) გააანალიზა შავი ზღვის რეგიონში უსაფრთხოების მრავალმხრივი გამოწვევები და განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა ჰიბრიდულ ომზე. მან ასევე ისაუბრა უკრაინის კონფლიქტის გავლენაზე საქართველოს უსაფრთხოებასა და რუსეთის საერთაშორისო აღქმაზე. გარდა ამისა, ელჩმა მაჭავარიანმა განიხილა საქართველოს სტრატეგიული ინტერესები და მათზე არსებული რეგიონული და საერთაშორისო პერსპექტივები. ბოლოს, მესამე სესიის ფარგლებში, მიხეილ დარჩიაშვილმა (საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) ასოცირებული პროფესორი და მმართველი საბჭოს წევრი; თავდაცვის მინისტრის ყოფილი მოადგილე) განიხილა აშშ-ს საგარეო პოლიტიკის პრინციპები და მისი სტრატეგიული ინტერესები შავი ზღვის რეგიონში. მან სიღრმისეულად მიმოიხილა აშშ-საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობა და საქართველოს მნიშვნელობა აშშ-ს საკანონმდებლო დღის წესრიგში. გარდა ამისა, მიხეილ დარჩიაშვილმა ასევე ისაუბრა ნატოს ვაშინგტონის სამიტის ძირითად საკითხებზე.
შემდეგ სასესიო დღეს, დოქტ. ფლორენტ მარკიაკმა (ევროპის საერთაშორისო დეფორმაციის ცენტრის უფროსი თანამშრომელი, საფრანგეთის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტის მკვლევარი) განიხილა შავი ზღვის მოსაზღვრე სახელმწიფოების ეროვნული უსაფრთხოების ინტერესები და ისაუბრა ისეთი დიდი სახელმწიფოების ჩართულობაზე, როგორებიცაა ევროკავშირი, აშშ და ჩინეთი. დისკუსია მიზნად ისახავდა რეგიონში უსაფრთხოების მნიშვნელოვანი გამოწვევების გააზრებას, რომლებიც კიდევ უფრო გამწვავებულია ძალაუფლების გამძაფრებული მეტოქეობით. დისკუსია ასევე მოიცავდა რეგიონული უსაფრთხოების დინამიკის ანალიზსა და გავლენას ევროპულ უსაფრთხოებაზე. დოქტორ მარკიაკის სესიის შემდეგ, დოქტ. ფლორენ პარმენტიემ (გენერალური მდივანი, Centre de recherches politiques de Sciences Po (CEVIPCF)) განიხილა კომპლექსური ენერგეტიკული პოლიტიკა და ინტენსიური კონკურენცია რესურსებისთვის შავი ზღვის რეგიონში. დოქტორმა პარმენტიემ ხაზი გაუსვა აღნიშნული სფეროს სტრატეგიულ მნიშვნელობას, სადაც რუსეთის დომინირება, თურქეთის მზარდი გავლენა და ევროკავშირის ენერგეტიკული ინტერესები ერთმანეთს ემთხვევა. ის ასევე შეეხო რეგიონში მილსადენის პროექტებისა და სამხედრო განლაგების გეოპოლიტიკურ შედეგებს. გარდა ამისა, დოქტორმა პარმენტიემ მიმოიხილა გაჭიანურებული რეგიონული კონფლიქტების გავლენა შავი ზღვის უსაფრთხოებაზე. კერძოდ, მან ისაუბრა მილიტარიზაციის, დეზინფორმაციისა და სამშვიდობო პოლიტიკის ნაკლებობაზე, განსაკუთრებული ყურადღება კი რუსეთის საინფორმაციო ომის ტაქტიკასა და რეგიონში მათ ეფექტებზე გაამახვილა.
საბოლოოდ, სესიების ბოლო დღეს, პროფ. კორნელი კაკაჩიამ (პოლიტიკის მეცნიერებისა და ჟან მონეს პროფესორი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორი) ყურადღება გაამახვილა საქართველოს ევროინტეგრაციისკენ სწრაფვის გზაზე არსებულ მნიშვნელოვან შიდა რეფორმებზე და ასევე ისაუბრა ერთგვარ საზოგადოებრივი ხიდჩატეხილობაზე ამ მიმართულებით. პროფესორმა კაკაჩიამ ყოვლისმომცველი მიმოხილვა წარმოადგინა საქართველოს წინაშე არსებული პერსპექტივებსა და გამოწვევების გარშემო მისი საგარეო პოლიტიკური ლანდშაფტის კონტექსტში. პროგრამა დასრულდა დოქტ. ფლორენტ მარკიაკის სესიით, რომელიც ეხებოდა ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკას ახალ გეოპოლიტიკურ კონტექსტში. პროფესორმა მარკიაკმა, ფასილიტაცია გაუწია დისკუსიას წევრი ქვეყნების მიდგომების შესახებ გაფართოების პოლიტიკის პროცესის რეფორმებისა და აღმოსავლეთ სამეზობლოს სახელმწიფოების ვეროინტეგრაციის სტრატეგიების შესახებ. სესია ასევე მოიცავდა ჯგუფურ სამუშაო დისკუსიებს ევროკავშირის მომავლის შესახებ.
ყოველი სესია ინტერაქციული ხასიათის იყო და მონაწილეებს  შესაძლებლობა ჰქონდათ ჩართულიყვნენ დისკუსიებში სხვადასხვა თემებზე, როგორც ინდივიდუალურად, ასევე ჯგუფურად. პროგრამა დახურვისა და სერტიფიკატების გადაცემის ცერემონიით დასრულდა .
შავი ზღვის საზაფხულო უნივერსიტეტი ფრანგული აკადემიური ინსტიტუტის CIFE-ესა (Centre International de Formation Européenne) და საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) ორგანიზებით 2015 წლიდან ტარდება. შავი ზღვის საზაფხულო უნივერსიტეტი 2024 ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტისა და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის (თსუ) მხარდაჭერით განხორციელდა. პროგრამა ორგანიზებული იყო პროექტის „საქართველოს მდგრადობის რისკების განსაზღვრა და შერბილება“ ფარგლებში, რომელიც თანადაფინანსებულია ნატოს სახალხო დიპლომატიის სამმართველოსა და თბილისში ბრიტანეთის საელჩოს მიერ.

On July 15-19, 2024, the Georgian Institute of Politics (GIP), in cooperation with the Centre International de Formation Européenne (CIFE), Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, and New Vision University, organized the Black Sea Summer University 2024 on the topic – Shifting Tides: Exploring Conflict Dynamics in the Black Sea Region.
Prof. Kornely KAKACHIA (Director at Georgian Institute of Politics), Marie-France PERDIGON (Director of Summer University Programme, CIFE, Nice), and Prof. George BARKALAIA, New Vision University, Georgia (New Vision University) opened the Black Sea Summer University 2024 with their welcoming remarks.
The joint one-week program brought together 29 young researchers in political sciences and international relations from Georgia as well as from different countries all around the world. In the framework of the summer program, participants had an opportunity to meet Georgian and foreign specialists to discuss the challenges that Black Sea region countries face amid the major geopolitical shifts in the region as well as ongoing conflict dynamics. Distinguished lecturers from different countries covered a wide range of topics, from geopolitical rivalries and societal resilience to climate policy and energy security, offering a comprehensive analysis of the Black Sea region’s complex geopolitical landscape.
On the first day of the sessions, Prof. Benedikt HARZL (Associate Professor, Centre for East European Law and Eurasian Studies and the Insitute of International Law of the Law School of the University of Graz) and Prof. Jürgen PIRKER (Full Professor of Law and Governance, University of Graz; Member of the Committee of Experts under the CoE Language Charter) addressed the challenges posed by the rise of identity politics in Europe for the protection of minority languages and rights. They discussed the legal frameworks provided by the Council of Europe, such as the European Charter for Regional and Minority Languages and the European Framework Convention for the Protection of National Minorities. Additionally, they explored the monitoring mechanisms and case studies, suggesting that interactive conflict resolution could complement legal means in addressing identity politics. Afterwards, Prof. Michael LUKEN (Professor in International Relations, New Vision University, Georgia) examined the concept of resilience in the Black Sea region. He highlighted the interplay between climate policy, geopolitical dynamics, and the need for proactive measures to build resilience. Prof. Luken underscored the importance of integration with European institutions and the strengthening of open civil societies as steps towards enhancing resilience.
The second day of the sessions focused on the case of Georgia in particular. Prof. Shalva DZEBISASHVILI (Associate Professor and Head of the Political Science and International Relations Programs, the University of Georgia) presented on the geopolitical rivalries in the South Caucasus. He emphasized the role of societal resilience in Georgia and Armenia, particularly in the context of external pressures and internal challenges. Prof. Dzebisashvili drew from his extensive experience in defense policy and international relations to provide insights into how these countries navigate complex geopolitical landscapes. Afterwards, Ambassador Ivane MATCHAVARIANI (Former Ambassador, Georgian Embassy to Japan/Co-Chairman of the Executive Board at the Georgian Strategic Analysis Center (GSAC)) analyzed the multifaceted security challenges in the Black Sea region, with a focus on hybrid warfare. He discussed the implications of the Ukraine conflict for Georgia’s security and the international perception of Russia. Ambassador Matchavariani also explored Georgia’s strategic interests and the regional and international perspectives on them. Finally, Mikheil DARCHIASHVILI (Affiliated Professor and Member of Governing Board at the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA); Former Deputy Defence Minister) discussed the principles of US foreign policy and its strategic interests in the Black Sea region. He provided an in-depth examination of the US-Georgia Strategic Partnership and Georgia’s significance in the US legislative agenda. Additionally, he also shared the key take aways of the NATO Washington Summit.
The sessions on Georgian perspective were followed by more broader perspectives, where Dr. Florent MARCIACQ (Senior Fellow at the Centre international de formation européenne, Research associate at the French institute of international relations (Ifri)) focused on the national security interests of the Black Sea riparian countries and the involvement of major powers such as the EU, the US, and China. The session aimed to understand the hard security challenges in the region, which are exacerbated by heightened power rivalries. The discussion also included an analysis of the regional security dynamics and the implications for European security. Following Dr. Marciacq’s session, Dr. Florent PARMENTIER (General Secretary, Centre de recherches politiques de Sciences Po (CEVIPCF)) discussed the intricate energy politics and the intense competition for resources in the Black Sea region. Dr. Parmentier highlighted the strategic importance of this area, where Russia’s dominance, Turkey’s growing influence, and the EU’s energy interests converge. He also touched upon the geopolitical implications of pipeline projects and military deployments in the region. Furthermore, Dr. Parmentier delved into the impact of protracted regional conflicts on Black Sea security. He discussed the issues of militarization, disinformation, and the lack of peacebuilding policies, with a particular focus on Russia’s information warfare tactics and their effects on the region.
Finally, on the last day of the sessions, Prof. Kornely KAKACHIA (Professor of Political Science and Jean Monnet Chair, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University; Georgian Institute of Politics) outlined the significant internal reforms Georgia has undertaken in pursuit of European integration and the societal disconnect that has emerged. Prof. Kakachia provided a comprehensive overview of the prospects and challenges facing Georgia in its foreign policy landscape. The program was concluded with the session delivered by Dr. Florent MARCIACQ, who delved into the politics of EU enlargement in the new geopolitical context. Prof. Marciacq facilitated a discussion on the approaches of Member States towards enlargement, the reform of the policy process, and the strategies of Accession countries in the East. The session also included group work discussions based on seminal speeches about the future of Europe.
All sessions were interactive, and the participants had an opportunity to engage in the discussions around various topics individually as well as in groups. The program was concluded with the closing ceremony and distribution of certificates.
Black Sea Summer University (BSSU) has been hosted by the Georgian Institute of Politics, in cooperation with the Centre International de Formation Européenne (CIFE), since 2015. Black Sea Summer University 2024 was supported by the New Vision University and the Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (TSU). The Programme was organized under the project “Mapping and mitigating Georgia’s Resilience Risks,” which was co-sponsored by the NATO Public Diplomacy Division in Georgia and the British Embassy in Tbilisi.