თებერვალი 24, 2020 magda
2020 წლის 25 მარტს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერისტეტის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტი მასპინძლობს მასტერკლასს „როგორ გამოვაქვეყნოთ სამეცნიერო ნაშრომი?“. მასტერკლასი ორგანიზებულია საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) მიერ, ნორვეგიის საერთაშორისო საქმეთა ინსტიტუტსა (NUPI) და თსუ-თან თანამშრომლობით.
მონაწილეები შეხვედრაზე თეორიულ მასალასთან ერთად პრაქტიკულ სავარჯიშოებსაც გაივლიან. სამუშაო თემებია:
• როგორ დავწეროთ სამეცნიერო სტატია?
• როგორ შევარჩიოთ სწორად ჟურნალი ჩვენი ნაშრომისთვის?
• რას უნდა მივაქციოთ ყურადღება სტატიის გაგზავნისას?
• როგორ გავიაროთ რეცენზირების პროცესი?
• როგორ გავზარდოთ სტატიის ციტირების პოტენციური რაოდენობა?
ტრენინგი ჩატარდება 10:00-დან 16:00 სთ-მდე და მას გაუძღვება საერთაშორისო ურთიერთობების ნორვეგიული ინსტიტუტის  უფროსი მკვლევარი ჰელგე ბლაკისრუდი, რომელსაც ამ სფეროში მოღვაწეობის 25-წლიანი გამოცდილება აქვს.
მასტერკლასზე დასწრების მსურველებმა 8 მარტამდე უნდა გამოაგზავნონ CV (2 გვ.) და შესრულებული ან დაგეგმილი კვლევის აბსტრაქტი  (250 სიტყვა) ინგლისურ ენაზე, მისამართზე:  [email protected].
ღონისძიება იმართება პროექტ GEOPATH-ის ფარგლებში, რომელსაც საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი და საერთაშორისო ურთიერთობების ნორვეგიული ინსტიტუტი ერთობლივად ახორციელებენ. შესაძლებელია შეირჩეს რამდენიმე პოტენციური აკადემიური ნაშრომი, რომელსაც GEOPATH-ის მკვლევრები გაუწევენ მენტორობას საერთაშორისო ჟურნალში გამოსაქვეყნებლად.

Tbilisi, March 25, 2020 The Faculty of Social and Political Sciences of the Tbilisi State University hosts the master class for PhD students and junior researchers, which gives practical advice on the do’s and the don’ts of academic publishing. The master class is organized by Georgian Institute of Politics (GIP) in a partnership with The Norwegian Institute of International Affairs (NUPI) and Tbilisi State University.
In the course of the day, you will learn more about the various steps of the publishing process:
- How to write an academic article
- How to select the right journal for your text
- What to bear in mind when submitting the text to the journal
- How to handle the review process
- How to increase your potential readership – and get cited -once published
The master class lasts from 10:00am to 16:00pm and combines lectures and practical exercises. It will be conducted by Helge Blakkisrud , Senior Researcher at the Norwegian Institute of International Affairs in Oslo, Norway, having 25 years of experience from publishing and peer review for international academic journals.
If you are interested in taking part in the master class, please apply to the Georgian Institute for Politics by March 8, email info@gip.ge.
The application should be in English and include
- a CV (2 pages) and
- an abstract of the paper you are working on/want to write (250 words).
Promising paper proposals may be selected for further mentorship by GEOPATH project researchers with the aim of international publishing.