ოქტომბერი 21, 2021 keta
ევროპარლამენტარი ანდრიუს კუბილიუსი აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების ევროკავშირში ინტეგრაციის შესახებ
19 ოქტომბერს, ევროპარლამენტარმა ანდრიუს კუბილიუსმა, “საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის” მიერ ორგანიზაბულ ონლაინ ბრიფინგზე ქართულ მედიას წარუდგინა დოკუმენტი სახელწოდებით, “აღმოსავლეთ პარტნიორობა „უდასავლეთობის მიღმა“: ევროინტეგრაციის ახალი იმპულსი.”
პოლიტიკის მემორანდუმი, რომელიც ანდრიუს კუბილიუსმა ევროპარლამენტართა პოლიტიკურ მრჩეველ, რამუნას სტატიონისთან ერთად შეადგინა, ხაზს უსვამს, რომ ბლოკის სრულ წევრობამდე საჭიროა გარდამავალი სტატუსის შემოღება. ევროპარლამენტარის თქმით, აღნიშნული სტატუსი ასოცირებული ტრიოს (საქართველო, უკრაინა, მოლდოვა) ქვეყნებისთვის ძლიერი მოტივაცია და რეალურად მიღწევადი მიზანი იქნება.
ევროპარლამენტარებმა ისაუბრეს “დაჩქარებულ ინტეგრაციასთან” დაკავშირებულ უპირატესობებზე. ბრიფინგს ოცდაორი მედია ორგანიზაცია დაესწრო.
"დროა ევროკავშირმა ახალი იმპულსი შემოიტანოს თავისი სტრატეგიული პასუხისმგებლობის განხორციელებაში".
პოლიტიკის დოკუმენტი ქართულ ენაზე შეგიძლიათ იხილოთ მითითებულ ბმულზე: “აღმოსავლეთ პარტნიორობა „უდასავლეთობის მიღმა“: ევროინტეგრაციის ახალი იმპულსი”

On 19 October, MEP Andrius Kubilius and Ramūnas Stanionis presented a policy memo – “Eastern Partnership ‘Beyond Westlessness”: a New Momentum For The European Integration”, to the Georgian media at an online briefing organized by the Georgian Institute of Politics (GIP).
The policy memo drafted by MEP Andrius Kubilius with Ramūnas Stanionis, Policy Advisor to MEP at the European Parliament, emphasizes that before full EU membership it’s important to get an intermediate EU membership status. MEPs talked about benefits related to ‘accelerated integration”.
According to the MEP, intermediate status is a realistic goal and a strong motivation for the Association Trio (Georgia, Ukraine, Moldova) countries. Twenty-two media organizations attended the briefing.
– “It is time for the EU to bring a new momentum into implementation of its strategic responsibility”.