ივლისი 30, 2021 ნინო სამხარაძე
მთიანი ყარაბაღის ომის გეოპოლიტიკური შედეგები საქართველოსთვის: მოლოდინები დიდი და პატარა აქტორებისგან
2021-07-30 12:26:59
სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მთიანი ყარაბაღის გარშემო განვითარებულმა კონფლიქტმა 2020 წლის ოქტომბერში კულმინაციას მიაღწია და მწვავე სამხედრო შეტაკებაში გადაიზარდა. „მთიანი ყარაბაღის მეორე ომად“ წოდებული დაპირისპირება ნოემბრის შეთანხმებით დასრულდა, რომლის მიხედვითაც, სომხეთმა აზერბაიჯანს სადავო ტერიტორიის ნაწილი დაუბრუნა; ამას მოჰყვა შიდაპოლიტიკური დესტაბილიზაცია ერევანში. 2020 წლის მთიანი ყარაბაღის ომმა გვიჩვენა გრძელვადიანი კონფლიქტის კომპლექსურობა და მთავარი ძალების ინტერესები: რუსეთი და თურქეთი გავლენიან რეგიონულ აქტორებად მოგვევლინენ, ხოლო დასავლეთი –  ევროკავშირი და აშშ – განსაკუთრებულად ინერტულები იყვნენ.
ამ შეცვლილ გეოპოლიტიკურ გარემოში საქართველომ მოახერხა, შეენარჩუნებინა საკუთარი რეგიონული ნეიტრალიტეტი მეზობლების მიმართ. თუმცა ომისშემდგომი დისკუსიები მოლაპარაკებების შესაძლო ფორმატისა და რეგიონული მდგომარეობის გაუმჯობესების შესახებ თბილისისგანაც მოითხოვს აქტიურ მოქმედებას. საქართველოსთვის გამოწვევა იყო რეგიონული თანამშრომლობის ინიციატივაში ჩართვა, რომელიც 3+3 ფორმატს გულისხმობდა (სამი დიდი დაინტერესებული აქტორის ჩართულობით, როგორებიცაა, რუსეთი, თურქეთი და ირანი). თურქეთში ვიზიტისას საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა დავით ზალკანიანმა განაცხადა, რომ თბილისი არ აპირებს შეთავაზებულ პლატფორმაში ჩართვას რუსეთთან რთული ურთიერთობების გამო. მისი თურქი კოლეგის მევლუთ ჩავუშოღლუს თქმით, ანკარა პატივს სცემს საქართველოს პოზიციას, რომელიც ფრთხილი და ნეიტრალურია.
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) თხოვნით, რამდენიმე შერჩეულმა ექსპერტმა სხვადასხვა ქვეყნიდან შემდეგ შეკითხვებს უპასუხა:
• მთიანი ყარაბაღის ომის შემდეგ სამხრეთ კავკასიაში რუსეთისა და თურქეთის გაზრდილი წარმომადგენლობისა და აშშ-ისა და ევროკავშირის პასიურობის გათვალისწინებით, შეიძლება დავასკვნათ, რომ დასავლეთი ინტერესს კარგავს რეგიონისადმი? რა უნდა გაკეთდეს ამის თავიდან ასაცილებლად?
• როგორ ხედავთ საქართველოს როლს ომის შემდგომი რეგიონული ცვლილებების ჭრილში? როგორია საქართველოს გამოწვევები და შესაძლებლობები კონფლიქტის შემდეგ? და რა უნდა გააკეთოს თბილისმა ნებისმიერი რისკის გასანეიტრალებლად?
პუბლიკაცია მომზადდა ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის თბილისის ოფისის მხარდაჭერით. აქ გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ავტორს და შესაძელებელია არ გამოხატავდეს ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის თბილისის ოფისისა და საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის შეხედულებებს.

30/07/2021 Nino Samkharadze
Geopolitical Implications of Nagorno Karabakh War for Georgia: Expectations from Great and Small Powers
2021-07-30 12:26:59
The conflict between Armenia and Azerbaijan over the Nagorno Karabakh region culminated in a fierce military confrontation in October 2020. Dubbed the “Second Nagorno-Karabakh War”, the fighting ended with the November Agreement, according to which Armenia returned a part of the disputed enclave to Azerbaijan; this was then followed by internal political destabilization in Yerevan. The 2020 Nagorno Karabakh War unveiled the complexity of the long-running conflict and the interests of the major powers: Russia and Turkey emerged as the regional power brokers, while the West – i.e. the EU and the USA – showed themselves to be decidedly inactive.
In this altered geopolitical environment, Georgia managed to maintain its regional neutrality towards its neighbors. However, post-war discussions about possible formats for negotiations and regional recovery requires action from Tbilisi. Georgia was challenged by the suggested 3+3 format of regional cooperation (with the involvement of the three big interested parties of Russia, Turkey and Iran). On his visit to Turkey, the foreign minister of Georgia, David Zalkaliani, stated that Georgia is not going to get involved in the suggested platform due to its complicated relations with Russia. Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu stated that Ankara respects Georgia’s position, which is cautious and still neutral.
• Given the increased presence of Russia and Turkey in South Caucasus after the Nagorno Karabakh War and the absence of the USA and the EU, should we conclude that the West is losing interest in the region? What should be done to avoid this?
• How do you see the role of Georgia in the post-war regional shift? What are the challenges and opportunities for Georgia after the conflict? And what should Tbilisi do to mitigate any risks?
This publication was produced in cooperation with the Heinrich Boell Stiftung Tbilisi Office – South Caucasus Region. The contents of this publication are the sole responsibility of the author and can in no way be taken to reflect the views of the Heinrich Boell Stiftung Tbilisi Office – South Caucasus Region and Georgian Institute of Politics.