ივლისი 13, 2021 ნინო სამხარაძე
ქართული დემოკრატია გზაჯვარედინზე: არსებული ვითარება და განვითარების პერსპექტივები – ინტერვიუ პროფესორ ჯული ა. ჯორჯთან
2021-07-13 12:55:46
ინტერვიუს უძღვება ნინო სამხარაძე, უმცროსი პოლიტიკის ანალიტიკოსი, GIP
„ვფიქრობ, რომ საქართველოს რევოლუციები არ არის კარგი დემოკრატიისთვის. ქვეყანას სჭირდება „მოსაწყენი“ ინსტიტუციური პოლიტიკა. თქვენ არ გჭირდებათ მეტი პარტიები საქართველოში, არამედ გჭირდებათ უკეთესი პარტიები“
პროფესორი ჯული ა. ჯორჯი არის ნიუ იორკის უნივერსიტეტის (CUNY) ქუინს კოლეჯისა და კვლევითი ცენტრის პოლიტიკის მეცნიერებათა დეპარტამენტის ასოცირებული პროფესორი. მისი კვლევითი ინტერესები შეეხება ეთნიკურობას, კონფლიქტებსა და სახელმწიფოების მშენებლობის პროცესს პოსტ-საბჭოთა სივრცეში, კონკრეტულად კი, საქართველოსა და რუსეთში. ის ასწავლის შესავალ კურსებს შედარებით პოლიტიკასა და საერთაშორისო ურთიერთობებში. ასევე, მის კურსებს შორისაა რუსეთის პოლიტიკა, დემოკრატიული ტრანზიცია, ეთნიკური წმენდისა და გენოციდის პოლიტიკა, საერთაშორისო პოლიტიკური ეკონომიკა და პოსტკომუნიზმის პრობლემები. გარდა ამისა, ჯული ჯორჯს ჩატარებული აქვს კვლევები როგორც საქართველოში, ისე რუსეთში ფულბრაითის ასოციაციისა და IREX-ის ფინანსური მხარდაჭერით. პროფ. ჯორჯი რამდენიმე კვლევითი ნაშრომისა და წიგნის ავტორია. მათ შორისაა „ეთნიკური სეპარატიზმის პოლიტიკა რუსეთსა და საქართველოში“ (Palgrave Macmillan, 2009). მას, ასევე, ნაშრომები აქვს გამოქვეყნებული ისეთ ჟურნალებში, როგორიცაა Europe-Asia Studies, Post-Soviet Affairs, European Security, and Central Asian Survey. დაწერილი აქვს ქვეთავები წიგნებისთვის „ცენტრალური აზიის და კავკასიის ტრანზიციის პოლიტიკა: განგრძობადი მემკვიდრეობები და მომავალი გამოწვევები“ (Routledge, 2009) და, ასევე, „კონფლიქტი კავკასიაში: შედეგები საერთაშორისო სამართლებრივი წესრიგისთვის“ (Palgrave Macmillan, 2010).
პროფ. ჯორჯი დაგვთანხმდა ონლაინ დისკუსიაზე ზუმის პლატფორმის გამოყენებით და უპასუხა ჩვენს შეკითხვებს საქართველოში დემოკრატიის გაუარესების, ქვეყნის წინაშე მდგომი ყველაზე კრიტიკული გამოწვევებისა და აშშ-ის ახალი ადმინისტრაციის კონტექსტში საქართველოს სამომავლო პერსპექტივების შესახებ. გთავაზობთ აღნიშნული დისკუსიის ტრანსკრიპტს:

13/07/2021 Nino Samkharadze
Georgia’s Current Path to Democracy: Where Do We Stand and How Should We Improve? Expert Interview with Professor Julie A. George
13-07-2021
Interview by Nino Samkharadze, GIP Junior Policy Analyst
“I think the Georgian revolutions aren’t good for democracy. You need “boring” institutional politics. You don’t need more parties in Georgia. You need better parties”
Professor Julie A. George is an associate professor of political science at Queens College and The Graduate Center at the City University of New York. Her research and writing areas are ethnicity, conflict and state-building in Postcommunist Space, particularly in Georgia and the Russian Federation. She teaches the introductory courses on Comparative Politics and International Relations, as well as on the Politics of Contemporary Russia, Transitions to Democracy, the politics of Ethnic Cleansing and Genocide, International Political Economy and Problems of Postcommunism. Moreover, she has conducted research in the former Soviet Union, primarily in the Russian Federation and Georgia, where she was funded by the Fulbright Association and IREX. Professor George is the author of The Politics of Ethnic Separatism in Russia and Georgia (Palgrave Macmillan, 2009), as well as articles in Europe-Asia Studies, Post-Soviet Affairs, European Security, and Central Asian Survey. She has written chapters for inclusion in The Politics of Transition in Central Asia and the Caucasus: Enduring Legacies and Emerging Challenges (Routledge, 2009) and Conflict in the Caucasus: Implications for International Legal Order (Palgrave Macmillan, 2010).
Professor George was kind enough to join us in an online discussion on Zoom and answer questions about Georgia’s democratic decline, the most critical areas facing the country, as well as its country’s perspectives in the context of a new US administration. Below is a transcript of our discussion: