სექტემბერი 21, 2017 magda
„მოსაწყენი“ ეს ის სიტყვაა, რომელიც ხშირად გამოიყენება გერმანიაში მიმდინარე საარჩევნო კამპანიის აღსაწერად. კამპანია 24 სექტემბერს დასრულდება, როცა მოქალაქეები ბუნდესტაგის ახალ წევრებს აირჩევენ. ახალი მთავრობის ფორმირება კი არჩევნების შედეგების შესაბამისად მოხდება.
ერთი შეხედვით, უკანასკნელი კვირების განმავლობაში ბევრი არაფერი მომხდარა. ამ არჩევნებში ორი ძირითადი კონკურენტი – ქრისტიან-დემოკრატი ანგელა მერკელი და სოციალ-დემოკრატი მარტინ შულცი – პირდაპირ ეთერში, სატელევიზიო დებატებში დაუპირისპირდა ერთმანეთს, სადაც ორივე მათგანი შეეცადა ერთმანეთზე მაღალი პოლიტიკური კორექტულობა და თავაზიანობა გამოეჩინა.
აღსანიშნავია, რომ აღნიშნულ დებატებში შულცი არა მერკელის ოპონენტად, არამედ, უფრო მეტად, მისი პარტიული კოლეგის მსგავსად იქცეოდა. მართლაც, ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში და 1949 წელს ბუნდესრესპუბლიკის დაარსებიდან უკვე მესამედ, მათი პარტიები კოალიციაში მართავენ გერმანიას. როგორც ჩანს, ამ ორი პარტიის პროგრამას შორის რაიმე ფუნდამენტური განსხვავება არ არის.

“Boring” is a word often used to describe the ongoing election campaign in Germany. The campaign will conclude on September 24 when the citizens elect new members to the Bundestag. A new government will be formed according to the results.
At first glance, not much exciting has happened in recent weeks. The two main contestants – the Christian Democrat Angela Merkel and the Social Democrat Martin Schulz – fought a duel on live television in which both tried to overbid the other in political correctness and kindness.
Notably, Schulz did not behave like a challenger but rather like a party colleague. Many would say correctly so, as for four years now and for the third time since the Bundesrepublik’s founding in 1949 their parties have governed Germany in a coalition. There seems to be no fundamental difference in the two parties’ programs.