პოლიტიკურ პარტიებს უმნიშვნელოვანესი როლი აკისრიათ საქართველოს მსგავს შედარებით ახლაგაზრდა დემოკრატიებში, სადაც პოლიტიკურ ცხოვრებაში საზოგადოების ორგანიზებული ჩართულობის ტრადიცია ნაკლებადაა განვითარებული. წარმატებული დემოკრატიზაციის პროცესში პოლიტიკური პარტიების გამართულად ფუნქციონირება უზრუნველყოფს წარმომადგენლობითი დემოკრატიის განმტკიცებასა და გაძლიერებას [1]. ხოლო მთელ რიგ ქვეყნებში, სადაც ბოლო წლებში ანტიესტაბლიშ-მენტური და პოპულისტური პოლიტიკური ჯგუფების პოპულარობის ზრდა შეინიშნება, სწორედ ტრადიციული პოლიტიკური პარტიების გაძლიერებას შეუძლია ლიბერალური დემოკრატიების წინაშე მდგარ ამ საფრთხესთან გამკლავება [2].
ამ კონტექსტში პოლიტიკური პარტიების მოვალეობაა, გარკვეულწილად, მოქალაქესა და გადაწყვეტილების მიმღებ პირებს შორის დამაკავშირებელი რგოლის ფუნქცია შეასრულონ. ისინი უზრუნველყოფენ საზოგადოებისთვის აქტუალური საკითხების წინ წამოწევასა და გაჟღერებას. თუმცა, ბოლო რამდენიმე წელია, საქართველოს პოლიტიკური ცხოვრება შესულია ღრმა და ხანგრძლივ პოლიტიკურ კრიზისში, რომელიც განსაკუთრებით გამოიკვეთა 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ. ქვეყანაში პოლარიზაცია თანდათან ღრმავდება, რაც ხელს უშლის როგორც ქვეყნის დემოკრატიულ კონსოლიდაციას, ასევე, ართულებს პოლიტიკურ პარტიებს შორის თანამშრომლობის პროცესს. ძირითადი პოლიტიკური აქტორების მიერ პოლიტიკა აღიქმება, როგორც ნულოვანი ჯამის თამაში, სადაც გამარჯვებულს რჩება ყველაფერი. მოვლენების მსგავსი განვითარება კი საქართველოს მდგრადი პოლიტიკური კულტურის განვითარებისთვის შემაფერხებელ ფაქტორს წარმოადგენს, ვინაიდან დემოკრატიული პროცესების გაჯანსაღებისთვის მნიშნელოვანია არამხოლოდ კონკრეტული პოლიტიკური პარტიის, არამედ მთელი პარტიული სისტემის ინსტიტუციონალიზაცია [3].
არადა, სწორედ პოლიტიკურ პარტიებს აკისრიათ გადამწყვეტი როლი ქვეყანაში მდგრადი პოლიტიკური კულტურის ჩამოყალიბებასა და განმტკიცებაში. მმართველი პარტია, ისევე, როგორც პოლიტიკური ოპოზიცია, ვალდებული არიან ამომრჩეველს შესთავაზონ საგნობრივი დისკუსია და პოლიტიკის პოზიტიური დღის წესრიგი, რაც ხელს შეუწყობს უკიდურესი პოლარიზაციის შემცირებას და პოლიტიკურ აქტორებს შორის თანამშრომლობის ცივილურ ჩარჩოებში გადასვლას.
ამ კონტექსტში მნიშვნელოვანია ისიც, რომ რეგიონში მიმდინარე გეოპოლიტიკური ძვრები და დასავლეთის ქვეყნების გაერთიანება ევროპის აღმოსავლეთში რუსული სამხედრო აგრესიის წინააღმდეგ, აჩენს შესაძლებლობების ფანჯარას საქართველოსთვის განიმტკიცოს თავისი ევროპული პერსპექტივა და დაადგეს ევროინტეგრაციის შეუქცევად გზას. ამ პროცესში გადამწყვეტი მნიშვნელობა ექნება ქართული პოლიტიკური სპექტრის ერთიანობას და დემოკრატიზაციის პროცესისადმი ერთგულებას.
წინამდებარე მანიფესტის მიზანია, დაინტერესებულ მკითხველს გააცნოს ქართველ ამომრჩეველში არსებული მოლოდინები პოლიტიკური პარტიების მიმართ ამ რთულ შიდაპოლიტიკური თუ რეგიონული კრიზისების ფონზე, და გასცეს რეკომენდაციები პარტიების შესაძლო სტრატეგიების შესახებ, რათა მოხდეს საზოგადოებისა და პოლიტიკური აქტორების ინტერესების მაქსიმალური თანხვედრა.
იმის დასადგენად, თუ რა არის ამომრჩევლის მოლოდინი და რას ელის ის პოლიტიკური პარტიებისგან, ამ უკანასკნელის წევრებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისგან შემდგარმა სამუშაო ჯგუფებმა განახორციელეს 19 საველე გასვლა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში. კვლევის ფარგლებში, დაიფარა 16 მუნიციპალიტეტი, აქედან 3 დიდი ქალაქი (ბათუმი, ქუთაისი, რუსთავი) როგორც აღმოსავლეთ, ისე დასავლეთ საქართველოში. აღნიშნულ არეალებში, ანონიმურობისა და ყველა შესაბამისი წესის დაცვით, პარტიების პოტენციურ თუ უკვე არსებულ ამომრჩეველთან ჩატარდა ფოკუს ჯგუფის ფორმატის დისკუსიები და სიღრმისეული ინტერვიუები. შედეგად, მოხდა ამომრჩეველში არსებული 10 ძირითადი მოლოდინის იდენტიფიცირება პოლიტიკური პარტიების მიმართ. თითოეული მოლოდინისთვის შეთავაზებულია პოლიტიკური პარტიების რეაგირების სავარაუდო სტრატეგიები (საშუალოდ 4-6 რეაგირება ამომრჩევლის თითოეული მოლოდინისთვის).
___________________
ინტერპარტიული მანიფესტი „რას ითხოვს ამომრჩეველი: გზავნილი საქართველოს პოლიტიკური პარტიებისთვის“ მომზადდა პროექტ „მდგრადი პოლიტიკური კულტურის გაძლიერება საქართველოში ქართულ პოლიტიკურ პარტიებს შორის“ ფარგლებში. შვეიცარიის კონფედერაციის საელჩოს მხარდაჭერით საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) ფასილიტაცია გაუწია საქართველოში მოქმედი 10 პოლიტიკური პარტიის ახალგაზრდა წევრებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების ერთობლივ მუშაობას. დოკუმენტი შეიქმნა მცირე სამუშაო ჯგუფების მიერ საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში საველე სამუშაოების მიგნებებზე დაყრდნობით. ორდღიანი ვორკშოპის ფარგლებში, პროექტის მონაწილეებს შორის მცირე ჯგუფური და, შემდგომ, საერთო განხილვების საფუძველზე, შეიქმნა წარმოდგენილი ინტერპარტიული მანიფესტი. დოკუმენტი მოიცავს პარტიების ახალგაზრდა წევრებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების ათ მთავარ მიგნებას, თუ რას ელის ამომრჩეველი პოლიტიკური პარტიებისგან საქართველოში. თითოეული მიგნებისთვის პროექტის მონაწილეების მიერვე შემუშავებულია პოლიტიკური პარტიების რეაგირების სავარაუდო სტრატეგიები.
იმედი გვაქვს, რომ ინტერპარტიულ მანიფესტზე ერთობლივი მუშაობის პრეცედენტი, როგორც პარტიების საგნობრივი თანამშრომლობის გამოცდილება, ხელს შეუწყობს კონსენსუსზე დაფუძნებული პოლიტიკური კულტურის ჩამოყალიბებას საქართველოში, რაც აღნიშნული პროექტის ერთ-ერთ მთავარ ამოცანას წარმოადგენს. ხოლო პროექტის შედეგად შემუშავებული დოკუმენტის მიზანია საქართველოს პოლიტიკური პარტიებისთვის ისეთი სამოქმედო სტრატეგიის შეთავაზება, რომელიც დაეხმარება მათ არჩევნებს შორის პერიოდში სწორად დაგეგმონ საკუთარი აქტივობა, რათა მეტად დაუახლოვდნენ ამომრჩევლის ინტერესებსა და საჭიროებებს. ამ მიზნის მიღწევისთვის, მნიშვნელოვანია, რომ საველე მოკვლევა ჩატარდა თავად პარტიების ახალგაზრდა წევრების მიერ სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან თანამშრომლობით, რაც განაპირობებს მანიფესტში ჩამოყალიბებული მთავარი მიგნებების და სამოქმედო გეგმის სანდოობას საკუთრივ პარტიებისთვის. მანიფესტი უცვლელად ასახავს ამომრჩეველთან პირდაპირი კომუნიკაციისა და სამუშაო ჯგუფების ერთობლივი მსჯელობის შედეგებს – მოლოდინებსა და მათზე რეაგირების მექანიზმებს.

Political parties have a very important role to play in young democracies such as Georgia, where the culture of organized public involvement in political life is less developed. In a successful democratization process, the orderly functioning of political parties ensures the strengthening and consolidating of representative democracy [1]. Strong traditional political parties can withstand the risk to liberal democracies posed by the growing popularity of anti-establishment and populist political groups observed in recent years in a whole set of countries [2].
To a certain extent, it is the duty of political parties to act as a link between citizens and decision-makers. Political parties ensure that issues important to the public are put forward and voiced. However, political life in Georgia has entered a deep and long-standing political crisis in recent years, which was clearly demonstrated after the 2020 parliamentary elections. Polarization is gradually deepening in the country, which obstructs democratic consolidation and complicates cooperation between the political parties. The main political actors view politics as a zero-sum game, where the winner takes all. A similar flow of events is a hindering factor for the development of a sustainable political culture, since the institutionalization of the entire party system, not only one specific political party, is important for the improvement of a democratic process [3].
In fact, political parties have a decisive role in establishing and strengthening a sustainable political culture in the country. The ruling party, as well as the political opposition, have a duty to offer voters an issue-based discussion and positive political agenda, which would help to reduce extreme polarization and put the cooperation between political actors on a civilized track. In this context, it is important that geopolitical changes taking place in the region, and the unification of the Western countries against the Russian military aggression in Eastern Europe, open the window of opportunity for Georgia to solidify its European perspective and embark on an irreversible path toward European integration. Unity within the Georgian political spectrum and its commitment to the process of democratization will be instrumental in this process.
The manifesto below aims to present to the reader the expectations of Georgian voters of political parties during this complex domestic and regional crisis and offers recommendations to the parties on possible strategies to bring the interests of public and political actors as close as possible.
In order to identify the expectations of the voters and what they look for from the parties, working groups made up of the members of these parties and civil society representatives conducted 19 field trips in different regions of Georgia. The research covered 16 municipalities, including three large cities (Batumi, Kutaisi and Rustavi) in both the Eastern and Western parts of Georgia. Ensuring anonymity and complying with all the relevant norms, the groups conducted focus group meetings and in-depth interviews with potential or identified supporters in these geographic areas. As a result, the working groups established ten main expectations that voters have of political parties. The manifesto offers possible response strategies for each of the expectations (on average 4-6 responses for each of the voter expectations).
___________________
This inter-party manifesto “What do voters expect Message for Georgian political parties” was created within the framework of the project “Strengthening Sustainable Political Culture Among Georgian Political Parties”. With the support of the Swiss Confederation Embassy in Georgia, the Georgian Institute of Politics (GIP) facilitated the joint work of young members of ten political parties and civil society representatives. Small working groups created the document below based on the findings of fieldwork conducted in different regions of Georgia. The inter-party manifesto was created during a two-day workshop, based on the discussions of the participants in small working groups and later on their joint discussions. The document covers ten main findings of the young members of political parties and civil society representatives on what voters expect from political parties in Georgia. For each finding, the participants worked on possible strategies for party responses.
We hope that the precedent of joint work on an inter-party manifesto, as an experience of issue-based cooperation among parties, will support the establishment of a consensus-based political culture in Georgia, which is one of the main objectives of this project. The document, created within the framework of the project, offers political parties in Georgia an action strategy to help them plan activities in the period during elections that will move them closer to voters’ interests and needs. To do so, it is important that fieldwork was conducted by young members of the political parties in cooperation with civil society representatives, which should ensure the trustworthiness of the main findings outlined in the manifesto for the parties themselves. This manifesto presents the results, without any changes, of direct communication – expectations and mechanisms of responses – with voters and joint discussions of the working groups.
[1] Nodia Ghia & Scholbach Alvaro Pinto, Introduction. The political landscape of Georgia. eds. Nodia Ghia & Scholbach Alvaro Pinto, (The Netherlands: Eburon Academic Publishers, 2006), 1.
[2] Bértoa Fernando Casal & Rama José, The antiestablishment challenge. Journal of Democracy (John Hopkins University Press, 32, no. 1, 2021), 37-51.
[3] Bértoa Fernando Casal, Political parties or party systems? Assessing the ‘myth of institutionalization and democracy. West European Politics. (Taylor & Francis Online, volume 40, 2017), 402-429.