მარტი 13, 2018 magda
საქართველოში მოქმედი მცირე და საშუალო საწარმოებისა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების კვლევის შედეგები
2018-03-13 22:59:32
წინამდებარე პუბლიკაცია წარმოადგენს პროექტის – „საქართველო ევროპულ გზაზე: DCFTA-ისა და მცირე და საშუალო საწარმოების სტრატეგიის იმპლემენტაციისთვის ეფექტური მოდელის შექმნა“ – ნაწილს. პროექტი 2017 წლის აპრილში დაიწყო და 2019 წლის გაზაფხულამდე გაგრძელდება და ევროკავშირსა და საქართველოს შორის დადებული ხელშეკრულებით – „ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცე“ – უზრუნველყოფილი შესაძლებლობების შესახებ ინფორმირებულობის ნაკლებობას ეხება. პროექტის მიზანია საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების (CSO) როლის გაზრდა ქვეყნის მასშტაბით DCFTA-ის/SME-ების შესახებ წარმოებულ კამპანიებში;მათი უნარების გაძლიერება ადგილობრივი მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების ევროკავშირის ერთიან ბაზარზე წვდომისთვის მოსამზადებლად საჭირო დახმარების გასაწევად.
პროექტი ხორციელდება არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და კვლევითი ცენტრების კონსორციუმის მიერ „აღმოსავლეთ ევროპის კვლევითი ცენტრის“ (EESC, ლიტვა) ხელმძღვანელობით: საქართველოს „ბიზნეს საკონსულტაციო ორგანიზაციების ასოციაცია“ (ABCO საქართველო), „საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი“ (GIP, საქართველო), „გლობსეკის პოლიტიკის ინსტიტუტი“ (GPI, სლოვაკეთი), ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირი „ინტელექტი“ (საქართველო), „ათინათი“ (საქართველო) და ასოციაცია „კავკასიის გენეტიკა“ (საქართველო).
პროექტი დაფინანსებულია ევროკავშირის „ევროპული სამეზობლო ინსტრუმენტის“ მიერ.
ეს პუბლიკაცია შექმნილია ევროკავშირის მხარდაჭერით. მის შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელნი არიან პროექტის პარტნიორები და არ ნიშნავს რომ იგი ასახავს ევროკავშირის შეხედულებებს.

Results of the DCFTA Related Mappings of Georgian SMEs and CSOs
This publication is an integral part of the project “Georgia on the European Way: Creation of Eff ective Model for DCFTA and SME Strategy Implementation” launched in April 2017 and to be implemented by Spring 2019. The Project addresses the lack of awareness about opportunities provided by the Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) Agreement between Georgia and the EU. It seeks to increase the role of Georgian civil society organizations in a nation-wide DCFTA/SME communication campaign and their capacities to assist local small and medium entrepreneurs (SMEs) in their preparations to access the EU single market.
The project is implemented by an international consortium of non-governmental organizations and think-tanks under the leadership of the Eastern Europe Studies Center (EESC, Lithuania) together with the Association of Business Consulting Organizations (ABCO Georgia), the Georgian Institute of Politics (GIP, Georgia), GLOBSEC Policy Institute (GPI, Slovakia), Young Scientists Union “Intellect” (Georgia), ATINATI (Georgia) and Association  Caucasus Genetics (Georgia).
This study has been produced with the assistance of the European Union. Its contents are the sole responsibility of Project implementers and do not necessarily reflect the views of the European Union.