ნაციონალისტურად განწყობილი არალიბერალური ჯგუფების შესაძლო პოლიტიკური წარმატება ახალ გამოწვევებს უქმნის ისეთ მნიშვნელოვან სფეროებს, როგორებიცაა კანონის უზენაესობა, უმცირესობათა უფლებები და ქვეყნის ევროატლანტიკური საგარეო ორიენტაცია. ამგვარი ტენდენცია კიდევ უფრო ყურადსაღებია, თუ საქართველოს მყიფე დემოკრატიზაციის კონტექსტს გავითვალისწინებთ.
ამგვარი ჯგუფები უკვე არიან უმაღლეს პოლიტიკურ დონეზე წარმოდგენილი, თუმცა არა მნიშვნელოვნად. ულტრაკონსერვატიული პარტია პატრიოტთა ალიანსი, რომელიც პარლამენტში ფრაქციის სახითაა წარმოდგენილი, ხშირად მართავს ქუჩის დემონსტრაციებს და ეჭვქვეშ აყენებს საქართველოს კონსტიტუციით გამყარებულ საგარეო კურსს. არალიბერალური ჯგუფების შესაძლო პოლიტიკური წარმატების პერსპექტივა კიდევ უფრო საინტერესოა იმის ფონზე, რომ ულტრანაციონალისტური საზოგადოებრივი მოძრაობა – „ქართული მარში“ პოლიტიკურ ორგანიზაციად გარდაიქმნა და აპირებს კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი როლი ითამაშოს ქვეყნის პოლიტიკურ ცხოვრებაში. ეს ორგანიზაცია, რომელიც ანტილიბერალური კონტრდემონსტრაციებით გამოირჩევა, არაერთ ანგარიშშია მოხსენიებული საფრთხედ საქართველოს დემოკრატიული განვითრებისთვის.
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის თხოვნით, შერჩეულმა ქართველმა ექსპერტებმა უპასუხეს შემდეგ შეკითხვებს:
- საქართველოს მოსახლეობის მნიშვნელოვანი ნაწილის კონსერვატიული ღირებულებების გათვალისწინებით, რამდენად მოსალოდნელია არალიბერალური ჯგუფების კიდევ უფრო მეტი პოლიტიკური წარმატება ახლო მომავალში?
- თქვენი აზრით, რას შეუძლია ხელი შეუწყოს ამგვარი ჯგუფების გავლენის ზრდას სოციალურ-პოლიტიკურ სფეროში?
- იმ შემთხვევაში, თუ კიდევ უფრო მეტად იქნებიან ამგვარი ჯგუფები პოლიტიკურ სპექტრში წარმოდგენილი, რამდენად და როგორ შეუძლიათ არალიბერალურ ჯგუფებს საქართველოს დემოკრატიზაციის პროცესზე ზეგავლენის მოხდენა?

What Are the Political Perspectives for Non-liberal Groups in Georgia?
Possible political success of non-liberal groups with nationalist sentiments poses new challenges to important issues such as rule of law, minority rights, and Euro-Atlantic foreign policy orientation of the country. Given the context of fragile democratization of Georgia, such tendency is more noteworthy.
Such groups already participate in high-level politics, not to considerable extent though. Ultra-Conservative Party “Alliance of Patriots of Georgia”, which is present as a Faction at the Parliament, often holds the street rallies and brings Constitution-backed foreign policy of Georgia under question.  Perspective of potential political success of non-liberal groups becomes more interesting considering the fact that Ultra-Nationalist Public Movement “Georgian March” has transformed into a political organization and it is going to play even more significant role in political life of the country. Known for its anti-liberal counterdemonstrations, this organization is mentioned to be a threat to democratic development of Georgia in multiple reports.
Upon the request of Georgian Institute of Politics, selected Georgian experts responded to the following questions:
1. Bearing in mind conservative values of the significant part of Georgian population, how can you predict more political success of non-liberal groups in the near future?
2. In your opinion, what can encourage increasing influence of these kinds of groups in social-political field?
3. In case these sorts of groups participate in the political spectrum more intensively, to what extent and how can the non-liberal groups affect democratization process of Georgia?