საქართველოს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის სცენარები: კარგი, ცუდი და უარესი
2022 წლის თებერვალში რუსეთის უკრაინაში სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ, ევროკავშირის აღმოსავლეთ სამეზობლო სამუდამოდ შეიცვალა. ახალი „რკინის ფარდის“ დაშვების საფრთხე ისეთი რეალური გახდა, როგორიც აქამდე არ ყოფილა, ხოლო აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნები იძულებული არიან აირჩიონ მხარე. საქართველომ, მოლდოვამ და უკრაინამ ევროკავშირის კანდიდატი სტატუსის მისაღებად განაცხადის გაკეთებით, ღიად დააფიქსირეს მეორე მხარეს ყოფნის სურვილი.
შემდგომი კვირა იქნება ამ მხრივ გადამწყვეტი, გამომდინარე იქიდან რომ 17 ივნისს ევროკომისიამ გაასაჯაროებს მის რეკომენდაციებს, ხოლო თვის ბოლოს, საბოლოო გადაწყვეტილების მისაღებად ევროპული საბჭო შეიკრიბება. მაშინ როდესაც ევროკავშირი შეიძლება მზად არის მნიშვნელოვანი გეოპოლიტიკური ნაბიჯის გადასადგმელად და ასოცირებული ტრიოს ქვეყნებისთვის დაჩქარებული წესით კანდიდატი სტატუსის მისანიჭებლად, იქმნება შთაბეჭდილება რომ საქართველოს პოლიტიკური კლასი ნაკლებად  აღმოჩნდა მზად მსგავსი შესაძლებლობისთვის. ამ მომენტისთვის ევროკომისიაში არ არსებობს ერთიანი პოზიცია იმაზე თუ რამდენად იმსახურებს საქართველო, ბოლო პერიოდის დემოკრატიული უკუსვლის გათვალისწინებით, კანდიდატის სტატუსს. ხოლო ქართველი ოფიციალური პირების განცხადებები ამ ბუნდოვანებას კიდევ უფრო მეტად უწყობს ხელს.
მაშინ როდესაც ისტორიული გადაწყვეტილება ასე ახლოა ხოლო ქართული პოლიტიკური ელიტა ერთმანეთთან კინკლაობაშია ჩაკარგული, ჯერ კიდევ არ არის ბოლომდე გარკვეული მიიღებს თუ არა რაიმე პირობების გარეშე საქართველო კანდიდატის სტატუსს. ევროპული საბჭოს საბოლოო პოზიცია ჯერჯერობით უცნობია. სცენარების ეს ანალიზი მკითხველს სთავაზობს მოვლენების განვითარების სხვადასხვა შესაძლო სცენარებს და მათ შესაძლო გავლენებს საქართველოზე.
სცენარი 1 – კარგი: კანდიდატის სტატუსი ყოველგვარი პირობების გარეშე
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს დემოკრატიული უკუსვლის და ხელისუფლების ევროპული ინტეგრაციის მიმართ ერთგულების გარშემო კითხვების არსებობისა, გეოპოლიტიკურმა რეალობამ შეიძლება გავლენა იქონიოს ევროპელი ლიდერების გადაწყვეტილებაზე. საუკეთესო სცენარის შემთხვევაში, სამივე ასოცირებული ტრიოს ქვეყანა მიიღებს ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსს და მათი ევროპული პერსპექტივა აღიარებული იქნება ბრიუსელის მიერ.
ასეთი შედეგი გეოპოლიტიკური რეალობითა და რუსეთის მხრიდან მომავალი საფრთხით იქნება მოტივირებული. თუ ასეთი გადაწყვეტილება იქნა მიღებული, ეს იქნება ძალიან მნიშვნელოვანი გზავნილი კრემლისთვის, რომ ევროკავშირი მზად არის მიიღოს გამოწვევა და დაუპირისპირდეს კრემლის  აგრესიულ ქმედებებს.
თუ საქართველოს მიანიჭეს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი, მიუხედავად ქვეყნის შიგნით არსებული პოლიტიკური კონტექსტისა, ეს მნიშვნელოვნად გააძლიერებს ქვეყანაში პროდასავლურ განწყობებს და საგრძნობლად დააზიანებს მზარდ ანტიდასავლურ პროპაგანდას. მსგავსი გადაწყვეტილება ასევე გააძლიერებს იმ მოსაზრებას, რომ ევროპა იღებს საქართველოს როგორც მის ნაწილს და ის მტკივნეული რეფორმები რომელიც გატარდა ასოცირების ხელშეკრულების ფარგლებში, ამად ღირდა. რაც მთავარია, ასეთი გადაწყვეტილება წაახალისებს დემოკრატიზაციის რეფორმების დღის წესრიგს და  შემოაბრუნებს ბოლო დროის შემაშფოთებელ ტენდენციას. დიდი ალბათობით ეს ასევე გააუმჯობესებს საქართველოს დასავლელ პარტნიორებსა და მმართველ პარტიას შორის გაფუჭებულ ურთიერთობებს და შესაძლოა ხელი შეუწყოს საქართველოში დეპოლარიზაციასა და დემოკრატიზაციას პროცესის დაწყებას ბრიუსელის ეგიდით.
სამივე ქვეყნისთვის თანაბრად კანდიდატის სტატუსის მინიჭება ასევე ახალ სიცოცხლეს შთაბერავს ასოცირებულ ტრიოს და სავარაუდოდ გამოაცოცხლებდა აღმოსავლეთ პარტნიორობის „მეტი მეტისთვის“ პრინციპს. ვინაიდან ევროკავშირის სხვა აღმოსავლეთ მეზობლებისთვის ნათელი გახდება რომ გაწეული სამუშაოს და მცდელობას შედეგი მოაქვს. თუმცა, ვინაიდან ევროკავშირი რჩება დაყოფილი საქართველოს საკითხის გარშემო, მოვლენების ამ სცენარით განვითარება, მიუხედავად იმისა რომ თეორიულად დასაშვებია, ბოლოდროინდელი მოვლენების ფონზე პრაქტიკულად ნაკლებად სავარაუდოა.
სცენარი 2- ცუდი: უკრაინა იღებს კანდიდატის სტატუსს, საქართველო და მოლდოვა კი არა
იმ რთული პოზიციის გათვალისწინებით, რომელშიც ახლა უკრაინა იმყოფება და რომ „დაჩქარებული წესით“ წევრობის კანდიდატის სტატუსის მიღების პერსპექტივა მხოლოდ უკრაინელების რუსი დამპყრობლების წინააღმდეგ მამაცი ბრძოლის შედეგად გაჩნდა, მას დანარჩენ ორ ასოცირებულ ტრიოს ქვეყანასთან შედარებით, მისი მიღების უფრო მეტი შანსი აქვს. ერთ-ერთი ევროკავშირის ოფიციალური პირის აზრით, ევროკომისიას არ უნდა დაავიწყდეს რომ უკრაინა ერთადერთი ქვეყანაა სადაც ევროკავშირის დროშის ფრიალის გამო ხალხს ესროლეს.
აქიდან გამომდინარე, შეიძლება მოვლენები ისეთი სცენარით განვითარდეს რომ უკრაინა მიიღებს კანდიდატის სტატუსს, ხოლო მოლდოვა და საქართველოს მისცემენ პოტენციური კანდიდატის სტატუსს ანუ მომავალში მიიღებენ თუ მათი მხრიდან მოხდება გარკვეული პირობების დაკმაყოფილება. ეს წინაპირობები შეიძლება იყოს საქართველოში დემოკრატიის მხრივ ბოლო დროინდელი გამოწვევების აღმოფხვრა. ის ასევე შეიძლება გულისხმობდეს იმ რეფორმების დღის წესრიგთან დაბრუნება, რომელიც ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის, შარლ მიშელის მიერ იქნა შემოთავაზებული „სამომავლო გზა საქართველოსთვის“ შეთანხმების ფარგლებში.
მოვლენების ასე განვითარების გავლენები დიდ წილად დამოკიდებულია იმაზე თუ რამდენად მზად არის და აქვს ამ რეფორმების განხორციელების სურვილი საქართველოს ხელისუფლებას. ჯერჯერობით, თბილისში ოფიციალური პირების განცხადებებისა და კომენტარების მიხედვით, მმართველ პარტიაში კომპრომისის სურვილი არ ჩანს. თუ საქართველო და მოლდოვა მსგავსს პირობებს მიიღებენ, ეს გააძლიერებს საქართველოს ხელისუფლების პოზიციებს, რომ უკრაინამ ომის გამო „განსაკუთრებული შეღავათი“ მიიღო.
ამას ასევე გავლენა ექნება ასოცირებული ტრიოზე ვინაიდან ეს ქვეყნები ევროპული ინტეგრაციის პროცესში სხვადასხვა გზით წავლენ. ეს ასევე გაზრდის საქართველოს მოსახლეობაში პრორუსულ განწყობებს და გააძლიერებს ევროკავშირის მიმართ სკეპტიკურ განწყობებს და  პოპულისტურ პროპაგანდას.
სცენარი 3- ცუდზე უარესი: უკრაინა და მოლდოვა იღებენ სტატუსს, საქართველო კი არა
ყველაზე ცუდ სცენარში როგორც უკრაინა, ასევე მოლდოვა იღებს კანდიდატის სტატუსს, ხოლო საქართველო გარკვეული პირობების სანაცვლოდ მომავალში მისი მიღების დაპირებას. ასეთი გადაწყვეტილება მოტივირებული იქნება საქართველოში ბოლო დროს განვითარებული მოვლენებისა და ხელისუფლებასა და დასავლელ პარტნიორებს შორის გაფუჭებული ურთიერთობების გამო. მაშინ როდესაც საქართველო ასოცირების ხელშეკრულების დანერგვის და ევროკავშირის სტანდარტებთან თუ კანონმდებლობასთან სინქრონიზაციის კუთხით, ერთ-ერთი მოწინავეა, შიდაპოლიტიკური კონტექსტი გადაფარავს ქვეყნის ამ წარმატებებს. გარდა ამისა, არსებობს ასევე გეოპოლიტიკური არგუმენტი საქართველოს წინააღმდეგ, რომელსაც მიმართავენ ევროკავშირის გაფართოების მიმართ სკეპტიკურად განწყობილი ქვეყნები. მაგალითად საფრანგეთი, რომელიც გეოპოლიტიკური მიზეზების გამო საქართველოს უკრაინასა და მოლდოვისგან აცალკევებს.
მსგავსად წინა სცენარისა, მოვლენების ასე განვითარების შემთხვევაში, ის წინაპირობები რომელსაც საქართველოს წაუყენებენ ალბათ იქნება ეგრეთ წოდებული შარლ მიშელის შეთანხმებასთან დაბრუნება ან როგორც მინიმუმ სიღრმისეული რეფორმების დღის წესრიგთან მიბრუნება რათა მოხდეს დემოკრატიზაციის გზაზე დაბრუნება. თუმცა, ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ იმ სცენარში როდესაც მოლდოვასაც არ მისცემენ სრულყოფილ კანდიდატის სტატუსს, საქართველოს ხელისუფლებას რეფორმების წინააღმდეგ უფრო მეტი ბერკეტი ექნება. მაგრამ თუ თბილისი იქნება ერთადერთი რომელიც არ მიიღებს სტატუსს, ამას მთავრობისთვის მნიშვნელოვანი შედეგები მოჰყვება. საქართველოს ხელისუფლებამ შეიძლება დაკარგოს ლეგიტიმაცია, როგორც საშინაო ასევე საგარეო ფრონტზე და მოუწიოს ძალაუფლების შესანარჩუნებლად უფრო მეტად ავტორიტარული მეთოდების გამოყენება. მიუხედავად იმისა რომ პრო-ევროპული დღის წესრიგი საქართველოს მოსახლეობის უმრავლესობისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, ქვეყნის პოლიტიკურ დინამიკაზე გავლენას ახდენს შიდაპოლიტიკური საკითხები რომელიც გულისხმობს პარტიების მიერ წარმართულ რადიკალიზაციას და საზოგადოებრივ პოლარიზაციას. სწორედ ამიტომ, მაშინ როდესაც საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის არმინიჭების უარყოფითი გავლენები ნათელია, რთული დასანახია თუ რა მოკლევადიანი პოზიტიური ეფექტი ექნება ამ გადაწყვეტილებას და რა შედეგები შეიძლება ამას მოჰყვეს.  როგორც სხვადასხვა წყაროები მიუთითებენ ეს ბოლო სცენარი ყველაზე რეალისტურია დღესდღეობით. როგორც ჩანს უკრაინა და მოლდოვა მიიღებენ ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსს სავალდებულოდ შესასრულებელ პირობებთან ერთად. საქართველო კი ახლა მიიღებს პირობებს და მომავალში კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შანსს.
მხოლოდ რამდენიმე დღეა დარჩენილი სანამ ევროპული საბჭო ასოცირებული ტრიოს ქვეყნების კანდიდატის სტატუსზე გადაწყვეტილებას მიიღებს. მიმდინარე მოვლენებისა და იმ ფასის გათვალისწინებით, რასაც უკრაინელები იხდიან, დიდი ალბათობით კიევი და კიშინიოვი მიიღებენ ამ სტატუსს. თუმცა, ბოლო მოვლენები ასევე მეტყველებს იმაზე რომ საქართველოს მომავალი ნაკლებად ნათელია. მიუხედავად იმისა რომ ქვეყანა რჩება ასოცირების ხელშეკრულების დანერგვის მხრივ ლიდერად, არსებული შიდაპოლიტიკური კონტექსტი და ბოლოდროინდელი მმართველი პარტიის მხრიდან დასავლელ პარტნიორებზე თავდასხმები, აჩენს მოლოდინს რომ საქართველომ მიიღოს გარდამავალი ან პოტენციური და არა სრულფასოვანი კანდიდატის სტატუსი მკაცრი პირობითობის პრინციპების შემოღებით.
ამასთანავე ევროკავშირისთვის მნიშვნელოვანია აჩვენოს, რომ საქართველოს ხელისუფლების ბოლოდროინდელი ბუნდოვანი და დამაზიანებელი განცხადებების ფონზე, ბრიუსელი დგას ქართველი ხალხის გვერდით. ევროკავშირმა ასევე ქართულ საზოგადოებას უნდა ანახოს მისი მუდმივი მხარდაჭერა, რუსეთიდან მომავალი საფრთხეების მიმართ. ბრიუსელმა ასევე,  უნდა დაუჭიროს მხარი ასოცირებულ ტრიოს და გააძლიეროს მისი ფორმატი როგორც რეგიონში წარმატებული თანამშრომლობის მაგალითის. ამის მიღწევა კი მხოლოდ სამივე ქვეყნისთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებითა და მათი ინტეგრაციის ერთ კალათაში შენარჩუნებით იქნებოდა შესაძლებელი.

Scenarios for Georgia’s EU Membership Candidate Status: The Good, the Bad and the Ugly
When Russia launched a full-scale military intervention in Ukraine in February 2022, the European Union’s Eastern neighborhood changed forever. The threat of a new Iron Curtain seems to be more real than ever before, and countries of the Eastern Partnership have to pick a side.  Georgia, Moldova and Ukraine applied for EU membership candidate status, clearly indicating which side they which to be on.
The upcoming week is going to be decisive in this regard, as the European Commission will issue its recommendations on June 17 and the European Council will gather to take a final decision at the end of the month. Yet, while the European Union might be ready to take a major geopolitical decision and provide fast-track membership candidate status to the Associated Trio countries, the Georgian political elite seems less prepared for the possibility. The European Commission remains divided on whether Georgia deserves the status following recent democratic backsliding, while statements from the Georgian officials contribute even more to that ambiguity.
With a historic decision just around the corner and Georgian political elite lost in domestic petty fights, it remains to be seen whether Georgia will receive candidate status without any preconditions. The final decision of the European Council is still unknown. This essay offers possible scenarios and their implications for Georgia.
The Good: candidacy status without preconditions
Although there are some questions regarding Georgia’s democratic backsliding and the government’s commitment to European integration, geopolitical realties might influence European leaders’ decision. In the best-case scenario, all three Associated Trio countries are granted EU candidate status and their European perspective is recognized by Brussels.
This outcome would be motivated mostly by geopolitical realties and the threats posed by Russia. If Brussels makes this decision, it would send a very important message to the Kremlin that the European Union is willing and ready to take on the challenge and confront President Putin’s aggressive behavior.
If Georgia is granted membership candidate status despite the current internal political context, this will boost pro-Western sentiments across the country and considerably damage increasing anti-Western propaganda in the country. Such a decision would also reinforce the idea that Europe welcomes Georgia as one of its own and the painful reforms conducted under the Association Agreement were worth it. Most importantly, it could bolster the democratization reform agenda and reverse some of the alarming developments that have taken place recently. It would likely help improve the soured relations between Georgia’s Western partners and the ruling party and contribute to the depolarization and democratization processes in Georgia.
Granting candidate status to all three countries equally would also breathe new life into the Associated Trio and probably even revive the Eastern Partnership’s “more for more” principle by illustrating to other Eastern neighbors that their hard work and effort will pay off. Nonetheless, as the EU remains divided over the question of Georgia, this scenario—while the best possible outcome for Georgia—is the least likely.
The Bad: Ukraine – given candidacy status, not Georgia and Moldova
Considering the difficult position Ukraine is right now and the fact that the “fast-track” option for EU candidate status was possible due to the fearless fight the Ukrainians have put up against the Russian invaders, the chance of them getting the status is higher than the other two Associated Trio countries. In the words of one of the EU officials, the Commission should not forget that Ukraine is the only country where people have been shot for carrying the European Union flag.
Therefore, in this scenario, it might transpire that Ukraine is granted candidate status and Moldova and Georgia are given potential candidate status, i.e., they would be promised candidate status in the future if certain conditions are met. These preconditions might include addressing the recent challenges that the Georgian democracy has been experiencing. It might even include the call for return to the reform agenda, “A way ahead for Georgia,” proposed by the President of the European Council Charles Michel.
Implications of this scenario very much depend on how much the Georgian government is willing and ready to implement those reforms. So far, based on the statements and comments by officials in Tbilisi, it seems that the ruling party is not willing to compromise. If Georgia and Moldova receive a similar deal, it could make the Georgian government’s position stronger as it will be easier to argue that Ukraine received “special treatment” due to the war.
This would also have an implication for the Associated Trio as the three countries’ European integration process would follow different tracks. In addition, it would increase pro-Russian sentiments among the Georgian population to an extent and bolster EU-sceptic and populist groups’ propaganda.
The Ugly: Ukraine and Moldova granted the status, Georgia is not.
In the worst-case scenario, both Ukraine and Moldova are granted candidate status and Georgia is given certain preconditions or a promise of the status in the future. Such a decision, if taken, would be motivated by recent developments in Georgia and soured relations between the government and Western allies. While Georgia is a frontrunner when it comes to the implementation of the Association Agreement and synchronization with EU standards and legislation, the domestic political context overshadows the country’s successes in this regard. In addition, there is a geopolitical argument made against Georgia by some enlargement-sceptic EU member states, such as France, to disassociate Georgia from Moldova and Ukraine based on geopolitical considerations.
Similar to the previous scenario, in this scenario, the preconditions that Georgia might be given would include a return to the so-called Charles Michel agreement or at least a comprehensive reform agenda to return to the democratization track. It should be mentioned that in the scenario where Moldova is also not granted full candidate status, the Georgian government would have more leverage to oppose the reform agenda. However, if Tbilisi is the only one that does not receive the status, it would have major implications for the government. The Georgian government may lose its external as well as internal legitimacy entirely and may resort to more authoritarian practices and coercion internally to extend its stay in power. While the pro-European agenda is very important for the majority of Georgians, political dynamics in the country are shaped by domestic political issues including party-led radicalization and societal polarization.
Just a few days remain until the European Council decides on the candidate status of the Associated Trio countries. Considering current developments and the price Ukrainians are paying at the moment, it is likely Kyiv will be granted the status. However, recent developments have suggested that the fate of Georgia is less clear. It is true that the country remains the frontrunner when it comes to the implementation of the Association Agreement. The current political context and recent attacks on Western partners by the ruling party, however, suggest that Georgia might receive provisional or potential status with preconditions, rather than full-fledged candidate status.
It is important for the European Union to illustrate that, despite the Georgian government’s recent ambiguous and controversial statements, Brussels stands with the Georgian people. The European Union also needs to demonstrate its support for Georgians, who are still vulnerable to Russian aggression. Additionally, it needs to support the Associated Trio and boost this format as a success story in the region. This can be only achieved if member candidate status is granted to all the three countries and their integration process remains in one basket.