პარტიული პოლიტიკის სკოლის გახსნა – გაზაფხულის სესია 2022
4 მარტს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებითა და საქართველოში შვეიცარიის საელჩოს მხარდაჭერით გაიმართა პროექტის, სახელწოდებით „მდგრადი პოლიტიკური კულტურის გაძლიერება ქართული პოლიტიკურ პარტიებს შორის“ პრეზენტაცია. აღნიშნული ინიციატივის მიზანია ღირებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკური კულტურის ხელშეწყობა საქართველოში.
პარტიული პოლიტიკის სკოლა 2022 წლის გაზაფხულის სესიით გაიხსნა. პროექტი თავს უყრის 32 ახალგაზრდა აქტივისტსა და პოლიტიკოსს ათი პოლიტიკური პარტიიდან. მიზანი კი მათი ინტერესებისა და მოტივაციის გაზრდაა,პოლიტიკური კულტურის გაუმჯობესებისთვის საკუთარ პარტიებსა და ქვეყანაში.
პროექტის ფარგლებში, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი იმუშავებს პარტიების ახალგაზრდა წევრებთან ერთად, რათა გაზარდოს მათი ცნობიერება კონსენსუსზე დაფუძნებული პოლიტიკის და ამომრჩეველთან ეფექტიანი კომუნიკაციის შესახებ.
პარტიული პოლიტიკის სკოლის მონაწილეები იმუშავებენ შემდეგ საკითხებზე:
• ისტორიული გაკვეთილები: კონსესუსის ტრადიცია საქართველოში;
• პოლიტიკური პოლარიზაციიდან პოლიტიკურ შეჯიბრებამდე: რა არის პარტიების ინტერესი?;
• არალიბერალური გამოწვევების პირისპირ: მიზეზები, შედეგები და საშუალებები;
• უსაფრთხოება და თავდაცვა, როგორც პოლიტიკური პროცესის (კულტურის) და საზოგადოების მონაწილეობის კონსენსუალური შედეგი.
პროექტი GIP-ის გუნდთან ერთად ღონისძიების საპატიო სტუმრებმა გახსნეს: ბ-მა არმინ რაიზერმა, საქართველოში შვეიცარიის საელჩოს მრჩეველმა ადამიანური უსაფრთხოების საკითხებში და ბ-მა პიტერ ვიბლერმა, USAID-ის მისიის დირექტომა საქართველოში. მათ მონაწილეებთან ერთად განიხილეს კონსენსუსის მნიშვნელობა პოლიტიკაში და შეაფასეს საერთაშორისო გამოცდილება აღნიშნული მიმართულებით.

On March 4, 2022, the Georgian Institute of Politics, with the support of the Embassy of Switzerland in Georgia, launched a project “Strengthening Sustainable Political Culture Among Georgian Political Parties,” which aims to promote value-based political culture in Georgia.
The project started with the School on Party Politics: Spring Session 2022. It brings together 32 civic activists and young politicians representing 10 Georgian political parties to encourage their interest, motivation, and commitment to improving political culture in their parties and the country.
Throughout the project, GIP will engage with young party members to raise their awareness of consensus-based politics and effective communication with voters to identify and formulate policy issues reflecting the needs of their constituents.
The participants of School on Party Politics will work on the following topics:
- History Lessons: Consensus Tradition in Georgia;
- From Political Polarization to Political Competition: What Are the Interests of Parties;
- Facing the Illiberal Challenge: Causes, Consequences, and Remedies;
- Security and Defense as Consensual Result of Political Process (culture) and Public Participation.
The launching event started with the welcome remarks from the GIP team and honorary guests, Mr. Armin Rieser, Counsellor Human Security Adviser for the South Caucasus at the Embassy of Switzerland in Georgia, and Mr. Peter Wiebler, Director of the USAID mission in Georgia. Together with the participants, they discussed the importance of consensus in politics and evaluated the international experience.