სექტემბერი 16, 2022 თინათინ ახვლედიანი
ურსულა ფონ დერ ლაიენმა  ევროპარლამენტში, სტრასბურგში, ყოველწლიური მესიჯი გაავრცელა ევროკავშირის მდგომარეობის შესახებ. კრედიტი… ივ ჰერმანი/როიტერი
როგორც მოსალოდნელი იყო, მიმდინარე წელს ევროკავშირის მდგომარეობის შესახებ ყოველწლიური გამოსვლა ძირითადად უკრაინის ომს დაეთმო. ევროკომისიის პრეზიდენტის, ურსულა ფონ დერ ლაიენის მიმართვაში, უკრაინასთან ერთად ასევე არაერთხელ იყო ნახსენები საქართველო და მოლდოვა.
ყოველწლიური მიმართვა, რომელიც ლისაბონის ხელშეკრულებით არის გათვალისწინებული და ევროკომისიის პრეზიდენტის მიერ წარმოითქმება, როგორც წესი, წლის განმავლობაში მნიშვნელოვან განვითარებებს ასახავს და ამავდროულად,  ევროკავშირის დღის წესრიგის პრიორიტეტებს განსაზღვრავს. შესაბამისად, სრულიად მოსალოდნელი იყო, რომ უკრაინის ომი მიმდინარე წლის ევროკავშირის ყოველწლიური მოხსენების ცენტრალური საკითხი იქნებოდა და რომ ახალ კანდიდატ სახელმწიფოებს, უკრაინასა და მოლდოვას, მოხსენებაში მნიშვნელოვანი ადგილი ექნებოდათ. თუმცა, საქართველოს სტატუსი ბევრისთვის ბუნდოვანი იყო არა მარტო ბრიუსელში, არამედ ევროკავშირის დანარჩენი წევრი სახელმწიფოების დედაქალაქებშიც. განსაკუთრებით კი მაკრონის მიერ ივნისში გაკეთებული განცხადების შემდეგ, რომელშიც მან აღნიშნა, რომ საქართველო „გეოპოლიტიკურად განსხვავებულ სივრცეშია“. ამ მხრივ, ყოველწლიურმა მოხსენებამ მკაფიოდ გაუსვა ხაზი, რომ საქართველო უკრაინასა და მოლდოვასთან ერთად ევროპულ ოჯახს ეკუთვნის და რომ ქვეყნის მომავალი ევროკავშირთან არის დაკავშირებული. მართალია, ევროკომისიის პრეზიდენტმა მხარდაჭერა გამოხატა მაკრონის იდეის მიმართ პოლიტიკური კავშირის შექმნის შესახებ, თუმცა ფონ დერ ლაიენმა ამავდროულად დააზუსტა, რომ აღნიშნული პოლიტიკური გაერთიანება, არსებობის შემთხვევაში, მხოლოდ დამხმარე როლს შეასრულებს ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკაში და ძირითადად გაწევრების პროცესის მიღმა დარჩენილ სახელმწიფოებისკენ იქნება მიმართული.
საქართველოს, უკრაინისა და მოლდოვას ერთსა და იმავე გეოპოლიტიკურ რუკაზე განთავსება დამაიმედებელი ნიშანია იმისა, რომ ევროკავშირი საბოლოოდ სწავლობს თავისი შეცდომებისა და არასწორი შეფასებებისგან. პრეზიდენტმა ფონ დერ ლაიენმა სწორად აღნიშნა, რომ ევროკავშირს უნდა მოესმინა მათთვის, ვინც პუტინს კარგად იცნობდა: “ჩვენი მეგობრებისთვის უკრაინაში, მოლდოვაში, საქართველოში, ბელარუსის ოპოზიციაში; და ევროკავშირის შიგნით, პოლონეთსა და ბალტიის სახელმწიფოებში“, რომლებიც წლების განმავლობაში ხმამაღლა აცხადებდნენ, რომ პუტინი არ გაჩერდებოდა.
მართლაც, პუტინი არ გაჩერებულა 2008 წელს საქართველოში შეჭრის შემდეგ. 2014 წელს ის ასევე შეიჭრა დონბასში და მოახდინა ყირიმის ანექსია, შემდგომში კი უკრაინაში შეჭრის თავზეხელაღებული გეგმის განხორციელება დაიწყო. მართალია, საქართველო ამ ეტაპზე რუსეთთან ომის აქტიურ ფაზაში არ არის, თუმცა რუსეთს ქვეყანაში ორი რეგიონი აქვს ოკუპირებული, რომელიც საერთო ტერიტორიის მეხუთედს მოიცავს. გარდა ამისა, მოლდოვასგან განსხვავებით, საქართველოს საკმაოდ დიდი საზღვარი აქვს რუსეთთან, რაც ქვეყანას რუსეთის სამხედრო აგრესიის მიმართ კიდევ უფრო მოწყვლადს ხდის. ამ მხრივ, ყოველწლიური მიმართვა იმედისმომცემია, რომ ევროკავშირი კანდიდატ სახელმწიფოებთან ერთად, საქართველოს ევროპული არჩევანისა და დემოკრატიული ღირებულებების დაცვასა და ავტორიტარიზმთან ბრძოლაში მარტო არ დატოვებს.
მიმართვა საქართველოსთვის კიდევ რამდენიმე მნიშვნელოვან საკითხს მოიცავდა. ფონ დერ ლაიენმა აღნიშნა, რომ დემოკრატიული ინსტიტუტები მუდმივად უნდა იმსახურებდნენ მოქალაქეების ნდობას და ასევე, კიდევ ერთხელ ხაზი გაუსვა სასამართლოს დამოუკიდებლობისა და ევროკავშირში კორუფციის აღმოფხვრის მნიშვნელობას. მართალია, ეს გზავნილი ძირითადად ევროკავშირისკენ არის მიმართული, თუმცა ის კიდევ უფრო მეტად მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის, რამდენადაც ქვეყნის დემოკრატია საკმაოდ მყიფეა და ამ მიმართულებით სერიოზულად არის სამუშაო, რაც ასახულია 12 მოთხოვნაში, რომელიც ქვეყანამ კანდიდატის სტატუსის მისაღებად უნდა დააკმაყოფილოს. ამ კონტექსტში, ევროკავშირის ყოველწლიური მიმართვა მნიშვნელოვან გზავნილს წარმოადგენს, რომ ევროკავშირი აღნიშნულ მოთხოვნებთან მიმართებაში კომპრომისს არ განიხილავს, განსაკუთრებით ეს ეხება სასამართლო და ანტიკორუფციულ რეფორმებს. ეს გზავნილი საქართველოს მთავრობამ სერიოზულად უნდა მიიღოს მხედველობაში და ამ ეტაპზე ივნისში ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული მოთხოვნების შესრულებაზე უნდა მუშაობდეს.
დიდი ხნის განმავლობაში, საქართველო ევროკავშირის აღმოსავლეთ სამეზობლოში რეფორმების მიმართულებით მოწინავე ქვეყანა იყო, ამიტომ ამ მხრივ მას ყველაფრის თავიდან დაწყება არ მოუწევს. თუმცა, დღევანდელ კონტექსტში კანდიდატის სტატუსის მისაღებად აუცილებელი მოთხოვნების შესრულება დიდწილად მმართველი პარტია „ქართული ოცნების“ პოლიტიკურ ნებაზეა დამოკიდებული, რომლის სანდოობასაც რეფორმების გატარების მიმართულებით უკანასკნელი წლების განმავლობაში მნიშვნელოვანი ზიანი მიადგა. გარდა ამისა, იმის გათვალისწინებით, რომ მმართველი პარტიას არაფორმალურად რუსეთთან დაკავშირებული ოლიგარქი მართავს, დანამდვილებით შეიძლება იმის თქმა, რომ აღნიშნული 12 მოთხოვნის შესრულება საქართველოსთვის მნიშვნელოვანი გამოწვევა იქნება. ოპოზიციურ პარტიებს  გარკვეული ბერკეტები გააჩნიათ იმისთვის, რომ ამ პროცესზე მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინონ. თუმცა, წარმატების მისაღწევად მათ ქვეყნის ინტერესები ვიწროპარტიულ ამბიციებზე მაღლა უნდა დააყენონ და კანდიდატის სტატუსის მისაღებად საჭირო რეფორმების გატარების მოთხოვნის გარშემო გაერთიანდნენ. ასევე, ძალიან მნიშვნელოვანია სამოქალაქო საზოგადოების როლი, რამდენადაც ეგრეთ წოდებული „მესამე სექტორი“ ყოველთვის ეფექტურად ახერხებდა ქართველი ხალხის ნების გამოხატვას, რომელიც მთავრობის მიერ გადადგმულ ნაბიჯებთან  საკმაოდ ხშირად მოდის დაპირისპირებაში.
ამ საკმაოდ რთულ პროცესებში ძალიან მნიშვნელოვანი როლი აქვს ევროკავშირსაც. ევროგაერთიანებას ყოველთვის ჰქონდა საჭირო ბერკეტები საქართველოს სწორი მიმართულებით წასაყვანად და ახლა ის დროა, როდესაც ქვეყანას ევროკავშირის დახმარება ყველაზე მეტად სჭირდება. სხვა შემთხვევაში, საქართველო მთლიანად რუსული გავლენის სფეროში მოექცევა და ქვეყანაში ავტორიტარიზმი გაიმარჯვებს. ამგვარი სცენარის განვითარება დიდი მარცხი იქნება ევროკავშირისთვის თავისი გეოპოლიტიკური დღის წესრიგის შესრულების მიმართულებით მაშინ, როდესაც ევროპის კონტინენტი ეგზისტენციალური საფრთხის წინაშე დგას.
ყოველივე ამის გათვალისწინებით, დამაიმედებელია პრეზიდენტ ფონ დერ ლაიენის მიმართვაში იმაზე ხაზგასმა, რომ დროა ევროკავშირმა დემოკრატიების გაძლიერებაში მნიშვნელოვანი ინვესტიცია ჩადოს და რომ ეს პროცესი იმ ქვეყნებში უნდა დაიწყოს, რომლებიც ევროკავშირში ინტეგრაციისკენ ისწრაფვიან.
მომავალში ვნახავთ, რამდენად შეძლებს საქართველო ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მისაღებად საჭირო მოთხოვნების შესრულებას და რამდენად დაეხმარება ევროკავშირი ქვეყანას დემოკრატიის გამოწვევებთან გამკლავებაში. თუმცა, ერთი რამ უკვე ცხადია, როგორც პრეზიდენტმა ფონ დერ ლაიენმა თავის მიმართვაში აღნიშნა: ევროკავშირი წარმოუდგენელია დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნების, უკრაინის, მოლდოვასა და საქართველოს გარეშე.
თინათინ ახვლედიანი – ევროპული პოლიტიკის კვლევითი ცენტრის მკვლევარი, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის აფილირებული ანალიტიკოსი.

Credit…Yves Herman/Reuters
It does not come as a surprise that this year, the state of the European Union address was largely shaped by the ongoing war in Ukraine. Along with Ukraine, Moldova and Georgia were also mentioned more than once in the address by the President of the European Commission, Ursula von der Leyen.
The address, mandated by the Lisbon Treaty and delivered by the President of the European Commission, is supposed to reflect on key developments and set priorities for the EU agenda. There was no doubt the war would figure strongly in the State of the Union address this year and the new candidate countries, Ukraine and Moldova, would have a special place in the speech. But the status of Georgia remained somewhat blurry to many in Brussels and in the capitals across the EU member states. Especially after Macron’s statement in June that Georgia is in a “different place geopolitically.” In this regard, the State of the Union address made it very clear that, together with Ukraine and Moldova, Georgia also belongs to the EU family and its future is in the Union. While the Commission President briefly showed support for Macron’s idea of creating a Political Community, she still made it clear that the Political Community will only complement the EU’s enlargement and will mainly concern countries beyond the accession process.
Putting Georgia in the same basket and geopolitical map as Ukraine and Moldova is a promising sign that the EU is finally learning from its mistakes and misjudgements. As rightly acknowledged by President von der Leyen, the EU should have listened to those who know Putin: “to friends in Ukraine, Moldova, Georgia, and to the opposition in Belarus; to Poland and the Baltics, inside the EU,” who have been saying for years that Putin would not stop.
And, indeed, Putin did not stop after invading Georgia in 2008. He invaded Donbas and annexed Crimea in 2014 before embarking on his mad plan to invade Ukraine. While currently Georgia is not actively at war with Russia, the country has two breakaway regions, equal to one fifth of its territory, under Russian occupation. On top of this, unlike Moldova, Georgia shares a long border with Russia, which makes the country even more exposed to Russia’s military aggression. In this regard, the State of the Union address made it clear that together with the candidate countries, the EU should not and will not abandon Georgia in its fights against autocracy and in defence of its European choice and democratic values.
The State of the Union address contained even more for Georgia. President von der Leyen flagged that democratic institutions should constantly earn citizens’ trust and repeated the importance of judicial independence and eradicating corruption in the EU. While this message fairly applies to the EU, it is even more important for Georgia, with its fragile democracy and serious home-work, the twelve conditions that the country has to fulfil to receive candidate status. In this regard, the State of the Union address sent a strong message that the EU will not compromise on these conditions, particularly on judicial and anti-corruption reforms. This must be considered very seriously by the Georgian Government, which should now be working hard to fulfil the conditions set out by the European Commission in June.
Georgia used to be a front-runner in the EU’s Eastern Neighbourhood on reforms, so the country does not have to start from scratch. But this time fulfilling the conditions mostly boils down to the political will of the ruling party, the Georgian Dream, which has badly damaged its credibility as a reformer in recent years. Besides, with a Russia-backed oligarch informally in charge of the ruling party’s actions, there is no doubt that fulfilling the 12 conditions will be challenging for Georgia. The opposition parties have some leverage to steer the process but to succeed, they must put the country’s interests above their narrow party ambitions and unite in their push for the reform agenda for Georgia’s candidacy. The role of civil society is also very important, as this so-called “third sector” has always effectively mainstreamed the will of Georgian people, which is often contradicted by the actions taken by the Georgian Government.
The EU also has a very important role to play in these complicated processes. The EU has always had sufficient leverage to steer Georgia in the right direction and its guidance and support for Georgia is now more crucial than before. Otherwise, Georgia will be lost to Russia and autocracy will prevail. If that comes to pass, it will be a major failure for the EU in its pursuit to deliver on its geopolitical agenda at a time when the European continent is facing an existential threat.
With that in mind, it is promising that President von der Leyen underscored that this is the time to invest in the power of democracies and this investment should start by strengthening democracies in the countries on the path towards the EU.
We will see how far Georgia will progress towards fulfilling its conditions for candidacy and how much the EU will invest to help Georgia in its struggle for democracy. But one thing is already clear, as rightly pointed out by President von der Leyen: the European Union is not complete without the Western Balkans, Ukraine, Moldova and Georgia.