27/09/2021 ბიძინა ლებანიძე
მერკელის შემდგომი გერმანია და აღმოსავლეთ პარტნიორობა: 5 გზავნილი გერმანიის საპარლამენტო არჩევნებიდან
ბიძინა ლებანიძე[1]
[პუბლიკაცია მომზადდა „საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდის“ ფინანსური მხარდაჭერით. აქ გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ავტორებს და შესაძლოა, არ  ემთხვეოდეს „საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდის“ და „საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის“ შეხედულებებს.]
2021 წლის 26 სექტემბერს გერმანიაში ეროვნული არჩევნების შედეგები მჭიდრო იყო. გერმანელი სოციალ-დემოკრატებმა (SPD) მცირედით გაუსწრეს (25.7%) ანგელა მერკელის ქრისტიან-დემოკრატიულ კავშირს (CDU) (24.1%). მესამე ადგილზე გავიდნენ მწვანეები (14.8%), რომლებსაც მოჰყვნენ ლიბერალური თავისუფალ-დემოკრატიული პარტია (FDP) (11.5%) და ულტრამემარჯვენე AFD (10.3%).
(დიაგრამა 1).
ფიგურა 1: გერმანიის არჩევნების შედეგები, ამოღებულია:  https://www.politico.eu/article/german-election-2021-results-live-blog/
არჩევნებთან ერთად ანგელა მერკელის 16 წლიანი ეპოქა მალე დასრულდება და ახალი მთავრობა, ახალი კანცლერით მალე გაუძღვება გერმანიასა და ევროკავშირს ტურბულენტურ დროში. გერმანიის არჩევნებს დიდი მნიშვნელობა აქვს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისთვისაც. ეს არის ქვეყანა, რომელიც მნიშვნელოვნად აყალიბებს ევროკავშირის პოლიტიკას რუსეთის მიმართ და მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს კავშირის გაფართოებასა და სამეზობლო პოლიტიკაზე. ქვემოთ მოცემულია გერმანიის არჩევნების ხუთი გზავნილი, რომლებიც ყველაზე მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის და აღმოსავლეთ პარტნიორობის სხვა ქვეყნებისთვის.
• ძალიან კარგი ამბავი: მემარცხენე პარტიის ისტორიულად ცუდი შედეგი.
ალბათ, 2021 წლის აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისასთვის გერმანიის არჩევნების ერთ -ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი დადებითი შედეგი იყო მემარცხენე პარტიის ცუდი გამოსვლა არჩევნებზე – აღმოსავლეთ გერმანიის სოციალისტური პარტიის მემკვიდრე, რომელსაც გააჩნდა პრორუსული დამოკიდებულება და ნატო-ს გაუქმების სურვილი. ასევე, დასავლეთის ერთიანობის დასუსტება. იყო მცირე შანსი მემარცხენე პარტიას შეექმნა კოალიციური მთავრობა SPD და მწვანეებთან ერთად (“წითელი-წითელი-მწვანე”), მით უმეტეს, რომ მსგავსი კოალიცია უკვე არსებობს ადგილობრივად რამდენიმე ფედერალურ მიწაზე, დედაქალაქ ბერლინის ჩათვლით. ბოლო პერიოდში, მემარცხენე პარტია შეეცადა შეერბილებინა საკუთარი საგარეო პოლიტიკური პოზიციები, რათა პარტიის პოზიცია მისაღები ყოფილიყო პოტენციური კოალიციური პარტნიორებისთვის. თუმცა, მიუხედავად იმისა, რომ გერმანიის მომავალ მმართველ კოალიციაში მათი მონაწილეობის შანსი თავიდანვე არც ისე მაღალი იყო, პარტიამ არჩევნებში 5%-იანი ბარიერის გადალახვაც ვერ შეძლო და თეორიულადაც ეს ვარიანტი შეუძლებელი გახდა.  უფრო მეტიც, მემარცხენე პარტია, როგორც ჩანს, გრძელვადიან კრიზისშია ჩავარდნილი და ამომრჩევლებს კარგავს როგორც სხვა მემარცხენე პარტიებთან, ისე ულტრამემარჯვენე AFD– სთან მიმართებაში.
• საკმაოდ კარგი ამბავი: მწვანეები შეიძლება შევიდნენ მთავრობის შემადგენლობაში.
მწვანეები არის პარტია, რომელსაც უნდა უჭერდეთ მხარს,  თუ თქვენ ცხოვრობთ ევროკავშირის აღმოსავლეთ სამეზობლოში. მათ ყველაზე კრიტიკული პოზიცია აქვთ ავტორიტარულ სახელმწიფოებთან მიმართებიტ – მათ შორის რუსეთთან, თურქეთთან და ჩინეთთან, ეწინააღმდეგებიან ნორდსტრიმის მილსადენს და აკრიტიკებენ პუტინის რეჟიმს ადამიანის უფლებების დარღვევისა და სამხედრო ავანტიურიზმისთვის. ზოგიერთმა “მწვანე” პოლიტიკოსმა  უკრაინის თავდაცვითი იარაღით მომარაგების საკითხიც კი წამოაყენა – თემა, რომელიც ჯერ კიდევ ტაბუ დადებულია ბერლინის პოლიტიკურ კლასში. მიუხედავად იმისა, რომ მწვანეები ძირითადად მხარს უჭერენ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს, ისინი ასევე უფრო კრიტიკულად უდგებიან რეგიონში არსებულ პოლიტიკურ ელიტებს, რომლებიც ვერ ავლენენ პოლიტიკურ სიმწიფეს და უგულვებელყოფენ დემოკრატიის პრინციპებს და ადამიანის უფლებებათა დაცვის ნორმებს. 2021 წლის არჩევნებში მწვანეებმა მიიღეს მოსალოდნელზე ნაკლები ხმები, მაგრამ მათ შეუძლიათ კვლავ შევიდნენ მომავალი მთავრობის შემადგენლობაში და გადაეცეთ საგარეო საქმეთა მინისტრის პორტფელი. თუმცა, ეს ჯერ კიდევ გასარკვევია, რამდენად მოახერხებენ თავიანთი საგარეო პოლიტიკის დღის წესრიგის განხორციელებას კოალიციური მთავრობის ფარგლებში.
• არც ისე კარგი ამბავი: გერმანელი სოციალ -დემოკრატების აღმასვლა.
აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისთვის ნაკლებად კარგი ამბავია სოციალ -დემოკრატების აღზევება ხანგრძლივი პოლიტიკური კრიზისის შემდეგ. SPD–ს არასოდეს დაუმალავს თავისი მეგობრული დამოკიდებულება რუსეთის მიმართ – ნორდსტრიმის ადვოკატირებიდან დაწყებული, დიდ აღმოსავლეთ მეზობელთან მჭიდრო ეკონომიკური და პოლიტიკური თანამშრომლობის სურვილის ჩათვლით. რუსეთთან მჭიდრო თანამშრომლობის იმპერატივი ღრმად ფესვგამდგუმილია გერმანულ სოციალ დემოკრატიულ პარტიაში და არის SPD– ის საგარეო პოლიტიკის ტრადიციის ნაწილი – ვილი ბრანდტის „ოსტპოლიტიკით“ დაწყებული გერჰარდ შრეოდერის ვლადიმერ პუტინთან „საუნის მეგობრობით“ დამთავრებული. თუმცა, ჯერ ნაადრევია აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისათვის ბერლინში SPD-ის მთავრობის გამო დაპანიკება. ოლაფ შოლცი შეიძლება არ გახდეს მეორე გერჰარდ შრედერი და პოლიტიკური რენეგატები, როგორიცაა ჰაიკო მაასი, კვლავ გამოჩნდნენ პარტიის მნიშვნელოვან პოზიციებზე. გარდა ამისა, SPD–ს რუსეთთან დაკავშირებული ინსტინქტები ალბათ დაბალანსებული იქნება კოალიციის პარტნიორების მიერ, განსაკუთრებით იმ შემთხვევაში, თუ მწვანეები მოახერხებენ მთავრობაში შესვლას. და ბოლოს, გერმანიაში დღესდღეობით არის დამკვიდრებული კრიტიკული დისკურსი რუსეთის შესახებ, რომელიც დატოვა წარმავალმა მთავრობამ, და რომლის შეცვლა ადვილი არ იქნება. გერმანიის ახალ მთავრობას დასჭირდება დამაჯერებელი არგუმენტების წარდგენა, თუკი ისინი გადაწყვეტენ შეუმსუბუქონ რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების რეჟიმი, ან გადაწყვიტონ გადატვირთონ ურთიერთობები რუსეთთან.
• გერმანიის კოალიციის სცენარები: “იამაიკა” თუ „შუქნიშანი“?
მემარცხენე პარტიის გარეშე, რჩება რამდენიმე პოტენციური ვარიანტი მომავალი მმართველი კოალიციისთვის ოთხი პარტიის მონაწილეობით: SPD, CDU, მწვანეები და FDP. მწვანეების მსგავსად, FDP ასევე გამოირჩევა რუსეთის მიმართ კრიტიკით  და მხარს უჭერს Nordstream–ის გააქტიურების შესახებ გადაწყვეტილების ევროკავშირის დონეზე გადატანას. მიუხედავად ამისა, მწვანეებისგან განსხვავებით, ისინი ნაკლებად უჭერენ მხარს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს. მაინც,  ალბათ საუკეთესო ვარიანტი აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისთვის იქნება “იამაიკის” კოალიცია – CDU- ს, მწვანეების და FDP- ის მონაწილეობით, მაგრამ სამი პარტიისათვის რთული იქნება საერთო ენის გამონახვა რამდენიმე საკითხზე, მათ შორის მწვანე ეკონომიკური ტრანსფორმაციის შესახებ. “იამაიკა” ერთხელ უკვე ჩავარდა 2017 წელს. სხვა კოალიციური ვარიანტები იქნება “შუქნიშანი” (SPD, FDP და მწვანეები), “გერმანია” (SPD, CDU და FDP), “კენია” (SPD, CDU და მწვანეები). ასევე, ამჟამინდელი “დიდი კოალიცია” (CDU და SPD). მიუხედავად იმისა, თუ რომელი კოალიცია შეიქმნება, მონაწილე მხარეები დააბალანსებენ ერთმანეთის საგარეო პოლიტიკურ პოზიციებს ისე, რომ არ იყოს მოსალოდნელი რევოლუციური ცვლილებები გერმანიის საგარეო პოლიტიკაში – ყოველ შემთხვევაში, მოკლევადიან პერსპექტივაში. ამ ეტაპზე ყველაზე რეალურ ვარიანტად მოსჩანს „შუქნიშნის“ კოალიცია-სოციალ დემოკრატი კანცლერით, მწვანე საგარეო საქმეთა მინისტრით და ლიბერალების (FDP) ეკონომიკური პორტფელით.
• გერმანია ინარჩუნებს მსოფლიოს ყველაზე სტაბილურ დემოკრატიის სტატუსს
ბოლო არჩევნებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა გერმანიის პოლიტიკური სისტემის სტაბილურობა და მედეგობა. ქვეყნის პარტიულმა სისტემამ შეძლო შეენარჩუნებინა თავისი ძლიერი პოლიტიკური ცენტრი და თავიდან აეცილებინა როგორც პოლიტიკური პოლარიზაცია, ასევე ანტისისტემური რადიკალურ/პოპულისტური პარტიების გაჩენა როგორც მარცხნივ, ასევე მარჯვნივ. გერმანიის ალტერნატივის (AFD) – გერმანული ულტრამემარჯვენე პარტიის ზრდა, როგორც ჩანს, შენელდა და რადიკალური მემარცხენეების ელექტორატი უკვე დიდი ხანია 5-10%-ს არ სცდება. გერმანული დემოკრატიის და კონკრეტულად გერმანული პარტიული სისტემის სტაბილურობა პოზიტიური ამბავია ევროპისთვის და მსოფლიოს დემოკრატიული ნაწილისთვის – და ცუდი ამბავი ავტორიტარული ქვეყნებისთვის, რომლებიც დიდი ხანია ცდილობენ შეარყონ დემოკრატიები როგორც შიგნიდან, ასევე გარედან. იმისდა მიუხედავად, თუ ვინ იქნება მომავალ მთავრობაში, პოლიტიკურად სტაბილურ გერმანიას შეუძლია უკეთ გაუძღვეს ევროპას და განახორციელოს მისი ტრანსფორმაციული დღის წესრიგი როგორც ადგილობრივ, ასევე გლობალურ დონეზე.
[1] საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) უფროსი ანალიტიკოსი, პოსტდოქტორული მკვლევარი იენის ფრიდრიხ შილერის უნივერსიტეტის სლავური ენებისა და კავკასიის კვლევის ინსტიტუტში და საერთაშორისო ურთიერთობების ასოცირებული პროფესორი ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში.

Bidzina Lebanidze[1]
On September 26, 2021, national elections took place in Germany. The election results were close, with the German Social Democrats (SPD) emerging with a slight lead (25.8%) over Angela Merkel’s Christian Democratic Union (CDU) (24.1%). The Greens (14.6%) finished on third place, followed by the liberal Free Democratic Party (FDP) (11.5%) and the far right AFD (10.6%) (Figure 1).
Figure 1: German Election Results; Retrieved from Politico.eu https://www.politico.eu/article/german-election-2021-results-live-blog/
The elections signal that Angela Merkel’s 16-year-long era is drawing to a close; a new government and chancellor will soon takeover to guide Germany and the EU through these turbulent times. German elections matter a lot for the Eastern Partnership (EaP) countries too. Germany significantly shapes EU policies towards Russia and has a significant impact on the Union’s enlargement and neighbourhood policies. Below, we have outlined five take-aways from the German elections which matter most for Georgia and other EaP countries.
- Very good news: The weak performance of the Left party. Probably the single most important positive outcome of the 2021 German elections for the EaP countries were the poor performance of the Left party, a successor of the East German Socialist party with the most pro-Russian stance and a desire to abolish NATO, further weakening the Western community. There had been a slight risk of the Left party forming a government with SPD and the Greens (“red-red-green”), especially since a similar coalition already exists locally in several federal lands, including in the capital city, Berlin. The Left party even tried to soften their foreign policy attitudes recently to make the party’s standing more attractive to potential coalition partners. Yet, while the chances of their participation in the next German ruling coalition were not that high from the beginning, their failure to pass the 5% threshold made this option theoretically impossible. What is more, the Left party seems to be caught in a long-term crisis, perpetually losing their voters to other left parties, as well as to the right-wing AFD.
- A rather good news: The Greens may still enter the government. The Greens are the party to vouch for if you live in the EU’s Eastern neighbourhood. They have the most critical stance on authoritarian states – including Russia, Turkey, and China, have opposed the Nordstream pipeline, and criticize Putin’s regime for poor human rights record and military adventurism. Some of the Green politicians have even raised the issue of supplying Ukraine with defensive arms – still a taboo in Berlin’s political class. While Greens are generally supportive of the EaP states, they are also more critical of political elites in the region who show a lack of political maturity and have a poor record on human rights. In the elections the Greens received fewer votes than expected but they may still participate in the next government and receive the portfolio of Foreign Minister. At the same time, it remains to be seen just how much of their foreign policy agenda they will manage to implement within the limits of a coalitional government.
- Not so good news: German Social Democrats rise from the dead. Less good news for the EaP countries is the recovery of Social Democrats from a long political crisis. The SPD has never hidden its friendly attitudes towards Russia – from advocating for Nordstream, to vouching for close economic and political engagement with their bigger Eastern neighbor. A Russian-friendly posture is deeply entrenched in the German Social Democratic party, rooted in Willy Brandt’s “Ostpolitik” and “Change through Rapprochement” to Gerhard Schröder’s Sauna friendship with Vladimir Putin. Yet, while caution should be exercised, it is still too early for the EaP countries to panic over the SPD-led government in Berlin. Olaf Scholz may not turn out to be another Gerhard Schröder and the political renegades such as Heiko Maas may still emerge within the party. Besides, the SPD’s Russia-friendly instincts will probably be countered by coalition partners, especially if the Greens manage to get into government. Finally, there is an established critical discourse about Russia left by the outgoing government which will not be easy to change. New German government will need to provide persuasive arguments if they decide to ease the sanctions regime against Russia over Ukraine or decide to embark on another reset with Russia.
- Germany’s Coalition Scenarios: “Jamaica” for the win. With the Left party out of sight, there remain few potential options for the next ruling coalition with participation of four parties: SPD, CDU, Greens and FDP. Like the Greens, the FDP also stands out as a Russia-critical party and supports transferring the decision about the activation of the Nordstream to the EU level. Yet, unlike the Greens, they are less supportive of the EaP states. Still, probably the best possible option for the EaP states would be the “Jamaica” coalition – with participation of the CDU, Greens and the the FDP, yet it will be difficult for three parties to find a common ground on several issues, including green carbon-neutral economic transformation. The “Jamaica” coalition already failed to form once, in 2017. Other coalition options would be “traffic light” (SPD, FDP and Greens), “Germany” (SPD, CDU and FDP), “Kenya” (SPD, CDU and Greens) as well as a continuation of the current “Grand Coalition” (CDU and SPD). Regardless of which coalition will be built, the participating parties will balance each other’s foreign policy positions so that no revolutionary changes in Germany’s foreign policy are to be expected – at least in the short-term.
- Germany remains the world’s most stable democracy. The last elections have once again highlighted the stability and resilience of Germany’s political system. The country’s party system has managed to retain its strong political center and to avoid both political polarization and the emergence of anti-systemic radical/populist parties both on the left and on the right. The rise of the Alternative of Germany (AFD) – the German far right party – seems to have slowed down and the electorate of the radical Left has long stagnated around 5-10%. The stability of German democracy, and specifically of the German party system is good news for Europe and for the democratic world – and bad news for authoritarian countries who have been long trying to undermine democracies from both inside and outside. Regardless of who will be in the next government, a politically stable Germany is better placed to lead Europe and implement their transformational agenda both locally and globally.
[1] Senior Analyst at Georgian Institute of Politics (GIP), a Postdoctoral Research Fellow at the Institute of Slavic Languages and Caucasus Studies at the Friedrich Schiller University Jena and Associate Professor of International Relations at the Ilia State University.