GEOYOUTH2021-ის ფარგლებში დაფინანსებული ოთხი პროექტი მიეძღვნა რეგიონებში ახალგაზრდების გააქტიურებას ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებთან თანამშრომლობის კუთხით
პროექტ #GEOYOUTH2021-ის ფარგლებში გაცემული გრანტებით რვა ახალგაზრდულმა საინიციატივო ჯგუფმა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში რვა ქვე-პროექტი განახორციელა.
მათგან ოთხი პროექტი მიზნად ისახავდა ახალგაზრდების გააქტიურებას ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებთან თანამშრომლობის კუთხით. აღნიშნული ქვე-პროექტები განხორციელდა ონში, ამბროლაურში, ცაგერში, სენაკსა და ყაზბეგში.
🟩 მერის ახალგაზრდული მრჩეველთა საბჭოების გაძლიერება ონისა და ამბროლაურის მუნიციპალიტეტებში
📍 ონი და ამბროლაური, რაჭა-ლეჩხუმი ქვემო სვანეთი
🎯 პროექტის მიზანი ონისა და ამბროლაურის მუნიციპალიტეტეში არსებული მერის მრჩეველთა ახალგაზრდული საბჭოების გაძლიერების ხელშეწყობა.
პროექტის ფარგლებში ჩატარდა: ორი ტრენინგი თემებზე:
🟣 ახალგაზრდების მონაწილეობა და ჩართულობა
🟣 ადგილობრივი თვითმმართველობა საქართველოში;
რაჭის ახალგაზრდული ასამბლეის წევრები შეხვდნენ უშუალოდ ონის მერს ფიზიკურ სივრცეში, სამი შიდა სამუშაო შეხვედრა კი ვირტუალურ სივრცეში გაიმართა. Პროექტს ჯამში 46 ბენეფიციარი ჰყავს.
პროექტის ფარგლებში გაძლიერდა რაჭის ახალგაზრდული ასამბლეა, ონის მერის ახალგაზრდული მრჩეველთა საბჭო ჩაერთო სამოქალაქო ბიუჯეტირების პროგრამაში და ონის მუნიციპალიტეტის მერიას 14 საპროეტო იდეა წარუდგინა. ასევე, საბჭო ჩაერთო ონის მუნიციპალიტეტში ახალგაზრდული სტრატეგია 2021-2023 წლების საქმოქმედო გეგმის შემუშავებაში რომელიც მალე დამტკიცდება. პროექტის შედეგად გაიზარდა ამბროლაურის მუნიციპალიტეტის ახალგაზრდული მრჩეველთა საბჭოს წევრების ჩართულობა სხვადასხვა დოკუმენტების განხილვის პროცესში.✅
🟩 ახალგაზრდები თვითმმართველობისთვის – ცაგერი
📍 ცაგერი, ლეჩხუმი – ქვემო სვანეთი
🎯 პროექტი მიზნად ისახავდა
ცაგერის მუნიციპლიტეტში მცხოვრები ახალგაზრდების ადგილობრივ პოლიტიკურ და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ჩართულობის გაზრდას
აღნიშნული საკითხების მიმართ ცოდნის ამაღლებას;
აღნიშნული ინიციატივა განხორციელდა ორ ეტაპად. დასაწყისში მონაწილეებმა მოისმინეს ტრენინგები სხვდასხვა თემებზე. Მეორე ეტაპზე კი ტესტირების შედეგად გამოვლინდა 5 საუკეთესო შედეგის მქონე მონაწილე, რომლებსაც მიეცათ შესაძლებლობა მონაწილეობა მიეღოთ პროექტის პრაქტიკულ კურსში. აღნიშნული ითვალისწინებდა მუნიციპალიტეტის საკრებულოში 2 თვიანი პრაქტიკული კურსის გავლას, სადაც მონაწილეებმა შეძლეს ტრენინგებზე მიღებული თეორიული ცოდნის გამყარება და გამოყენება და საკრებულოს სხდომებზე თავიანთი მოსაზრების დაფიქსირება.
🟩 აქტიური მოქალაქეები ეფექტური თვითმმართველობისთვის
📍სენაკი, სამეგრელო-ზემო სვანეთი
🎯 პროექტი მიზნად ისახავდა:
🟣 მონაწილეების ცნობიერების ამაღლებას თვითმმართველობის საკითხებთან და ჩართულობის მექანიზმებთან დაკავშირებით
🟣 მათი ჩართულობის გაზრდას ადგილობრივი თვითმმართველობის განხორციელების პროცესში
ამისათვის საჭირო პრაქტიკული და თეორიული ცოდნის მიწოდებას.
🟣 შედეგად, ბენეფიციარებსა და მუნიციპალიტეტის ორგანოებს შორის თანამშრომლობისა და კომუნიკაციის ფორმირების წახალისებას და პროაქტიული მონაწილეობის პრაქტიკის დამკვიდრებას;
✔ პროექტში მონაწილეობა მიიღო 10-მა მონაწილემ, რომლებმაც მოისმინეს თეორიული კურსი ისეთ თემებზე, როგორიცაა: ადგილობრივი თვითმმართველობა, მონაწილეობის ფორმები, ელექტრონული მმართველობა და სხვა. ასევე, პროექტის დასასრულს, მონაწილეებმა შექმნეს პეტიცია.
ბოლო, მერვე მოდული მონაწილეებმა თავად ჩაატარეს, რომელიც გულისხმობდა მათთვის პროიორიტეტული საკითხების განხლვას, რომელზეც პეტიცია მომზადდა.
✔ აღნიშნულმა 10-მა მონაწილემ დააარსა ახალგაზრდული საბჭო, რომელიც გაგმავს ადვოკატირების კუთხით სხვადასხვა ღონისძიების ორგანიზებას ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლებთან.
🟩 ახალგაზრდები პოლიტიკური ცვლილებებისთვის
📍 ყაზბეგი
🎯 პროექტი მიზნად ისახავდა ადგილობრივი
🟣 ახალგაზრდების ცნობიერების გაზრდას მუნიციპალური ბიუჯეტის დაგეგმვის შესახებ.
🟣 ახალგაზრდების უნარების განვითარება ლიდერობის, პრეზენტაციის, გუნდური მუშაობის მიმართულებით,
🟣 მათი ცოდნის გაზრდა საკუთარი უფლებების, ბიუჯეტირების დეტალების და პოლიტიკური ჩართულობის შესახებ.
✔ პროექტის ფარგლებში, ყაზბეგში მცხოვრები 14-18 წლის ახალგაზრდების თეორიული გადამზადების შემდეგ, შეიქმნა ადგილობრივი ახალგაზრდული გუნდი, რომლის წევრებიც დეტალურად გაეცნენ ყაზბეგის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტს და საკუთარი მოსაზრებები, შენიშვნები და საკვანძო საკითხები პრეზენტაციის სახით წარუდგინეს ადგილობრივ თვითმართველობის წარმომადგენლებს, საკრებულოს წევრებს, რომლებიც წარმოადგენენ სხვადასხვა პოლიტიკურ პარტიას.
✔ დისკუსიის ფარგლებში, პროექტის მონაწილეებს ჰქონდათ რამდენიმე კრიტიკული შენიშვნა ბიუჯეტთან დაკავშირებით, განსაკუთრებით, ინფრასტრუქტურული პროექტების შესახებ. პასუხად ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებისგან გაჟღერდა, რომ გამომდინარე იქიდან, რომ ადგილობრივი ბიუჯეტი, როგორც წესი, საკმაოდ შეზღუდულია, საკრებულოს პრიორიტეტებს შორის უფრო მეტად ეკონომიკური კეთილდღეობა მოიაზრებოდა. თუმცა, პროექტის მონაწილეებმა მიიღეს დაპირებაც, რომ 2022 წლის ბიუჯეტში აუცილებლად იქნება გათვალისწინებული მათი კომენტარები სხვადასხვა სოფლებში რეკრეაციული ზონების გაშენების შესახებ.
პროექტი #GEOYOUTH2021 ხორციელდება საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის მიერ (GIP) გერმანულ ორგანიზაცია Polis180-თან თანამშრომლობით და გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით.

Within the framework of #GEOYOUTH2021 Georgian Institute of Politics financed eight regional sub-projects dedicated to promote youth civic engagement 🎯
Four youth initiative groups covered issues relating to youth cooperation with local municipalities. These sub-projects were implemented in Oni, Ambrolauri, Tsageri, Senaki and Kazbegi.
🟩 Empowering Mayor’s Youth Advisory Councils in Oni and Ambrolauri Municipalities
📍 Oni and Ambrolauri, Racha-Lechkhumi Kvemo Svaneti
🎯 The project aimed to strengthen the newly created Youth Councils of the Mayor in Oni and Ambrolauri municipalities.
🟣 The project team organized two training sessions on “Youth Participation and Involvement” and “Local Governance in Georgia” and held two general meetings of the Youth Assembly of Racha. The Oni Mayor Advisory Council had one meeting directly with the Mayor in the physical space and 3 internal workshops using the Zoom platform. In total, the project reached 46 beneficiaries.
🟣 As a result of the project, the Oni Mayor’s Youth Advisory Council became involved in the civic budgeting program and submitted 14 project ideas to the Oni Municipality, while the municipality received a total of 37 ideas. The biggest achievement is that the Oni Mayor’s Youth Advisory Council is involved in the development of an action plan for 2021-2023, which is still under the preparation process and will be approved soon. The project also played an important role in increasing the involvement of Ambrolauri Council members in the discussions of various documents.
🟩 Youth for the Local-Self Governance, Tsageri
📍 Tsageri, Leckhumi-Lower Svaneti
🎯 The goal of the project was to help young people residing in Tsageri municipality to understand the importance of their participation in a decision-making process, learn how the local municipality and different departments operate, and the ways young people can become more active locally.
🟣 The training series discussed the principles of self government, budgeting, participatory governance, media literacy, and political ideologies.
The participants attended meetings at the local municipality for two months, which aimed at helping them to network, understand how the local municipality works, and familiarize themselves with the decision-making and participation processes. Afterwards, top 5 participants were selected to participate in an internship program at Tsageri municipality.
🟩 Active Citizens for Effective Self-governance
📍 Senaki, Samegrelo-Upper Svaneti Region
🎯 The project aimed at raising awareness of young people residing in Senaki Municipality and increasing their participation in local governance.
🟣 The project modules covered topics such as local self-governance, its history, legislative framework, authorities, budget, participation tools, e-democracy, and e-governance as well as European practices and perspective of further development of local self-governance in Georgia.
The modules contained presentations and film screenings, as well as group works, debates, and discussions, as well as the petition writing workshop. Diverse activities ensured participants’ active involvement in the project and increased their motivation and interest in applying the knowledge they gained against the challenges they face in the municipality.
🟣 As a result of this initiative the Youth Council was formed by the project participants. The initiative group is planning a series of activities that implies working with the local municipality and lobbying for the issues that were identified.
🟩 Youth for Changes
📍 Kazbegi, Mtskheta-Mtianeti
🎯 The project took place in Kazbegi and aimed at increasing the awareness of municipalities budget planning among the local youth; deepening the skills of leadership, presentation, team work, knowledge of their own rights, budget details and youth political involvement.
🟣 The youth representatives from Kazbegi (age 14-18) were trained on municipality functions, budgeting and youth political involvement. They then reviewed the municipality budget, and presented their suggestions to the City Council – which in turn promised to consider it when planning the next year’s budget. The initiative group is planning to continue monitoring City Council’s activities after the elections and publish updates in the local newspaper to raise awareness among the local population.
🤝 Project #GEOYOUTH2021 is implemented by the Georgian Institute of Politics (GIP) in cooperation with the German organization Polis180 with the financial support of the Ministry of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany.
📌 The project is a continuation of #GEOYOUTH2020, in which a youth manifesto was developed by more than 150 young people, including representatives of ethnic minorities and mountainous regions. The document, published before the 2020 parliamentary elections, outlines the challenges of youth political involvement and offers the public ways to address them 🎯🚀