“საქართველოს ინტეგრაცია ნატო-ში: 10 წელი ბუქარესტის სამიტის შემდეგ” – GIP-ის ახალი პროექტი
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი (GIP), ნატო-ს სახალხო დიპლომატიის დეპარტამენტის ფინანსური მხარდაჭერით, ახორციელებს ახალ პროექტს – “საქართველოს ინტეგრაცია ნატო-ში: 10 წელი ბუქარესტის სამიტის შემდეგ” –  რომლის მიზანია, 4 სოციალური ვიდეორგოლის მეშვეობით, ხელი შეუწყოს, მოსახლეობის ინფორმირებულობის ზრდას ბოლო 10 წლის განმავლობაში საქართველოს ნატო-ში ინტეგრაციის გზაზე მიღწეული წინსვლის შესახებ.
პროექტის გუნდი ატარებს კვლევას საქართველო-ნატოს თანამშომლობის ძირითადი სფეროების, ორმხრივი ურთიერთობების მთავარი მიღწევებისა და ამ თანამშრომლობის ამჟამინდელი სტატუსის გამოსაკვეთად, რაც ითვალისწინებს, ინფორმაციის მოძიების პროცესში ისეთი ინსტიტუტების ჩართულობას, როგორებიცაა საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო, შინაგან საქმეთა სამინისტრო, საგარეო საქმეთა სამინისტრო და ნატო-ს სამეკავშირეო ოფისი. მოპოვებული მონაცემების საფუძველზე შეიქმნება სცენარები ვიდეორგოლებისთვის.
აღნიშნული ვიდეორგოლები გავრცელდება სოციალური რეკლამის სახით ქართული ტელეარხების (მათ შორის, რეგიონული ტელეარხების), ონლაინ მედია გამოცემებისა და სოციალური ქსელების მეშვეობით. იმისთვის, რომ ვიდეორგოლები საქართველოს ყველა მოქალაქისთვის (და არამარტო მათთვის) გასაგები იყოს, ისინი ითარგმნება სომხურ, აზერბაიჯანულ და ინგლისურ ენებზე.
პროექტს ყავს ორი მთავარი სამიზნე ჯგუფი: მოსახლეობის ის ნაწილი, რომელიც სკეპტიკურად არის განწყობილი საქართველოს ნატო-ში ინტეგრაციისადმი, და ნაწილი, რომელიც მხარს უჭერს საქართველოს ნატო-ში გაწევრიანებას, თუმცა შესაძლოა სკეპტიკურად უყურებდეს ამ პროცესს გაწევრიანების სამოქმედო გეგმის (MAP) არქონის გამო. შესაბამისად, პროექტის მიზანია, აჩვენოს რა მატერიალური და არამატერიალური სარგებელი მოუტანა საქართველოს მოქალაქეებს მიღწეულმა პროგრესმა.

The Georgian Institute of Politics (GIP), with the financial support of the NATO’s Public Diplomacy Division (PDD), is implementing a new project – “Georgia’s Integration to NATO: 10 Years Since Bucharest Summit” – which aims at raising awareness through producing 4 promotional videos about the achievements of Georgia’s integration process with the NATO during the past 10 years.
The project team is researching Georgia-NATO cooperation gathering information from stakeholders such as Ministry of Defense of Georgia, Ministry of Internal Affairs of Georgia, Ministry of Foreign Affairs of Georgia, and NATO Liaison Office, to identify key areas of cooperation, main achievements and the current state of affairs. The collected data is used to create scripts for the videos, which will be developed by production team.
4 videos will air in a format of a social advertisement on Georgian TV channels (including regional TV stations) as well as, promoted through online media agencies and social media. Content of each video will be translated in 3 languages – Armenian, Azerbaijani and English – to reach a not only Georgian citizens but also international audience.
The project will engage with two main target groups in the Georgian society: the part of the Georgian society that is rather skeptical about Georgia’s integration prospects with the NATO, and the part of the society that is more likely to be supporting Georgia’s further integration with the NATO but might be frustrated with it due to Georgia not having got MAP even after ten years since the Bucharest summit. The goal, therefore, is to demonstrate the achievements and how they translate into tangible or intangible benefits for Georgian citizens.