GIP-ის დემოკრატიის ყოველწლიური კონფერენციის #GEODEM2020 მე-2 პანელი
2020 წლის 1 ივლისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) უმასპინძლა დემოკრატიის ყოველწლიური კონფერენციის #GEODEM რიგით მე-5 გამოშვების მეორე პანელს თემაზე საერთაშორისო აქტორები და არჩევნები. GIP-ის ყოველწლიური კონფერენციის 2020 წლის გამოშვების მთავარი თემაა არჩევნები COVID-19-ის პირობებში: ახალი გამოწვევა საქართველოს მყიფე დემოკრატიისთვის? Კონფერენცია, რომელიც წელს ონლაინ პლატფორმა ZOOM-ის საშუალებით იმართება, ტრადიციულად, დემოკრატიის მხარდაჭერის ეროვნული ფონდის (NED) ფინანსური დახმარებით ტარდება.
პანელი ძირითადად შეეხებოდა საქართველოს დემოკრატიზაციის პროცესის საერთაშორისო განზომილებას, განსაკუთრებით კი, დასავლეთის როლს მომავალ საპარლამენტო არჩევნებში. დისკუსია შემდეგი შეკითხვების ირგვლივ წარიმართა:
• რა არის საერთაშორისო საზოგადოების როლი საქართველოს დემოკრატიზაციის პროცესში?
• რამდენად და როგორ მოახდენს გავლენას ევროკავშირის  საგარეო და სამეზობლო პოლიტიკაში ბოლოდროინდელი პრაგმატული ცვლილებები ევროკავშირის მიდგომაზე საქართველოს მიმართ?
• რამდენად და რა გზებით შეუძლიათ ევროკავშირს, ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და სხვა საერთაშორისო აქტორებს საქართველოში საარჩევნო პროცესებზე გავლენის მოხდენა?
• რა არის საერთაშორისო ვოჩდოგებისა და არასამთავრობო აქტორების როლი საქართველოს საარჩევნო პროცესში?
პანელზე, რომელიც მისასალმებელი სიტყვით GIP-ის დირექტორმა, პროფესორმა კორნელი კაკაჩიამ გახსნა და რომლის მოდერატორიც ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის თბილისის ოფისის ხელმძღვანელი, დოქტ. შტეფან მაისტერი იყო, მოხსენებებით წარსდგნენ
• მისი აღმატებულება კელი დეგნანი, ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი საქართველოში
• მისი აღმატებულება ჯასტინ მაკენზი სმიტი, გაერთიანებული სამეფოს ელჩი საქართველოში
• ვიოლა ფონ კრამონი, ევროპარლამენტის წევრი, ევროპის მწვანეთა პარტია
• კრისტიან ურსე, ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელი საქართველოში.
პირველი მომხსენებელი გახლდათ მისი აღმატებულება კელი დეგნანი, ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი საქართველოში. მოხსენების დასაწყისში, მან კიდევ ერთხელ აღუთქვა ამერიკის შეერთებული შტატების მხარდაჭერა საქართველოს მის მიერ დასახეული მიზნის – ძლიერი დემოკრატიის – მიღწევაში. Მისი თქმით, სწორად ძლიერი დემოკრატიაა ის, რაც ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების, კეთილდღეობისა და სტაბილურობის სტიმულირებას ახდენს. ამერიკის ელჩმა, ასევე, პოზიტიურად შეაფასა 29 ივნისს მიღებული საკონსტიტუციო ცვლილება არჩევნებთან დაკავშირებით.
მისმა აღმატებულება კელი დეგნანმა აღნიშნა, რომ აშშ ამაყობს საქართველოსთან პარტნიორობით და თავის გამოსვლაში გამოყო ის ოთხი ძირითადი მიმართულება, რომელთა საშუალებითაც აშშ მხარს უჭერს საქართველოს დემოკრატიულ წინსვლაში. მისი თქმით, აშშ საქართველოს თავდადებული პარტნიორია განვითარებაში, უსაფრთხოებაშ, აქვს ნეიტრალური არბიტრის როლი და, ამავე დროს, არის ობიექტური შემფასებელიც. Მან ყურადღება გაამახვილა სხვა საერთაშირისო აქტორებისა და ადგილობრივი არასამთავრობო სექტორის, მედიისა და სამოქალაქო საზოგადოების განსაკუთრებულ როლზეც. როგორც მან აღნიშნა, განვითარების კუთხით, აშშ საქართველოს ეხმარება ქვეყნისთვის პრიორიტეტული მიმართულებების ამოცნობაში და საჭირო სტრატეგიების შემუშავებაში, რათა ქვეყანამ მიაღწიოს იმ შედეგს რაც დასახა. მან მაგალითად მოიყვანა USAID-ის ფინანსური მხარდაჭერა, რისი მეშვეობითაც აშშ განათლების სისტემის გამართვის კუთხით ეხმარება საქართველოს. მან, ასეთ ჩამონათვალში, ასევე, ახსენა  კანონის უზენაესობა, სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერება, პოლიტიკური პარტიების გაძლიერება, საზოგადოებაში პოლიტიკური განათლების გაუმჯობესება. მეორე მიმართულება, რომელიც მან გამოყო არის უსაფრთხოება, რაშიც საქართველო აშშ-ს ძალიან მნიშვნელოვანი პარტნიორია. ელჩმა აღნიშნა, რომ, ზოგადად, უსაფრთხოების გამართული სისტემა უზრუნველყოფს ეკონომიკურ და ფინანსურ გამოწვევებთან გამკლავების შესაძლებლობებს. მისი თქმით, მნიშვნელოვანია უსაფრთხოების კუთხით ამ ორ სახელმწიფოს შორის სტრატეგიული თანამშრომლობა და ის რესურსები, რასაც აშშ გამოყოფს საქართველოსთვის. Მან, ასევე, ყურადღება გაამახვილა საქართველოს როლზე საერთაშორისო უსაფრთხიების დაცვაში. მესამე მიმართულება, რაშიც იგი აშშ-ის განსაკუთრებულ როლს ხედავს არის ნეიტრალური არბიტრის როლი. აშშ-ს შეუძლია შეასრულოს საქართველოს პროგრესის ობიექტური შემფასებლის როლი. თუმცა, აშშ არ არის ერთადერთი ასეთი აქტორი. სხვა საერთაშორისო აქტორებიც საინტერესო უკუკავშირს აწვდიან სახელმწიფოს. Სიტყვის დასასრულს, ელჩმა აუდიტორიის ყურადღება გაამახვილა მხარეებს შორის მოლაპარაკების დროს საერთაშორისო აქტორების მხრიდან მედიატორის როლის შესრულებაზეც. მისი თქმით, მკაფიოდ გამოხატული პოლარიზაციის პირობებში ასეთი როლის შესრულება განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს..
კონფერენციის მეორე სპიკერი გახლდათ მისი აღმატებულება ჯასტინ მაკენზი სმიტი, გაერთიანებული სამეფოს ელჩი საქართველოში, რომელმაც ისაუბრა არჩევნების დროს საერთაშორისო საზოგადოების როლზე. მან დასაწყისში მოიშველია 1919 წლის საქართველოს პირველი რესპუბლიკის საპარლამენტო მოდელი და ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზე, რომ იმ დროინდელ პარლამენტში ხუთი ქალი დეპუტატი იყო არჩეული. მისი დაკვირვებით, იმ დროს საქართველოს სახელმწიფომ თავად ითამაშა დიდი როლი და თავად მოახერხა ცვლილებების მოხდენა. 1991 წლის არჩევნების დროს კი საერთაშორისო საზოგადოებამ საკმაოდ მნიშვნელოვანი როლი ითამაშა. მან ისტორიულ ჭრილში ქრონოლოგიურად მიმოიხილა ის ძირითადი გარდამტეხი ცვლილებები, რაც საქართველოში ბოლო 30 წლის მანძილზე მოხდა და 2020 წლის 29 ივნისის ორშაბათის საკონსტიტუციო ცვლილებებას ისტორიული უწოდა.  ელჩმა ეს წარმატება პირველ რიგში ქართველი ხალხის ძალისხმევას მიაწერა და ასევე მადლობა გადაუხადა საერთაშორისო ფასილიტატორებს, რომელთაგან რამდენიმე ამავე პანელის მომხსენებელი იყო. ამავე დროს, მან იმედი გამოთქვა, რომ სამომავლოდ, საქართველოში საერთაშორისო საზოგადოების როლი კიდევ უფრო ნაკლები იქნება.
ელჩის გადმოსახედიდან, როდესაც საქმე არჩევნებს ეხება, გამონათქვამი რომ “დროის გასვლასთან ერთად ვიხვეწებით”, არაა სწორი. სხვადასხვა ქვეყნების გამოცდილებიდან გამომდინარე, დასახვეწად ყოველი არჩევნების დროს ახალი რეკომენდაციების გათვალისწინება და შესრულებაა საჭირო. არჩევნები რეალურად არის იმ დემოკრატიული ფუნდამენტის დაცვა, რომელიც უკვე შექმნა საზოგადოებამ. კიდევ ერთ სფეროდ, რომელი მიმართუყლებითაც საერთაშორისო საზოგადოებას შეუძლია იმუშავოს, მან რეფორმების განხორციელება დაასახელა და მათ შორის გამოყო საჯარო ადმინისტრირების რეფორმა, საჯარო სექტორს კი სახელმწიფოს ხერხემალი უწოდა. ჯასტინ მაკენზი სმიტმა ასევე განსაკუთრებული აქცენტი გააკეთა მედიის ობიექტურობის აუცილებლობაზე და კრიტიკულ მნიშვნელობაზე, რათა მოსახლეობას ქონდეს წვდომა ავთენტურ ინფორმაციაზე.
პანელის შემდეგი სპიკერი ვიოლა ფონ კრამონი, ევროპარლამენტის წევრი და ევროპის მწვანეთა პარტიის წარმომადგენელი იყო. ქალბატონმა კრამონმა ისაუბრა სამხრეთ კავკასიაში საქართველოსთან თანამშრომლობის განსაკუთრებულობაზე და აღნიშნა, რომ საქართველოს პარლამენტი ყოველთვის მზადაა ევროკომისიასთან და ევროპარლამენტთან თანამშრომლობისთვის. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ თანამშრომლობის ხარისხის თვალსაზრისით საქართველოს პარლამენტი რეგიონში გამორჩეულია. გარდა ამისა, მან მაგალითად მოიყვანა მისი ვიზიტი უკრაინაში 2010-12 წლებში, სადაც მომსწრე გახდა, თუ როგორ საუბრობდნენ საქართველოში მიმდინარე რეფორმებზე, იყო ეს საჯარო ადმინისტრირების, თუ საპატრულო პოლიციის რეფორმა, რომელიც უნიკალური ფორმით განხორციელდა ამ რეგიონში. უკრაინამ, საბოლოო ჯამში, აიღო საქართველოს პატრულის რეფორმის მოდელი აიღო მაგალითად, რაც სპიკერმა სიამაყით აღნიშნა და ახსნა, რომ ეს არის ძალიან კარგი პრაქტიკა ქვეყნებს შორის საუკეთესი გამოცდილების გაზიარების. მან განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა 2020 წლის არჩევნების წინ მიღებულ საკონსტიტუციო ცვლილებაზე და ეს ნაბიჯი დადებითად შეაფასა. თუმცა, აქვე დასძინა რომ სამწუხაროდ ყველა ოპოზიციურმა პარტიამ არ ისარგებლა ამ შანსით და არ მიიღო მონაწილეობა ამ ცვლილების მხარდაჭერაში. მან განმარტა, რომ საერთაშორისო პარტნიორებს მხოლოდ რეკომენდაციების გაცემა შეუძლიათ, საბოლოო გადასწყეტილება კი მხოლოდ საქართველოს პარლამენტზე, მთავრობასა და, ზოგადად,  ქართველ პოლიტიკოსებზეა დამოკიდებული.
ღონისძიების ბოლო მომხსენებელი იყო კრისტიან ურსე, ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელი საქართველოში. კრისტიან ურსემ დასაწყისშივე აღნიშნა, რომ ევროკავშირთან და ნატოსტან შედარებით, ევროსაბჭოს გააჩნია განსაკუთრებული მახასიათებელი საქართველოსთან მიმართებაში – კერძოდ, ის რომ საქართველო არის ევროსაბჭოს წევრი. მან თქვა, რომ საქართველოს გააჩნია ევროსაბჭოს მხარდაჭერა საარჩევნო გარემოს გასაუმჯობესებლად, რომ აქტიური მუშაობა ხორხციელდება საქართევლოსთან ერთად და რომ სხვა შემთხვევებისგან განსხვავებით, ევროსაბჭოს წევრებს არ უწევთ გარე დამკვირვებლის პოზიციაში ყოფნა. Ამასთანავე, საქართველო უკვე აქტიურად არის ჩართული ევროსაბჭოშ პრიორიტეტებისა და სტანდარტების დანერგვის საქმეში. Საქართველო იუო მინისტრთა კომიტეტის თავჯდომარე ქვეყანა გასული ნოემბრიდან 2020 წლის მაისის ჩათვლით და მის მიერ ამ პერიოდში დასახაული ერთ-ერთი პრიორიტეტი – კერძოდ, კავშირი ადამიანის უფლებების დაცვასა და გარემოსდაცვით საკითხებს შორის – შენარჩუნდა ევროსაბჭოს ერთ-ერთ პრიორიტეტულ საკითხად და იქცა დემოკრატიის მსოფლიო ფორუმის წლევანდელი გამოცემის მთავარ თემად. ეს არის ის მემკვიდრეობა, რომელიც საქართველომ შექმნა და რაც საერთაშორისო საზოგადოებამ ძალიან წარმატებით აიტაცა. კრისტიან ურსემ აღნიშნა, რომ აუცილებელია შევაფასოთ საქართველოს განვითარება არჩევნებთან მიმართებაში ბოლო 20-30 წლის მანძილზე. მან ამოიკითხა 1994 წლის სარეკომენდაციო ხასიათის დოკუმენტი, სადაც საუბარი იყო ევროსაბჭოს გაფართოვებაზე. 25 წლის წინანდელ ამ დოკუმენტში ნათქვამია, რომ საქართველოს, აზერბაიჯანსა და სომხეთს შეეძლოთ, გამხდარიყვნენ ამ კავშირის წევრები, თუ ექნებოდათ განცხადებულიი ნება ყოფილიყვნენ ევროპის ნაწილი. მაშინ, როცა ისეთი ქვეყნები, როგორებიც არიან, მაგალითად, უკრაინა, ბელორუსი, რუსეთი და მოლდოვა უკვე სარგებლობდნენ გარკვეული პრივილეგიებით ევროსაბჭოსგან. წლების მანძილზე გამოჩნდა, თუ როგორ განვითარდნენ ეს სახელმწიფოები და სად დგას საქართველოს მისი მკაფიო პროგრესით დემოკრატიზაციის თვალსაზრისით. Კრისტიან ურსემ, ასევე, ისაუბრა საქართველის პარლამენტის 29 ივნისს მიღებული გადაწყვეტილების შესახებ და საარჩევნო რეფორმა დადებითად შეაფასა. იდეა, რომ საქართველო გადასულიყო პროპორციულ არჩევნებზე წლების მანძილზე იდგა დღის წესრიგში და რეკომენდაციები ამის შესახებ ევროსაბჭოს დოკუმენტებში ჯერ კიდევ 2008 წელს ჩანს. მან ხაზი გაუსვა ამ ცვლილებების პროცესის ხანგძლივობასა და კომლექსურობას და კმაყოფილება გამოთქვა, რომ თუნდაც ნაწილობრივ პროპერციული სისტემის ამოქმედება უკვე შესაძლებელი გახდება 29 ივნისის გადაწყვეტილების შედეგად. მისი თქმით, ფაქტია, რომ დისკუსია შედგა მხარეებს შორის და, ასევე, ფაქტია, რომ ეს დისკუსია გაგრძელდება. დასკვნის სახით მან აღნიშნა, რომ უნდა ვიზრუნოთ იმაზე, რომ პოლიტიკური კლიმატი არჩევნების დროს იყოს თანასწორი და პლურალისტური.
მოხსენებების შემდეგ, აუდიტორიის მხრიდან დაისვა საინტერსო შეკითხვები არჩევნების უსაფრთხოდ ჩატარების გარანტიებზე, გარე ჩარევის საფრთხეებზე და არჩევნებზე დაკვირვების მექანიზმებზე, რაზეც სპიკერებმა თავისი კომპეტენციის ფარგლებში უპასუხეს. საბოლოო ჯამში, კონფერენციის მეორე პანელს 100-ზე მეტი ადამიანი დაესწრო.
ქართულ ენაზე ვებინარის ჩანაწერის ნახვა შესაძლებელია აქ >>
ინგლისურ ენაზე ვებინარის ჩანაწერის ნახვა შესაძლებელია აქ >>
კონფერენციის მესამე პანელი, ასევე ონლაინ პლატფორმა ZOOM-ის საშუალებით, 14 ივლისს, გაიმართება თემაზე – ელექტორატის პოლარიზაცია და რადიკალიზაცია.
მესამე პანელის შესახებ სრულ ინფორმაციას მალე გამოვაქვეყნებთ. თვალი ადევნეთ ჩვენს ვებგვერდსა და სოციალური მედიის პლატფორმებს!
უფრო დეტალურ ინფორმაციას კონფერენციის სამივე პანელის შესახებ კი GIP კონფერენციის დასრულების შემდეგ, შემაჯამებელ ანგარიშში გამოაქვეყნებს.

GIP hosted 2nd panel of the 5th Edition of the annual Democracy Conference #GEODEM
On July 1, 2020, Georgian Institute of Politics (GIP) hosted 2nd panel of the 5th Edition of the annual Democracy Conference #GEODEM. The main theme of the panel was International actors and election. The 2020 edition of the GIP’s annual conference revolves around the issue of Elections in Times of the COVID-19 Pandemic: A New Challenge for Georgia’s Uncertain Democracy?  The conference, held this year via the online platform ZOOM is traditionally organized with the financial support of the National Endowment for Democracy (NED).
The panel mainly focused on international dimension of Georgia’s democratization process, specifically the role of the West, in the upcoming parliamentary elections. The following questions were addressed:
• What is the role of the international community in Georgia’s democratization process?
• How and to what extent will the recent pragmatic turn in EU’s foreign and neighborhood policy influence its policy toward Georgia?
• To what extent and in what ways can the EU, the US and other international actors influence the election processes in Georgia?
• What is the role of international watchdogs and non-state actors in Georgia’s election process?
The panel, moderated by Dr. Stefan Meister, Head of the Heinrich Boell Foundation Tbilisi Office – South Caucasus, was opened by Prof. Kornely Kakachia, Director of GIP, and the speakers were:
• H.E. Kelly C. Degnan, Ambassador of the United States of America to Georgia
• H.E. Justin McKenzie Smith, Ambassador of the United Kingdom to Georgia
• Viola von Cramon, Member of the European Parliament, Alliance ‘90/The Greens
• Cristian Urse, Head of the Council of Europe Office in Georgia.
The first speaker was H.E. Kelly C. Degnan, Ambassador of the United States of America to Georgia. At the beginning of her speech, she reaffirmed the United States’ support to Georgia in achievement of its goal – a strong democracy. She pointed out that a strong democracy is what stimulates the country’s economic development, prosperity and stability. The US Ambassador also positively assessed the election-related constitutional amendment adopted on June 29.
H.E. Kelly C. Degnan stated that the United States is proud of its partnership with Georgia and emphasized four key areas in which the United States supports Georgia’s democratic development. According to her, the United States is a committed partner of Georgia in development, security, has the role of neutral arbiter and, at the same time, is an objective evaluator as well. She also highlighted the special role of other international actors and local non-governmental sector, media and civil society. As she noted, in terms of development, the United States assists Georgia in identifying priority areas for the country and developing necessary strategies to achieve the set results. As an example she mentioned USAID’s financial support, by means of which the USA assists Georgia in improvement of education system. She also mentioned the rule of law, strengthening of civil society, political parties, and the improvement of political education in society. The second area she emphasized, is security, in which Georgia is a very important partner of the United States. The Ambassador noted that, in general, the sound security system provides opportunities to deal with economic and financial challenges. According to her, the strategic cooperation between the two countries and the resources that the United States allocates to Georgia are important in terms of security. She also focused on Georgia’s role in protecting international security. The third area, in which she sees a special role of the United States is the role of the neutral arbiter. The United States can play the role of unbiased evaluator of Georgia’s progress. However, the US is not the only such actor. Other international actors are also providing interesting feedback to the state. At the end of her speech, the Ambassador also drew the attention of audience to the role of international actors, as mediators in negotiations between the parties. According to her, such role is especially important for the strongly polarized political environment.
The second speaker of the conference was H.E. Justin McKenzie Smith, Ambassador of the United Kingdom to Georgia, who spoke about the role of the international community during the elections. At the very beginning, he referred to the parliamentary model of the First Republic of Georgia in 1919 and drew attention to the fact that five women MPs had been elected to parliament of that time. Based on his observations, at that time the state of Georgia itself played a big role and managed to make changes. During elections in 1991, the international community played quite significant role. He chronologically reviewed the major changes, taken place in Georgia over recent 30 years and called the constitutional amendments of Monday, June 29, 2020, historic. The Ambassador attributed this success first of all to the efforts of Georgian people and also thanked the international facilitators, some of whom were speakers at the same panel. At the same time, he expressed hope that in the future, the role of the international community in Georgia will be even less prevalent.
From the Ambassador’s point of view, when it comes to elections, the old saying “practice makes perfect”, does not apply. Based on the experience of various countries, it is necessary to consider and follow the new recommendations during each election. Elections are, in fact, the protection of the democratic foundation that is already formed by the society. In another area where the international community can work, he called reforms and marked out public administration reform among them, calling the public sector the backbone of the state. Justin McKenzie Smith also emphasized the need for media objectivity and critical importance to make authentic information available to the public.
The next speaker on the panel was Viola von Cramon, Member of the European Parliament and representative of the Alliance ‘90/The Greens. Ms. Cramon noted that the Parliament of Georgia is always ready to cooperate with the European Commission and the European Parliament. She accentuated that in terms of the quality of cooperation, the Parliament of Georgia is distinguished in the region. In addition, she used her visit to Ukraine in 2010-12 as an example, where she witnessed how they talked about ongoing reforms in Georgia, whether public administration or patrol police reform, which was carried out in a unique way in this region. Ultimately, Ukraine took the Georgian Patrol Reform model as an example, which the speaker proudly noted, explaining that it is a very good practice to share best practices between countries. She paid special attention to the constitutional amendment adopted before the 2020 elections, and rated it positively. However, she added that unfortunately not all opposition parties took advantage of this opportunity and did not take part in supporting this change. She explained that international partners can only make recommendations, and the final decision depends only on the Georgian parliament, government and Georgian politicians in general.
The last speaker at the event was Cristian Urse, Head of the Council of Europe Office in Georgia. At the very beginning, Cristian Urse noted that the Council of Europe has a special feature in relation to Georgia compared to the European Union and NATO – namely, that Georgia is a member of the Council of Europe. He said that Georgia has the support of the Council of Europe to improve the electoral environment, that there is active work with Georgia, and that, unlike with other cases, members of the Council of Europe do not have to be in the position of external observers. At the same time, Georgia is already actively engaged in introducing the priorities and standards to the Council of Europe. Georgia was the presiding country of the Committee of Ministers from last November through May 2020, and one of the priorities put forward by it – namely, the connection between human rights and environmental protection – remained as one of the top priorities of the Council of Europe and has become the key topic of 2020 edition of the World Forum for Democracy. This is the legacy created by Georgia and international community accepted it has successfully. Cristian Urse noted that it is necessary to assess Georgia’s development in relation to the elections over the recent 20-30 years. He read out recommendations from the 1994 document, discussing the enlargement of the Council of Europe. The 25-year-old document states that Georgia, Azerbaijan and Armenia would have the possibility of applying for membership, provided they clearly indicate the will to be considered as part of Europe, while countries such as Ukraine, Belarus, Russia and Moldova have already enjoyed some privileges from the Council of Europe. Over the years, it has become clear how these states have developed and where Georgia stands with its clear progress towards democratization.
Cristian Urse also spoke about the decision made by the Parliament of Georgia on June 29, and positively assessed the election reform. The idea that Georgia should move to the proportional electoral system has been there for a while, and the recommendations in documents of the Council of Europe are already visible in 2008. He stressed the duration and complexity of the process of these changes and expressed satisfaction that implementation of partial proportional electoral system will be possible as a result of the June 29 decision. He said it is a fact that the discussion took place between the parties and it is also a fact that this discussion will continue. In conclusion, he stressed the need to ensure that the political climate allows for equality and pluralism during the elections.
After completion of speeches, the audience asked interesting questions about the guarantees for safe conduction of elections, threats of external interference and the mechanisms of election observation, to which the speakers responded within their competence. Overall, the second panel of the conference was attended by more than 100 people.
The third panel of the conference, also via the online platform ZOOM, will be held on July 14th on the topic – POLARIZATION AND RADICALIZATION OF THE ELECTORATE.
Detailed information about the third panel will be published soon. Follow our website and social media platforms to stay updated!
GIP will publish more detailed information about all three panels of conference in summarizing report after completion of the conference.