საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა სტრასბურგსა და ბრიუსელში შეხვედრები გამართა
4-6 აპრილს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით გაიმართა საქმიანი შეხვედრები სტრასბურგსა და ბრიუსელში, ევროპასთან ინტეგრაციის გზაზე საქართველოს ინტერესების დაცვის მიზნით. ქართული დელეგაციის მიზანი იყო ევროპარლამენტარებისთვის და გავლენიანი სამოქალაქო ინსტიტუტების წარმომადგენლებისთვის გაეზიარებინათ  თავიანთი ხედვები საქართველოს პერსპექტივებზე კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მინიჭებასთან დაკავშირებით. დელეგაციამ ევროპულ მხარესთან ასევე განიხილა საქართველოს წინაშე მდგარი გამოწვევები უკრაინაში მიმდინარე ომის ფონზე.
სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელთა დელეგაციამ მაღალი დონის შეხვედრები გამართა გადაწყვეტილების მიმღებებთან, რომლებიც უშუალოდ მუშაობენ ევროკავშირი-საქართველოს ურთიერთობებზე, ასევე მათთან, ვინც პასუხისმგებელნი არიან საქართველოსთვის წევრობის კითხვარის მომზადებაზე. სტრასბურგში მიმდინარე ევროპარლამენტის სესიის შემდეგ, დელეგაციის წევრები შეხვდნენ ევროპარლამენტარ ანდრიუს კუბილიუსს (EPP), ვიოლა ფონ კრამონ-ტაუბადელს (მწვანეები/EFA) და პეტრას აუშტრევიჩიუსს (განახლებული ევროპა). ბრიუსელში სამუშაო დღის წესრიგი მოიცავდა ევროპული პოლიტიკის კვლევების ცენტრში (CEPS) გამართულ არაფორმალურ დისკუსიას თემაზე „საქართველოს სტრატეგიული დილემები რუსეთ-უკრაინის ომის ფონზე: ქართული თინქ-თენქებისა და სამოქალაქო საზოგადოებისა ხედვები“. CEPS-ისა და DG Near-ის წარმომადგენლებთან ერთად შეხვედრას ესწრებოდა ევროკავშირში საქართველოს ელჩი, ბ-ნი ვახტანგ მახარობლიშვილი. ბრიუსელში გამართული ვიზიტის ფარგლებში GIP ასევე შეხვდა საგარეო მოქმედებების სამსახურს, სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმსა და ევროპის ფონდს დემოკრატიისთვის.
ევროპულ დაინტერესებულ მხარეებთან გამართული დისკუსიის ფარგლებში, ქართული ანალიტიკური ცენტრებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებმა  მათ გაუზიარეს თავიანთი ხედვები საქართველოს საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკაზე, რუსეთის მიერ უკრაინაში დაწყებული ომის ფონზე. მხარეებმა ასევე იმსჯელეს ევროკავშირში გაწევრიანებაზე საქართველოს განაცხადთან დაკავშირებით, იმ ნაბიჯებზე, რომლებიც ორმხრივი ურთიერთობების გაღრმავებისთვის აუცილებლად უნდა გადაიდგას და ამ პროცესში სამოქალაქო საზოგადოების განსაკუთრებულ როლზე.
დელეგაცია შედგებოდა ქართული სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების, თინქ-თენქებისა და მედია ორგანიზაციების წარმომადგენლებისაგან:
• პროფ. კორნელი კაკაჩია, დირექტორი, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი;
• რენატა სკარჯუტე-კერესელიძე, დირექტორის მოადგილე, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი;
• ივანე ჩხიკვაძე, ევროკავშირთან ინტეგრაციის პროგრამის მენეჯერი, საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდი (OSGF);
• ლევან ცუცქირიძე, აღმასრულებელი დირექტორი, აღმოსავლეთ ევროპის ცენტრი მრავალპარტიული დემოკრატიისათვის (EECMD);
• ზურაბ მენაღარიშვილი, ჟურნალისტი, ნეტგაზეთი.
აღნიშნული მივლინება განხორციელდა პროექტ „საქართველოს ევროპეიზაცია: 2020 წლის შემდგომი პროგრესის შეფასება“ ფარგლებში, ფონდ „ღია საზოგადოება საქართველოს“ (OSGF) მხარდაჭერით.

On April 4-6, GIP organized an advocacy trip to Strasbourg and Brussels to exchange on the perspectives of Georgia’s application of the EU candidate status and political challenges amid Russia’s war in Ukraine.
The delegation of civil society representatives met some of the main stakeholders working on EU-Georgia relations, as well as those responsible for preparing the questionnaire for Georgia. Following the European Parliament currently at session in Strasbourg, GIP organized meetings with MEPs Andrius Kubilius (EPP), Viola von Cramon-Taubadel (Greens/EFA), and Petras Auštrevičius (Renew Europe). In Brussels, the working agenda featured an informal discussion at the Centre for European Policy Studies (CEPS) “Georgia’s strategic dilemmas amid Russia’s war in Ukraine: Perspectives from think tanks and civil society”, attended by CEPS, DG Near and Ambassador of Georgia to the EU H.E. Vakhtang Makharoblishvili. While in Brussels, GIP also had exchanged with the External Action Service, the Civil Society Forum and the European Endowment for Democracy.
Discussions with European stakeholders aimed to share the perspectives of Georgian think tanks and civil society on Georgia’s foreign and security policies amid Russia’s war in Ukraine, the country’s application for the EU membership, and the next steps for deepening the EU-Georgia relations – especially on the role of the civil society in this process.
The delegation included representatives of Georgian think tanks, civil society organizations, and media:
- Prof. Kornely Kakachia, Director, Georgian Institute of Politics
- Renata Skardžiūtė-Kereselidze, Deputy Director, Georgian Institute of Politics
- Ivane Chkhikvadze, EU Integration Program Manager, Open Society Georgia Foundation (OSGF)
- Levan Tsutskiridze, Executive Director, Eastern European Centre for Multiparty Democracy (EECMD)
- Zurab Menagarishvili, Journalist, Netgazeti
The advocacy trip was organized as part of the project “Georgia’s Europeanization: Assessing Progress Post 2020”, with the support of the Open Society Georgian Foundation (OSGF).