ახალი წიგნი „უსაფრთხოების დინამიკა შავი ზღვის რეგიონში გეოპოლიტიკური ცვლილებები და რეგიონული წესრიგი“ წარადგინეს შავი ზღვის უსაფრთხოების კონფერენციაზე თბილისში და ბრიუსელში დისკუსიაზე: „ევროკავშირი და შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოება ცვალებადი გეოპოლიტიკის პირობებში.“
პროფესორმა კორნელი კაკაჩიამ, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა და წიგნის თანარედაქტორმა, განიხილა შავ ზღვაში გეოპოლიტიკური კონტექსტის ცვალებადობის მნიშვნელოვანი გამოწვევები. მან ყურადღება გაამახვილა გლობალური და რეგიონალური აქტორებისა და თავად ევროკავშირის პერსპექტივაზე.
რუსეთსა და უკრაინას შორის კონფლიქტმა ხაზი გაუსვა შავი ზღვის კონტროლისთვის მიმდინარე კონკურენციას, რომელიც გადამწყვეტია ევროპის უსაფრთხოებისთვის. 2014 წელს რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიის შემდეგ, რეგიონი იქცა რუსეთსა და დასავლეთს შორის გავლენისთვის ბრძოლის ველად. გარდა ამისა, შავ ზღვას აქვს მნიშვნელოვანი ეკონომიკური და სატრანზიტო პოტენციალი, რითაც ევროპას სთავაზობს კასპიისა და ცენტრალური აზიის რეგიონებიდან ენერგორესურსებზე წვდომას. ევროკავშირისთვის შავ ზღვას სასიცოცხლო მნიშვნელობა აქვს აზიასა და ახლო აღმოსავლეთთან მისი მზარდი კავშირის პოლიტიკისთვის. რუსეთის ქმედებების საპასუხოდ, ევროკავშირი შავი ზღვის რეგიონისთვის ახალ სტრატეგიულ პოლიტიკას განიხილავს. თუმცა, აუცილებელია, რომ ევროკავშირმა, ნატოსთან და აშშ-სთან ერთად, მჭიდროდ ითანამშრომლოს რეგიონის ქვეყნებთან საერთო გამოწვევების გადასაჭრელად. ევროკავშირსა და მის დასავლელ პარტნიორებს გადამწყვეტი როლი აკისრიათ რეგიონში სტაბილურობისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფაში, რაც არსებითად მნიშვნელოვანი იქნება ევროპის საერთო უსაფრთხოებისთვის.
ბრიუსელსა და თბილისში გამართული ღონისძიებები ფოკუსირებული იყო შავი ზღვის რეგიონისა და სამხრეთ კავკასიის პოლიტიკურ და უსაფრთხოების გარემოზე. წიგნის პრეზენტაცია მიზნად ისახავდა შავი ზღვის რეგიონის მნიშვნელობის ხაზგასმას უფრო ფართო ევროპული უსაფრთხოების ჭრილში. ღონისძიებაზე შეიკრიბნენ ექსპერტები, პოლიტიკოსები და დიპლომატიური მისიების წარმომადგენლები, რათა განეხილათ შავი ზღვის რეგიონის მნიშვნელობა ევროპის უსაფრთხოების არქიტექტურისა და საერთო მომავლისათვის.
შავი ზღვის უსაფრთხოების კონფერენცია გაიმართა ევროპის ლიბერალური ფორუმის მიერ, ფრიდრიხ ნაუმანის ფონდი თავისუფლებისთვის და ევროპა–საქართველოს ინსტიტუტთან თანამშრომლობით, კონრად ადენაუერის ფონდის მონაწილეობით.
ბრიუსელში დისკუსია „ევროკავშირისა და შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოება ცვალებადი გეოპოლიტიკის ფონზე“ მოეწყო კონრად ადენაუერის ფონდის მიერ საერთაშორისო ურთიერთობების გერმანული საბჭოსთან (DGAP) თანამშრომლობით.

The new book “Security Dynamics in the Black Sea Region Geopolitical Shifts and Regional Orders” was presented at the Black Sea Security Conference in Tbilisi and in Brussels at the discussion “The EU and the Black Sea Region Security Amid the Changing Geopolitics.”
Professor Kornely Kakachia, the director of the Georgian Institute of Politics and co-editor of the book, shared his findings and discussed the significant implications of the changing geopolitical context in the Black Sea. He focused on the perspectives of global and regional actors and the EU itself.
The conflict between Russia and Ukraine has highlighted the ongoing competition for control of the Black Sea, which is crucial for the security of Europe. The region is a battleground for influence between Russia and the West, especially since Russia’s annexation of Crimea in 2014. Additionally, the Black Sea holds significant economic and transit potential, offering access to energy resources from the Caspian and Central Asian regions for Europe. The EU sees the Black Sea as vital to its growing connectivity policy with Asia and the Middle East. In response to Russia’s actions, the EU is considering new strategic policies for the Black Sea region. However, it is essential for the EU, in collaboration with NATO and the US, to work closely with the countries in the region to address shared challenges. The EU and its Western partners have a crucial role in ensuring stability and security in the region, which will be essential for the overall security of Europe.
The events in Brussels and Tbilisi focused on the political and security environment in the Black Sea region and the South Caucasus. The book presentation aimed to draw more attention to the significance of the Black Sea region within the broader European security framework. It brought together prominent experts, policymakers, and diplomatic missions to discuss the importance of the Black Sea region within Europe’s security architecture and shared future.
The Black Sea Security Conference was organized by the European Liberal Forum in cooperation with the Friedrich Naumann Foundation for Freedom and the Europe-Georgia Institute, with the participation of the Konrad Adenauer Foundation.
The discussion in Brussels “The EU and the Black Sea Region Security Amid the Changing Geopolitics,” was organized by the Konrad Adenauer Foundation in cooperation with the German Council on Foreign Relations (DGAP).