ივნისი 24, 2022 keta
2022 წლის 24 ივნისს ELS-ის კურსდამთავრებულთა თემატური სამუშაო ჯგუფის, “ქალთა პოლიტიკური ჩართულობის” წევრებმა ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებთან ონლაინ შეხვედრა გამართეს. ჯგუფის წევრებმა დამსწრეებს თავიანთი პოლიტიკის დოკუმენტი „ქალთა პოლიტიკური ჩართულობის ბარიერები და მათი გადაჭრის გზები” წარუდგინეს და ძირითადი მიგნებები განიხილეს.
გაფართოებული შეხვედრა ადვოკატირების კამპანიის ფარგლებში ჩატარდა და მას საქართველოს ყველა რეგიონისა და მუნიციპალიტეტის წარმომადგენელი ესწრებოდა. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ საკრებულოსა და გენდერული საბჭოების წევრები. პრეზენტაციას ჯამში დაესწრო 90 საჯარო მოხელე და დარგის პროფესიონალი შემდეგი მუნიციპალიტეტებიდან და ქალაქებიდან: ხაშური, ბაღდათი, ლაგოდეხი, ოზურგეთი, ლანჩხუთი, ახმეტა, საჩხერე, ტყიბული, შუახევი, ვანი, ჭიათურა, ქარელი, ახალციხე, ბორჯომი, საგარეჯო, გორი, კასპი, თბილისი, თეთრიწყარო და წყალტუბო.
შეხვედრა ჩატარდა ინტერაქტიულ რეჟიმში. თემატური სამუშაო ჯგუფის მიერ პოლიტიკის დოკუმენტის ძირითადი მიგნებებისა და რეკომენდაციების პრეზენტაციის შემდეგ შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა.
შეხვედრაზე სამუშაო ჯგუფის წევრებმა დამსწრეებთან სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები განიხილეს და შეხვედრის დასასრულს ხაზგასმით აღნიშნეს რომ უმნიშვნელოვანესია პოლიტიკური პარტიების ხელმძღვანელობებთან აქტიური კომუნიკაცია, ქალების ჩართულობაზე ინფორმირებულობის გასაზრდელად. Ჯგუფი, ასევე, გეგმავს თავისი აღმოჩენების პოპულარიზაციას ELS კურსდამთავრებულთა სხვადასხვა ონლაინ პლატფორმის საშუალებით. მაგალითად, პროექტის ფარგლებში შექმნილი პოდკასტის, Youth Room-ის ერთერთი ეპიზოდი მიეძღვნება ქალთა პოლიტიკური ჩართულობის თემას.
შეხვედრა გაიმართა პროექტის  “ცვლილებებზე ორიენტირებული ახალგაზრდების ხელშეწყობა საქართველოში” ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) მიერ, USAID/Georgia-ის ფინანსური მხარდაჭერით.

On June 24, 2022, ELS alumni Thematic Working Group on Women’s Political Participation presented their policy document “Barriers to Women’s Political Participation and Ways to Solve Them” to the representatives of local municipalities. The working group discussed their findings and recommendations on the subject matter. An extended meeting was part of the advocacy campaign, attended by the representatives of every region and municipality in Georgia. Additionally, the members of Sakrebulo and Gender Councils attended the meeting. In total, 90 public officials and field professionals attended the presentation from the following municipalities and cities: Khashuri, Baghdati, Lagodekhi, Ozurgeti, Lanchkhuti, Akhmeta, Sachkhere, Tkibuli, Shuakhevi, Vani, Tchiatura, Kareli, Akhaltsikhe, Borjomi, Sagarejo, Gori, Kaspi, Tbilisi, Tetritskaro and Tkaltubo.
The meeting was held in an interactive mode, beginning with the members of the thematic working group presenting the policy document and the results of their activities. aThe meeting was followed by a discussion mode on the particular topic.
As a result of this meeting, the group discussed the future cooperation prospects and reiterated the importance of working on interregional ventures. At the end of the meeting, thematic working group members once again emphasized the significance of continuing working with the leadership of political parties to mainstream more female-friendly policies. The group is planning to promote its findings through various ELS alumni platforms. For instance, one episode of our podcast “Youth Room” will dedicate one episode to women’s political participation.
The following meeting was held under the framework of the project “Promoting Youth Transformational Leaders in Georgia,” which is implemented by the Georgian Institute of Politics with the financial support of USAID/Georgia.