თებერვალი 7, 2020 magda
10 წელი აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამის დაწყებიდან: GIP-იმ მონაწილეობა მიიღო რომში საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტის (IAI) მიერ ორგანიზებულ მრგვალი მაგიდის ფორმატის დისკუსიაში
7 თებერვალს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა, კორნელი კაკაჩიამ, მონაწილეობა მიიღო აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამის 10 წლისთავისადმი მიძღვნილ მრგვალი მაგიდის ფორმატის დისკუსიაში. დისკუსია, რომელიც რომში გაიმართა, იტალიური კვლევითი ორგანიზაციის „საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტისა“ (IAI) და „ევროკავშირის უსაფრთხოების სწავლებების ინსტიტუტის“ (EUISS) მიერ იყო ორგანიზებული.
დისკუსიის მიზანი იყო, წვლილი შეეტანა ევროკავშირის ინსტიტუტებში მიმდინარე განხილვებში ევროკავშირის აღმოსავლეთ სამეზობლოს ქვეყნების მომავალ ათწლეულში სოციალურ-პოლიტიკური და ეკონომიკური განვითარების საკითხებთან დაკავშირებით. ასევე, დისკუსიის ფარგლებში განხილული იყო რეგიონში არასტაბილური უსაფრთხოების სისტემის გამოწვევები. შეხვედრაში მონაწილე ექსპერტებმა ხაზი გაუსვეს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ძირითად მიღწევებს, განსაზღვრეს დაშვებული შეცდომები წარსულ გამოცდილებაზე დაყრდნობით და წარმოადგინეს იდეები იმის შესახებ, თუ რა გზებით არის შესაძლებელი აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამის გაუმჯობესება მომავალში.
კორნელი კაკაჩიამ თავის მოხსენებაში შეაფასა სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებისა და უკრაინის, მოლდოვისა და ბელარუსის მიერ მიღწეული შედეგები აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამის ოთხი ძირითადი მიმართულებით და პროგრამის მთავარ გამოწვევებზე მომდევნო ათწლეულისთვის. გარდა ამისა, GIP-ის დირექტორმა ხაზი გაუსვა დაშვებულ შეცდომებს აღნიშნილი ქვეყნების გამოცდილებაზე დაყრდნობით და პრეზენტაცია რამდენიმე რეკომენდაციით დაასრულა იმის შესახებ, თუ როგორ შეიძლება აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამა გახდეს უფრო ეფექტური შემდეგ საკითხებთან მიმართებაში: სასამართლო რეფორმის მხარდაჭერა; კორუფციასთან ბრძოლა და გარემოს დაცვა; სამოქალაქო საზოგადოებისა და თავისუფალი, დამოუკიდებელი მედიის გაძლიერება; სამოქალაქო მედეგობის გაზრდა ჰიბრიდულ საფთხეებთან და დეზინფორმაციასთან ბრძოლის გზით და ევროკავშირის ჩართულობის გაძლიერება რეგიონში არსებული კონფლიქტების შედეგად დაზარალებული მოქალაქეების ცხოვრების დონის გასაუმჯობესებლად.
მრგვალი მაგიდის ფორმატის დისკუსიას მოდერირებას უწევდა ნონა მიხელიძე, აღმოსავლეთ ევროპისა და ევრაზიის პროგრამის ხელმძღვანელი „საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტში“ (IAI). დისკუსიის მონაწილეთა შორის იყვნენ იტალიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს, EUISS-ისა და ლა საპიენცას უნივერსიტეტის წარმომადგენლები.

On 7th of February, the Director of GIP Kornely Kakachia participated in a round table dedicated to the 10th anniversary of the Eastern Partnership program. The round-table, which took place in Rome, Italy, was organized by an Italian think-tank Istituto Affari Internazionali – IAI together with the European Union Institute for Security Studies (EUISS).
The aim of the round-table was to contribute to the ongoing discussions in the EU institutions surrounding the issues of socio-political and economic development in EU’s Eastern neighbourhood in the coming decade as well as the challenges of unstable security landscape in the region. To this end, expert participants highlighted the key achievements of the Eastern Partnership program, identified lessons to be learned from the past experiences of the program and generated ideas on how to improve Eastern Partnership in future.
In his presentation Kornely Kakachia described how the countries of South Caucasus as well as Ukraine, Moldova and Belarus have performed in terms of the key priority areas of the Eastern Partnership and addressed major challenges of the program in the decade to come. Having listed the lessons learned based on the experiences of these countries, the GIP Director ended his presentation with few proposals for how the Eastern Partnership program can become more effective in its efforts of supporting judicial reforms, fight against corruption as well as environmental protection; strengthening civil society and a free and independent media; increasing societal resilience through countering hybrid threats and disinformation as well as strengthening EU’s engagement to help improve the lives of citizens affected by the conflicts in the region.
The round-table was moderated by Nona Mikhelidze, Head of the Eastern Europe and Eurasia Programme, IAI. Other participants of the event represented Italian Ministry of Foreign Affairs, EUISS and the University of La Sapienza.