მრგვალი მაგიდის დისკუსია – უკრაინაში რუსეთის შემოჭრის გავლენა შავი ზღვის ფართო უსაფრთხოებაზე
19 ივლისს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით გაიმართა მრგვალი მაგიდის დისკუსია თემაზე – “უკრაინაში რუსეთის შეჭრის გავლენა შავი ზღვის ფართო უსაფრთხოებაზე: საქართველოს შემთხვევა.” ღონისძიება ჩატარდა პროექტის „შავი ზღვის თანამშრომლობა უფრო ძლიერი უსაფრთხოებისთვის: საქართველო, უკრაინა და აზერბაიჯანი“ ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით, Black Sea Trust Regional Cooperation პროგრამის ფარგლებში.
დისკუსიას მოდერაცია გაუწია საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა, პროფ. კორნელი კაკაჩიამ, რომელმაც მადლობა გადაუხადა მკვლევარებს საქართველოდან, უკრაინიდან აზერბაიჯანიდან, იმისთვის რომ მათ ერთობლივად იმუშავეს თემაზე „უკრაინაში მიმდინარე ომის გავლენა რეგიონზე“ და  გასული თვის განმავლობაში კვლევის წინასწარი შედეგებიც წარადგინეს. პროფესორმა კაკაჩიამ ხაზი გაუსვა თემის მნიშვნელობას და მის რეზონანსს როგორც კავკასიის რეგიონში, ასევე, უფრო ფართო შავი ზღვის რეგიონსა და დასავლეთის ქვეყნებში.
დისკუსიის მომხსენებელი იყო საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის უმცროსი ანალიტიკოსი, სალომე კანდელაკი. მან დამსწრეებს გააცნო მიმდინარე საავტორო კვლევა „შავი ზღვის ფართო უსაფრთხოების გამოწვევებზე უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ: საქართველოს შემთხვევა“ და მისი წინასწარი შედეგები. სალომე კანდელაკმა წარმოადგინა კვლევის მეთოდოლოგია და განიხილა ის სამი მნიშვნელოვანი სფერო, რომელზეც რუსულ-უკრაინულმა ომმა ყველაზე მეტი გავლენა მოახდინა საქართველოს შემთხვევაში: საშინაო პოლიტიკა, საგარეო პოლიტიკა და უსაფრთხოების გარემო. კვლევის ავტორმა ისაუბრა უსაფრთხოების გამოწვევებსა და შესაძლებლობებზე, მთავარ აქტორებსა და მათ როლებზე რეგიონული უსაფრთხოების მოწყობაში. მომხსენებელმა პრეზენტაცია ნაშრომის ძირითადი ვარაუდებისა და მიგნებების წარდგენით დაასრულა.
პრეზენტაციას მოჰყვა მრგვალი მაგიდის დისკუსიის მონაწილეთა კომენტარები. პირველი დისკუსანტი იყო საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე, თეონა აქუბარდია. მან სამხრეთ კავკასიის პერსპექტივიდან შეაფასა შავი ზღვის უსაფრთხოების უფრო ფართო დილემა. თეონა აქუბარდიამ თავის გამოსვლაში ხაზი გაუსვა, რომ უკრაინის ომმა არა მხოლოდ საქართველოსა და მთლიანად რეგიონის უსაფრთხოებაზე იმოქმედა, არამედ შეცვალა რუსეთზე წარმოდგენები მთელ ცივილიზებულ სამყაროში. თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილემ, ასევე, განიხილა შავი ზღვის რეგიონში უსაფრთხოების ინიციატივები და აქვე გამოკვეთა შავი ზღვის როლი ქართულ პერსპექტივაში; თუ ვინ ვართ ჩვენ და რა გვინდა; რა შესაძლებლობებს სთავაზობს აშშ-ის კანონპროექტი შავი ზღვის უსაფრთხოების შესახებ უკრაინასა და საქართველოს.
ღონისძიების მეორე დისკუსანტი და ბოლო მომხსენებელი იყო საქართველოში ნატოს სამეკავშირეო ოფისის ხელმძღვანელი და ნატოს წარმომადგენლობის ყოფილი ხელმძღვანელი უკრაინაში, ალექსანდრე ვინიკოვი, რომელმაც ისაუბრა ნატოს როლზე შავი ზღვის უსაფრთხოებაში. მან განიხილა სამი მნიშვნელოვანი საკითხი: რატომ აღიქვამს ნატო შავი ზღვის რეგიონს სტრატეგიული მნიშვნელობის რეგიონად? რა გააკეთა ალიანსმა რეგიონში ამ დრომდე? და რას ეხება ნატოს ახალი სტრატეგიული კონცეფცია?; ალექსანდრე ვინიკოვმა ხაზი გაუსვა სტრატეგიულ კონცეფციაში განხორციელებულ საკვანძო ცვლილებებს, 2010 წელს დამტკიცებულ წინა კონცეფციასთან შედარებით: რუსეთის აღიარება მთავარ საფრთხედ, ჩინეთის აღიარება ერთ-ერთ გამოწვევად და, ასევე, ძირითადი ცვლილება სტრატეგიულ დოკუმენტში – მეტი ფოკუსირება შავი ზღვის რეგიონზე. საბოლოოდ, დისკუსტანმა თავის გამოსვლაში აღიარა, რომ ნატოს  სტრატეგიული ინტერესი შავი ზღვის რეგიონის მიმართ გაიზარდა.
მოხსენების შემდეგ დისკუსიის დამსწრეებს საშუალება მიეცათ დაესვათ კითხვები და გაეზიარებინათ საკუთარი შეხედულებები. კითხვები დაისვა დიდი ბრიტანეთის ახალი პრემიერისგან მოსალოდნელ რიტორიკაზე, ნატოს მიზანსა და მნიშვნელობაზე საერთაშორისო სისტემაში, ნატოს მხრიდან საჯარო დიპლომატიის გაძლიერების აუცილებლობასა და ევროკავშირ-ნატოს ურთიერთობებზე. პირველ კითხვაზე პასუხად თეონა აქუბარდიამ აღნიშნა, რომ დიდი ბრიტანეთის პოლიტიკის პრიორიტეტები დიდი ალბათობით უცვლელი დარჩება ახალი პრემიერის დროსაც კი. ნატოსა და ევროკავშირ-ნატოს ურთიერთობების როლთან დაკავშირებით, ალექსანდრე ვინიკოვმა აღიარა სახალხო დიპლომატიის მნიშვნელობა და საქართველოში მათი ხილვადობის გაზრდის აუცილებლობა. მან გააზიარა ნატოს სამოკავშირეო ოფისის გეგმები საქართველოს ყველა რეგიონში ცნობიერების ამაღლებისა და მოქალაქეებთან მჭიდრო კავშირის დამყარების მიმართულებებით. გარდა ამისა, ალექსანდრე ვინიკოვმა ხაზი გაუსვა მადრიდის სამიტის ისტორიულ მნიშვნელობას და აღნიშნა, რომ სამიტმა კიდევ ერთხელ აჩვენა ალიანსის ერთიანობა, რომელიც დაკავშირებულია ისტორიით, საერთო ღირებულებებით და მიზნად ისახავს ერთმანეთის დაცვას. ბოლოს მან დაამატა, რომ ევროკავშირი-ნატოს ურთიერთობები ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში უფრო მეტად გაძლიერდა, განსაკუთრებით კი რეგიონში ბოლო დროს განვითარებული მოვლენების ფონზე.

Round Table Discussion: Impact of the Russian Invasion of Ukraine on Wider Black Sea Security
On July 19 Georgian Institute of Politics (GIP) organized a round table discussion, “Impact of the Russian Invasion of Ukraine on Wider Black Sea Security: the case of Georgia.” The event was organized under the framework of the project “Black Sea Cooperation for Stronger Security: Georgia, Ukraine and Azerbaijan,” which is being implemented with the financial support of the European Union through the Black Sea Trust Regional Cooperation program
The discussion was moderated by Dr. Kornely Kakachia, Director at GIP, who thanked the researchers from Georgia, Ukraine, and Azerbaijan, and for joining forces to analyze the war in Ukraine and its effects on the region and present preliminary findings of the research conducted during the previous month. Dr. Kakachia also underlined the importance of the topic and its resonance to the South Caucasus region as well as the wider Black Sea region and the Western countries.
The speaker of the discussion, Salome KandelakiJunior Policy Analyst at GIP, introduced her preliminary research findings on the challenges of the wider Black Sea security after the Russian invasion of Ukraine: the case of Georgia. She presented the methodology of the research and discussed three areas in the Georgian case that were mostly affected by the Russo-Ukrainian: domestic policy, foreign policy, and security environment. She then proceeded to talk about the perceptions about security challenges and opportunities and main actors and their roles in the regional security arrangements. She ended her presentation with key assumptions and findings of the paper.
The presentation was followed by the comments from the round table discussants. The first discussant, Teona Akubardia Deputy Chair of the Defence and Security Committee at the Parliament of Georgia – assessed the wider Black Sea security dilemma from the South Caucasus perspective. She underlined how the war in Ukraine impacted the security of Georgia and the wider region as well as shifted the perception of Russia in a civilized world. She also discussed security initiatives in the Black Sea region. Finally, Teona Akubardia pointed out how the Black Sea plays an important role in Georgian perception of who we are and what we want and the opportunities the US draft bill about the Black Sea Security offers to Ukraine and Georgia.
The second discussant and last speaker of the event, Alexander VinnikovHead of the NATO Liaison Office in Georgia and former Head of NATO representation to Ukraine – talked about the role of NATO in wider Black Sea security. He discussed three key points: Why does NATO perceive the Black Sea region as a region of strategic importance? What has NATO done in the region so far? And what is the new Strategic Concept for the Alliance about? Alexander Vinnikov underlined the key changes in the strategic concept compared to the previous one approved in 2010. He pointed out the recognition of Russia as the main threat, China mentioned as a challenge, and more focus on the Black Sea region as major changes that appeared in the strategic document. Finally, the discussant recognized NATO’s increased strategic interest in the wider Black Sea region.
At the end of the speakers’ presentations, the audience was given an opportunity to ask questions and share their comments and remarks. The questions were asked about expected rhetoric from the new Prime Minister of the UK, NATO’s purpose and relevance in the international system, the need for strengthened public diplomacy from NATO’s side and EU-NATO relations. In a response to the first question, Teona Akubardia pointed out that the policy priorities of the UK would most likely stay the same even under the new Prime Minister. Regarding the role of NATO and EU-NATO relations, Alexander Vinnikov recognized the importance of public diplomacy and the need to increase their visibility in Georgia. He shared the plans of the NATO Liaison Office to cover all the regions of Georgia in order to raise awareness and connect to the citizens. Moreover, he underlined the historic importance of the Madrid Summit, which once again showed the unity of the alliance bound by history, shared values, and aims to protect each other. Finally, he added that EU-NATO relations stepped up over the last few years and became stronger, especially amid the recent developments in the region.