15 ივლისს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის საჯარო პოლიტიკის ანალიზის ცენტრის (PPAHub) ფარგლებში კიდევ ერთი პოლიტიკის ნარკვევის საჯარო პრეზენტაცია გაიმართა.
ანანო არველაძემ წარადგინა თავისი პოლიტიკის ნარკვევი სახელწოდებით „ქართველი თავშესაფრის მაძიებლები ევროპაში: მზარდი საფრთხე საქართველოს ვიზალიბერალიზაციის პროცესისთვის.” მისმა ანალიზმა ხაზი გაუსვა ევროკავშირში ქართველი თავშესაფრის მაძიებლების მნიშვნელოვან ზრდას 2017 წელს ვიზალიბერალიზაციის პროცესის დაწყების შემდეგ. აღსანიშნავია, ამ განაცხადების უმეტესობა, ბოლო ათწლეულის განმავლობაში, გერმანიამ და საფრანგეთმა მიიღო. თავშესაფრის მისაღების მოთხოვნის დამტკიცების მაჩვენებელი მხოლოდ 3-4%-ია. აღნიშნული განაცხადები ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მიერ, ხშირად განიხილება როგორც „ყალბი”, რაც პოტენციურად საფრთხეს უქმნის საქართველოსთან უვიზო რეჟიმს. არველაძის კვლევა ასახავს საქართველოს მოქალაქეების ემიგრაციის ძირითად მიზეზებს, მათ შორის ჯანდაცვის საკითხებს, ეკონომიკურ გაჭირვებას, ქალთა მიმართ ძალადობას და სექსუალური უმცირესობების დისკრიმინაციას. ავტორის პოლიტიკის ნარკვევის მოკლე შინაარსი მთავრდება რეკომენდაციებით საქართველოს მთავრობის, სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიისთვის მიგრაციული ნაკადების რეგულირებისა და ამ ემიგრაციის გამომწვევი ძირეული მიზეზების აღმოფხვრის შესახებ.
ლუკა ქილიფთარმა წარმოადგინა ნაშრომი „რელიგიური ორგანიზაციების სახელმწიფო დაფინანსება საქართველოში: მიმდინარე პრაქტიკა და ალტერნატიული მოდელები.” ქილიფთარმა შეისწავლა სახელმწიფოს მიერ ხუთი რელიგიური ორგანიზაციის დაფინანსება, თითქოსდა საბჭოთა პერიოდის ზარალის კომპენსაციის მიზნით. თუმცა, ის ამტკიცებს, რომ არსებული მოდელი უფრო მეტად ფუნქციონირებს, როგორც საბიუჯეტო სუბსიდია, რაც დისკრიმინაციულია და საშუალებას აძლევს მთავრობას, გავლენა მოახდინოს დაფინანსებულ ორგანიზაციებზე. მისი ანალიზი, რომელიც ეყრდნობა უამრავ წყაროს, მათ შორის მოხსენებებს, ოფიციალურ დოკუმენტებს და ინტერვიუებს საერთაშორისო ექსპერტებთან, ასევე იკვლევს დასავლეთის ქვეყნებში გამოყენებულ დაფინანსების ალტერნატიულ მოდელებს. ქილიფთარის პოლიტიკის ბრიფი გვთავაზობს რეკომენდაციებს საქართველოში რელიგიური ორგანიზაციების დაფინანსების ახალი სისტემის ჩამოყალიბებისთვის, სადაც ხაზგასმულია სამართლიანობისა და დამოუკიდებლობის პრინციპები.
პრეზენტაცია ჩატარდა პროექტის – „საჯარო პოლიტიკის საპილოტე ინიციატივები ახალგაზრდების ჩართულობისა და მენტორობის გაძლიერებისთვის“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება GIP-ის მიერ USAID-ის საჯარო მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით.

On July 15, another work-in-progress presentations of the policy brief and public discussion were held at the Public Policy Analysis Hub (PPAHub) of the Georgian Institute of Politics.
Anano Arveladze presented her policy brief titled “Georgian Asylum Seekers in Europe: An Increased Threat to Georgia’s Visa Liberalization Process.” Her analysis highlighted the significant increase in Georgian asylum seekers in the EU since the initiation of the visa liberalization process in 2017. Notably, Germany and France have received the majority of these applications over the past decade. With an approval rate of only 3-4%, these applications are often viewed as “bogus” by EU member states, potentially endangering the visa-free regime with Georgia. Arveladze’s research identifies key reasons for the emigration of Georgian citizens, including healthcare issues, economic hardship, violence against women, and discrimination against sexual minorities. Her policy brief concludes with recommendations for the Georgian government, civil society, and media on regulating migration flows and addressing the root causes driving this exodus.
Luka Kiliptari presented his paper, “State Funding for Religious Organizations in Georgia: Current Practices and Alternative Models.” Kiliptari examined the state’s funding of five religious organizations, ostensibly to compensate for Soviet-era damages. However, he argues that the current model functions more like a budgetary subsidy, which is both discriminatory and allows government influence over-funded organizations. His analysis, which draws on a range of sources, including reports, official documents, and interviews with international experts, also explores alternative funding models used in Western countries. Kiliptari’s policy brief offers recommendations for establishing a new system of financing religious organizations in Georgia, emphasizing principles of fairness and independence.
The event was held within the framework of the project –“Public Policy Pilot Initiatives to Engage and Mentor Youth” which is implemented by GIP with the support of the USAID National Governance Program.